У США затвердили тимчасову стратегію національної безпеки

У США затвердили тимчасову стратегію національної безпеки
У США нещодавно прийняли тимчасову стратегію національної безпеки на 20 сторінок, в якій окреслено ключові національні й міжнародні загрози, визначено основні напрями внутрішньо- та зовнішньополітичної діяльності країни.

З-поміж внутрішніх загроз виділено насамперед поширення коронавірусу, падіння американської економіки, міграційна проблема; окреслені шляхи протидії цим загрозам: проведення повномасштабної вакцинації; заходи, спрямовані на підняття економіки, стимулювання малого та середнього бізнесу.

У зовнішньополітичному напрямі акцентується на захисті національних економічних інтересів і демократичних цінностей у різних регіонах світу, збільшенні американської присутності у світі, зокрема посиленні трансатлантичної співпраці. Значна увага надається принципам співпраці з країнами з різними ціннісними орієнтаціями, зокрема з Китаєм, Російською Федерацією, Іраном, Північною Кореєю тощо.

У стратегії йдеться, що одним із головних опонентів США на світовій арені є Китай. Використовуючи свій економічний потенціал, військову потугу і дипломатичні зусилля, Піднебесна може загрожувати Америці і світовій спільноті, але США однаково прагнуть налагодити співпрацю з Китаєм, зокрема для спільної протидії поширенню коронавірусу, для захисту інтелектуальної власності тощо. Інший опонент – Росія – критикується за її підривну роль у світі, особливо у сфері інформаційної й кібервійни. У США вважають, що проти РФ потрібно посилювати економічні санкції, але водночас залишаючи можливість домовитися про скорочення стратегічної наступальної зброї.

На Близькому Сході Америка продовжує стратегічне партнерство з Ізраїлем, проте посилює співпрацю й з деякими арабськими країнами, що буде сприяти гармонізації ситуації в регіоні. Нещодавно, зокрема, президент США Джо Байден у розмові з королем Саудівської Аравії Салманом ібн Абдул-Азізом Аль Саудом підтвердив підтримку цієї країни, але також висунув певні вимоги, зокрема щодо захисту прав людини та нормалізації ситуації в Ємені, де панує гуманітарна катастрофа. Щоби просувати інтереси Америки у цьому регіоні, Байден пішов на певні поступки королю Салману та його родині, яка жорстоко править країною та навіть підозрюється у санкціонуванні вбивства журналіста Джамаля Хашоггі, який критикував королівську владу. Однак якщо у Саудівській Аравії й далі будуть порушуватись права людини, Байден обіцяє ввести проти неї санкції. Певні кроки в цьому напрямі були вже зроблені, коли США зупинили продаж зброї Саудівській Аравії та ОАЕ.

Америка також визнає важливість врегулювання військового протистояння в Ємені між людьми чинного уряду Абд Раббо Мансуру Гаді і повстанцями-хуситами, яких підтримує Іран. Унаслідок сутичок загинуло приблизно 100 тисяч людей, ще 130 тисяч померло через голод та хвороби. Тож Вашингтон прагне зробити все можливе, щоб сторони примирились. Це, однак, буде нелегко, оскільки Іран не хоче припинити підтримку повстанців. Тож США планують посилити тиск на Іран, а водночас відновити переговори з ним щодо ядерних технологій.

Для США також важливо й далі підтримувати відносини із Туреччиною, зокрема для захисту прав людини, розвитку демократичних інституцій і спільної протидії тероризму. Та оскільки Туреччина закупила у Росії зенітно-ракетні комплекси С-400, США погрожують Туреччині економічними санкціями, якщо вона й далі співпрацюватиме з РФ у військовій галузі.

У Тихоокеанському регіоні Штати планують продовжувати стратегічне партнерство з Південною Кореєю та Японією, а у перспективі скерувати зусилля на досягнення денуклеаризації Корейського півострова. У стратегії йдеться й про важливість поліпшення відносин з Індією – стратегічним гравцем у регіоні Південної Азії й певної противаги Китаю. Америка прагне також підтримувати ефективну дипломатичну співпрацю з Пакистаном, що має напружені відносини з Індією. США виступають за гармонізацію стосунків між цими двома ядерними країнами.

У документі також акцентується на зменшенні американської присутності в Афганістані, оскільки тут досягнуті певні домовленості з рухом Талібан, які будуть сприяти примиренню й розвитку Афганістану. Однак досягнути цього буде доволі важко в умовах клановості та діяльності різноманітних груп впливу, які намагатимуться розхитати внутрішньополітичну ситуацію в країні. Натомість в Іраку США планують посилити свою присутність, щоб виконувати миротворчу функцію та формувати боєздатну іракську армію, яку будуть навчати американські військовослужбовці.

Як зазначено в стратегії, Америка була і є партнером України та завжди буде підтримувати її територіальну цілісність і суверенітет. Джо Байден є союзником України, а держсекретар США Ентоні Блінкен підтримував надання нашій країні летальної зброї. Окрім того, Штати хочуть брати участь у переговорах у нормандському форматі, обстаютьза повне виведення російських військ з української території, сприятимуть входженню України в НАТО. Нещодавно конгресмени США разом із українськими політиками підготували спільне звернення до урядів обох держав про сприяння активізації інтеграції України до НАТО.

Отже, у тимчасовій стратегії національної безпеки США описані ключові внутрішні й зовнішні загрози, а також можливі шляхи їх розв’язання. Ґрунтовніший аналіз ролі й значення Америки в сучасній геополітичній картині світу буде представлений через декілька місяців в повномасштабній Стратегії національної безпеки. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи розпочнеться “холодна війна” між США та Росією після інтерв’ю Джо Байдена? Протистояння США та Ірану загострюється