Туреччина посилює свої позиції в Лівії

Туреччина посилює свої позиції в Лівії
Нещодавно уряд національної згоди Лівії на чолі з прем’єр-міністром Фаїзом Сараджем офіційно запросив Туреччину до участі у визвольній війні. Сторони підписали угоду, що передбачає створення турецької військової бази в Лівії та надання турецькому персоналу дипломатичного статусу й повного імунітету від судового переслідування. Туреччина зі свого боку отримає мандат на захист підконтрольних уряду національної згоди територій та столиці Лівії Тріполі. Це значно послабить позиції Російської Федерації в цьому регіоні.

Протистояння між Туреччиною та Росією за посилення впливу в Північній Африцірозпочалося ще під час сирійської операції, коли у 2015 році регулярні війська РФ були введені в Сирію на “запрошення” президента країни Башара Асада. Не стояла осторонь і Туреччина, яка для захисту місцевого населення ввела своїх солдатів у провінцію Ідліб. І хоча турки й зазнали певних втрат, зокрема й від ударів російської авіації, але сьогодні саме вони разом із місцевими політичними силами, опозиційними Б. Асаду, контролюють більшість території провінції.

Сьогодні Туреччина знову переходить дорогу Росії, яка підтримує противника уряду національної згоди Халіфу Хафтара та очолювану ним “Лівійську національну армію”, що здебільшого складається з найманців, зокрема – російської ПВК “Вагнер”. Туреччина фактично входить сьогодні в Лівію так, як раніше Росія входила в Сирію. Однак якщо Росія ввела свої війська на запрошення Башара Асада, якого в усьому світі вважають військовим злочинцем, то Туреччину запросив уряд національної згоди Лівії, визнаний на міжнародному рівні. Тому Туреччина цілком легально зможе використовувати свою армію і флот на захист легітимного уряду Лівії.

Натомість “Лівійську національну армію” світова спільнота не визнає, навіть Росія підтримує її лише через своїх найманців. Тому якщо представники “Лівійської національної армії” звернуться по допомогу до Франції, Єгипту чи Росії, а ті відкрито підтримають бойовиків, дії цих держав будуть визнані неправомірними. Однак проти рішення світової спільноти не піде ні Франція, ні Єгипет. “Лівійську національну армію” буде підтримувати тільки Росія, але здебільшого приховано, знову стверджуючи, що її збройних сил там немає.

У прямих сутичках із добре оснащеною турецькогою армією російські найманці приречені на поразку. Відтак Росія вже не зможе контролювати газові та нафтові ресурси в Лівії. Окрім того, вона не наважиться на пряме військове зіткнення з Туреччиною, адже в умовах падіння цін на нафту, поширення коронавірусу, накладення на Кремль нових економічних санкцій це може мати для неї негативні наслідки й підточити і так не дуже міцну економіку. Отже, введення турецьких військ у Лівію є новою геополітичною поразкою Росії в цьому регіоні.

Водночас для України таке послаблення Росії є вигідним. Із Туреччиною в офіційного Києва склалися добросусідські відносини, а турецький лідер Реджеп Ердоган неодноразово заявляв, що він визнає територіальну цілісність та суверенітет України. На міжнародному рівні Туреччина також активно підтримує боротьбу кримських татар за свої права.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


США планують накласти нові санкції на “Північний потік-2” Китай посилює тиск на Гонконг