У Чехії відбулися президентські вибори

У Чехії відбулися президентські вибори

Наприкінці січня в Чехії відбувся другий тур президентських виборів. На перегонах змагалися генерал, ексочільник військового комітету НАТО в Європі Петр Павел і колишній чеський прем’єр-міністр Андрей Бабіш. За попередніми результатами, на більшості виборчих округів лідирує П. Павел. І це приємна новина як для європейських країн, так і для України, оскільки Петр Павел має прозахідну позицію і завжди підтримував Україну у її боротьбі з російським агресором. 

Його попередником на посаді очільника Чехії був Мілош Земан, знаний своїми проросійськими настроями. Щоправда, після російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року він засудив російську агресію. Можливо, це означало свідому зміну його політичної позиції, та більш імовірно, що він орієнтувався на настрої чеського населення, яке здебільшого засудило напад Росії на Україну. Перемога П. Павела також засвідчила проєвропейські й проукраїнські настрої мешканців Чехії.

Чехія надавала та й далі надає Україні фінансову і військову допомогу. Вона дуже прихильно поставилася до українських біженців, яких сьогодні в країні є приблизно 470 тисяч. Більшість із них отримують матеріальну та соціальну допомогу. Приблизно 100 тисяч українців уже працюють у Чехії, допомагаючи підіймати її економіку.

Програш Андрея Бабіша є цілком закономірним. Упродовж тривалого часу він перебував при владі, яку використовував для власного збагачення, і зараз є офіційним мільярдером. Опоненти закидали Бабішу зловживання владою, зокрема шахрайство з дотаціями Євросоюзу. Однак звинувачення не були доведені в суді — це пов’язано насамперед із тим, що Бабіш дуже уміло приховав сліди своїх правопорушень. 

У виборчій кампанії Бабіш використовував усі можливі засоби, щоб виграти, досить часто і відверто застосовуючи брудні технології. Так, за декілька днів до виборів багато мешканців Чехії дістали повідомлення про те, що П. Павел нібито помер. Так Бабіш намагався зірвати явку прихильників Павела й забезпечити йому програш. Проте чехи однаково з’явилися на виборчі дільниці, явка становила понад 70 %. Прийшли й прихильники Бабіша, серед яких переважають пенсіонери та люди з невисокими доходами, але вони вже не змогли забезпечити йому перемогу. Поразка Бабіша — це суттєвий удар по його політичному іміджу, який послабив також і позиції його партії ANO, яка перебуває сьогодні в опозиції. 

Бабіш також намагався маніпулювати страхами виборців і закликав не підтримувати Україну, щоб війна не прийшла й до Чехії. Крім того, Бабіш також вивозив свого сина в тимчасово окупований Крим, щоб врятувати його від слідства. Окупаційна влада про це знала й підтримувала його. Тому А. Бабіш був і залишається проросійським політиком, а його перемогане була б вигідною Україні. Натомість післявиграшуПетра Павела проукраїнський курс Чехії буде продовжуватися і зміцнюватися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи залишиться Туреччина регіональним лідером у 2023 році? Трибунал для Путіна: правові наслідки