У Києві відбувся саміт Україна — ЄС

У Києві відбувся саміт Україна — ЄС

На початку лютого в Києві відбувся саміт Україна — ЄС, на який завітало приблизно 20 представників країн Європейського Союзу. Учасники зібрання обговорили низку важливих питань українсько-європейської співпраці, насамперед продовження військової та фінансової підтримки Києва з боку Брюсселя в умовах військової агресії Росії, нові санкції проти Москви, входження України в ЄС, надання гуманітарної допомоги тощо.

На початку саміту очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що європейські країни будуть підтримувати Україну у її боротьбі з агресором до повної перемоги. А після перемоги робитимуть усе для відновлення української інфраструктури. Вона акцентувала на тому, що перший транш на відновлення після руйнувань, а саме мільярд євро, буде виділено Україні вже найближчим часом.

На зустрічі обговорювалося також питання вступу України в ЄС. Наша країна вже є кандидатом у члени Євросоюзу, але, щоб почалася переговорна процедура, треба виконати низку “домашніх завдань”, серед яких реформа судової та правоохоронної системи, проблема національних меншин, активізація антикорупційної боротьби тощо. Європейські політики зазначили, що антикорупційна діяльність повинна бути послідовною і системною та не обмежуватися кількома гучними справами, які відбулися напередодні саміту. Вони також заявили, що судова реформа в Україні поки що гальмується. Верховна Рада ухвалила закон про відбір суддів Конституційного суду, але Венеційська комісія його розкритикувала за недостатню прозорість. Та попри справедливі й конструктивні зауваги жодних подальших зрушень щодо його вдосконалення поки що немає.

Тож європейські колеги наголосили на тому, що вони хочуть бачити Україну в ЄС, але потрібно ще активно попрацювати над тим, аби відповідати всім вимогам і критеріям спільноти. Під час вступу до ЄС також можуть виникнути проблеми із захистом прав національних меншин. Зокрема, Угорщина неодноразово критикувала Україну за обмеження прав етнічних угорців на нашій території. Звичайно, ці заяви є спекулятивними, оскільки серйозних порушень прав нацменшин в Україні немає, але певні проблеми в цій галузі все-таки є.

Урсула фон дер Ляєн також наголосила на тому, що немає чітких часових рамок входження України до ЄС. Так, кожна з 21 країни, що приєдналася до об’єднання, мала свою історію входження, але головним у цьому процесі є чітке виконання цілей, що їх ставить перед державою Євросоюз. Тому цей процес може тривати і два, і три, і п’ять років. І хоча деякі українські високопосадовці, зокрема Д. Шмигаль, зазначили, що Україна буде членом Євросоюзу вже у 2024 році, це малоймовірно, оскільки після перемоги на відбудову України потрібно буде кілька років. Урсула фон дер Ляєн зазначила, що вона здивована тими темпами, якими Україна рухається до ЄС, і вірить у швидкі перспективи нашої країни. 

Очільниця Єврокомісії також заявила, що Євросоюз готує десятий пакет санкцій проти Росії, що містить заборону постачання новітніх технологій для РФ, насамперед військового призначення, санкції проти ядерної енергетики, танизки російських високопосадовців, а також пропозиції щодо запобігання обходження попередніх санкцій.

Попри певні критичні зауваження, європейські політики загалом позитивно оцінили роботу, яку зробила Україна для входження в ЄС. Дуже схвально до наших зусиль поставився президент Європейської ради Шарль Мішель. Він зазначив, що Євросоюз, попри погрозиКремля, буде й надалі підтримувати Україну. Він також позитивно оцінив “формулу миру” Володимира Зеленського, 10 кроків якої дали б змогу принести мир в Україну і в Європу. Шарль Мішель також зазначив, що буде робити все для того, щоб сприяти притягненню Росії до відповідальності за всі її злодіяння.Він заявив, що Володимир Путін та інші воєнні злочинці мають бути обов’язково притягнуті до відповідальності. Тільки це, на його думку, зможе запобігти схожим злочинам у майбутньому.

Президент України Володимир Зеленський виступив на саміті й подякував представникам європейських країн за ту неоціненну допомогу, яку вони разом з іншими союзниками, зокрема США, надають Україні. Він наголосив на тому, що Україна, борючись із російським агресором, є форпостом європейської цивілізації, захищаючи її демократичні цінності.Він зазначив, що наша країна на 72 % виконала свої зобов’язання за Угодою про асоціацію з ЄС та буде й надалі впроваджувати реформи, спрямовані на швидке входження до Євросоюзу. Український очільник також заявив, що важливим досягненням саміту був прогрес у питаннях інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС. Завдяки цьому низка галузей української економіки, зокрема енергетика, сільське господарство, промисловість, цифровий сектор, фінансова сфера тощо, буде поступово інтегруватися у європейський ринок.

Загалом саміт Україна  ЄС відбувся на високому рівні і вкотре підтвердив, що європейські країни є нашими надійними союзниками в боротьбі з російським агресором і що вони допомагатимуть нам до переможного кінця.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Політичні наслідки Давоського форуму У Чехії відбулися президентські вибори