У Молдові посилюється внутрішньополітичне протистояння

У Молдові посилюється внутрішньополітичне протистояння
Проросійські сили в Молдові перейшли в наступ. За поданням парламенту країни, вплив на який має “Соціалістична партія” експрезидента Ігоря Додона, знаного прихильника Росії, було звільнено очільницю Конституційного суду Молдови і призначено лояльного до парламенту кандидата. 

Конституційний суд має доволі широкі повноваження в Молдові. Найперше він перевіряє, чи відповідають закони нормам Конституції, а також може впливати на прийняття інших політичних рішень, наприклад скасувати чи підтвердити розпуск парламенту. Саме тому дуже важливо, хто його очолює, адже президентка Молдови Мая Санду прагне розпустити парламент, а “Соціалістична партія” Додона та її союзники намагаються не допустити цього.

Конституційний суд був доволі лояльний до Санду, прийняв низку рішень, що укріпили її владу. Він також скасував проросійські ухвали парламенту, зокрема про визнання російської мови мовою міжнаціонального спілкування, і дозволив Санду подати претендентку на посаду прем’єр-міністра без погодження з парламентом. Однак парламент Молдови не підтримав кандидатку Санду, і це дало президентці привід для його розпуску. Згодом у країні оголосили надзвичайний стан через поширення коронавірусу, під час якого розпустити парламент неможливо. Прихильники Санду вирішили оскаржити це рішення в Конституційному суді, наразі їхнє подання перебуває на розгляді. 

Щоби послабити вплив Маї Санду, соціалісти призначили в Конституційний суд на зміну звільненій очільниці свого кандидата – експрокурора Бориса Лупашку, який має неоднозначну репутацію й буде підтримувати партію Додона. Це рішення, однак, є відверто антиконституційним, оскільки парламент не має права відкликати вже призначених суддів. Конституційний суд Молдови вже зазнавав перезавантаження у 2019 році, коли судді добровільно подали у відставку. У той час установа приймала рішення, що були вигідні молдавському олігарху Владу Плахотнюку. 

Отже, політичне протистояння в Молдові триває, і наразі важко визначити, хто здобуде остаточну перемогу. Проте більші шанси все-таки має президентка Мая Санду, яку підтримують передові демократичні країни, зокрема США, держави Євросоюзу. Так США зазначили, що рішення парламенту Молдови є нападом на Конституцію країни й не відповідає нормам правової держави. Представники Венеціанської комісії також заявили, що дії прододонівського парламенту заперечують принципи верховенства права. Рішення парламенту Молдови підтримала тільки Росія, яка закликала зберігати стабільність у регіоні. До речі, перед звільненням очільниці Конституційного суду Ігор Додон перебував із робочим візитом у Російській Федерації. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Дипломатична війна між Росією й Чехією посилюється Великобританія посилює свою зовнішньополітичну присутність у світі