У Молдові відбулися парламентські вибори

У Молдові відбулися парламентські вибори
Нещодавно в Молдові відбулися парламентські вибори, на яких переконливу перемогу здобула партія “Дія й солідарність” – вона набрала приблизно 53% голосів. За цією політсилою стоїть президентка Молдови Мая Санду. Друге місце зі значним відривом дістав блок “Комуністи й соціалісти”, який очолюють Володимир Воронін і експрезидент країни Ігор Додон. Вони здобули 28% голосів, хоча їх активно підтримувала Росія. Так, за деякими даними, РФ виділила на їхню кампанію приблизно 11 мільйонів доларів. Третє місце посіла партія “Шор” – 6% голосів.

Загалом у виборах брали участь 22 партії, які здебільшого не подолали 5% бар’єра і не пройшли в парламент. Блок Рената Усатого, наприклад, набрав 4,11% і трохи не дотягнув до прохідного бар’єра, хоча політик і вклав значні кошти у виборчу кампанію. Явка становила 48,41%. І хоча проголосувала менш як половина виборців, результати будуть визнані дійсними, якщо не підтвердяться масові фальсифікації. На думку більшості міжнародних спостерігачів, вибори пройшли на належному рівні й без серйозних порушень.

Ігор Додон буде намагатися оскаржити результати, але шансів щось змінити в нього дуже мало, оскільки розрив між його партією й переможцем виборів значний. Результати голосування свідчать, що блок “Комуністи й соціалісти” почав втрачати свої позиції. Спричинено це, зокрема, тим, що партія не погоджувала своїх дій і не змогла запропонувати чіткого плану, апелюючи здебільшого до повернення в минулі часи, які не були найкращими для Молдови. Члени блоку не змогли також мобілізувати свій електорат, тож їхні виборці здебільшого не прийшли на дільниці. Крім того, певний відсоток голосів їхнім опонентам приніс електорат, який мешкає за кордоном і переважно голосував за реформи Маї Санду.

Отже, позиції Маї Санду суттєво зміцнилися: якщо раніше вона була змушена боротися з опозиційним парламентом, то тепер має в ньому панівну більшість. За останніми даними, партія “Дія й солідарність” здобуде приблизно 63 місця в парламенті, блок “Комуністи й соціалісти” – 32 місця, партія “Шор” – 6 місць. Мая Санду зможе отримати свого прем’єра й через Кабінет міністрів вирішувати внутрішні й зовнішні проблеми Молдови. Експерти здебільшого прогнозують, що проєвропейський курс Маї Санду буде посилюватися, вона намагатиметься розв’язати конфлікт у Придністров’ї, буде прагнути подолати корупцію, посилити економіку країни, зокрема через залучення іноземних інвестицій. Проте зробити це буде не так легко: Молдова є парламентсько-президентською республікою, тож свої рішення Санду проводитиме через парламент. І хоча вона має в ньому більшість, їй однаково доведеться радитися з іншими політичними силами, які перебувають до неї в опозиції. А вони будуть робити все можливе, щоб зірвати ініціативи Санду.

Окрім того, Росія також спрямовуватиме зусилля на те, щоб загальмувати розв’язання проблеми в Придністров’ї, оскільки нинішня ситуація її цілком влаштовує. Російський контингент, який там розташований, повністю контролює регіон і є постійною загрозою як для Молдови, так і для України. Тож хоча Росія й не задоволена результатами виборів, вона не висловлює глибокої стурбованості, оскільки саме через Придністров’я може постійно впливати на Молдову. РФ уже активізувалася: хакери, за якими стоїть російська розвідка, завдали удару по Рахунковій палаті Молдови, тож деякий час її сайт не працював.

США і країни ЄС вітають Маю Санду з перемогою, хоча й чекають остаточного оголошення результатів виборів. Україна також схвалила перемогу “Дії й солідарності”, оскільки очільниця Молдови завжди позитивно ставилася до України, а після посилення її політичних позицій співпраця між нашими країнами активізувалася.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


На президентських виборах у Перу переміг сільський вчитель В Ізраїлі створена нова урядова коаліція