У Буркіна-Фасо відбувся військовий переворот

У Буркіна-Фасо відбувся військовий переворот

Останніми роками в Африці посилюється політична нестабільність, у низці країн континенту, здебільшого з низьким рівнем життя, відбулися перевороти. Торік військові прийшли до влади в Малі і Гвінеї, а також у Чаді, коли загинув лідер республіки Ідріс Дебі.Нещодавно влада змінилася також у Буркіна-Фасо. Військові, що очолили країну, скинули президента Роша Каборе, тимчасово зупинили дію конституції, розпустили уряд і національні збори та закрили кордони. 

Заяву для місцевого населення та світової громадськості військові зробили від імені Патріотичного руху за захист і відновлення країни, створеного напередодні. У повідомленні заколотники зазначають, що скинули владу через погіршення економічної й безпекової ситуації в країні та нездатність президента об’єднати західноафриканську націю. Головною ж причиною був брак ефективного реагування з боку Каборе та уряду на внутрішні та зовнішні виклики, зокрема на ісламістський повстанський рух.

Військові просили надати їм більше фінансових і матеріальних ресурсів для боротьби з мусульманськими бойовиками, проте влада їм відмовила. Рівень життя в країні гіршав, а останніми місяцями відбувалися непоодинокі вбивства мирних мешканців від рук бойовиків, пов’язаних з “Ісламською державою”. Очільник Буркіна-Фасо, який обіцяв покращити економіку та витіснити мусульманських бойовиків, нічого суттєвого так і не зміг зробити, до того ж влада потрапила в корупційні скандали. Громадяни були незадоволені діяльністю уряду та президента, тож військові здійснили переворот, обіцяючи згодом організувати консультації з різними соціальними групами, сформувати перехідний уряд, а в майбутньому провести нові вибори.

Країни світу, зокрема США, здебільшого висловили занепокоєння насильницьким переворотом і закликали повернути до влади Роша Каборе. Так, Держдеп США закликав до звільнення очільника Буркіна-Фасо. Військові заявляють, що вони утримують президента в полоні в належних умовах, а партія Каборе раніше стверджувала, що на лідера країни здійснили замах, а його резиденція була знищена. Проте наразі невідомо, де саме перебуває скинутий очільник Буркіна-Фасо.

Якими ж є геополітичні аспекти перевороту? Свої інтереси в країні мають Франція, Росія й Китай. Франція, наприклад, зацікавлена всім регіоном Сахель, де раніше налічувалося багато її колоній. Після отримання незалежності ці країни зберегли міцні зв’язки з колишньою метрополією. Та і президент Буркіна-Фасо Рош Каборе налагоджував економічні відносини насамперед із Францією. Китай також має свої інтереси в регіоні, адже вкладає в африканські країни потужні інвестиції. Деякі китайські компанії працюють і в Буркіна-Фасо. Свій уплив у цій країні посилює й Росія. За деякою інформацією, “вагнерівці” вже ведуть перемовини з військовими Буркіна-Фасо, щоб налагодити співпрацю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


У Нікарагуа відбулися президентські вибори У Судані відбувся військовий переворот