У Молдові посилюється політичне протистояння

У Молдові посилюється політичне протистояння
Президентка Молдови Мая Санду вже вдруге висунула на посаду прем’єр-міністра свою кандидатку Наталію Гаврилицю. Конституційний суд визнав її дії неконституційними, оскільки вдруге Санду мала запропонувати іншого кандидата. У порушенні Конституції президентку звинуватив і керівник соціалістичної партії та її опонент Ігор Додон. Він навіть назвав Санду “фюрером у спідниці”. 

Тож чого прагне Санду, входячи у протистояння з парламентом? Здається, що мета у неї одна, і вона про неї неодноразово заявляла – це розпуск парламенту і дострокові вибори. Наразі парламент не підтримує Маю Санду, а навпаки, намагається гальмувати усі її ініціативи. 

Згідно з Конституцією Молдови, парламент можна розпустити тільки у декількох випадках: зокрема, якщо він не буде працездатний упродовж трьох місяців, а також якщо протягом 45 днів не буде обраний новий прем’єр-міністр. Першу умову виконати неможливо, а от щодо другої, певні перспективи у Санду є. Оскільки парламент не хоче підтримувати її креатуру, цим він спричинить свій розпуск – після 45 днів без прем’єра Мая Санду підпише відповідний указ. 

Тому опозиційні партії Молдови починають активно визначатися, як їм діяти. Зокрема, Ігор Додон, який раніше був за розпуск парламенту, нещодавно заявив,  що його партія з союзниками пропонує свою кандидатку на посаду прем’єр-міністра – Маріану Дурлештяну. Але Мая Санду, звичайно, її не підтримує. 

Тож Ігор Додон уже говорить про ймовірність імпічменту Санду. Але згідно з законодавством Молдови, за імпічмент мусить проголосувати дві третини депутатів, і навіть якщо в парламенті знайдеться така кількість голосів, то надалі імпічмент мають схвалити ще й громадяни Молдови на референдумі. Але наразі Мая Санду має значний рівень підтримки серед місцевого населення, тож референдум може тільки зміцнити її позиції. Саме тому президентка прагне або розпустити парламент, або провести референдум. І шанси виграти у Маї Санду доволі значні.

Громадяни досі підтримують Ігоря Додона та деяких інших опонентів Санду, однак щораз менше. Мешканці Молдови вже втомилися від обіцянок проросійського експрезидента та його союзників покращити ситуацію в країні. За роки свого правління Додон так і не зміг зменшити рівень корупції.  Натомість головним завданням Маї Санду є саме її подолання, водночас проєвропейський курс президентки передбачає, що країни ЄС їй із цим допоможуть.    

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


В Італії обрано уряд реформаторів Чи відбувся у Вірменії військовий переворот?