У світі зростає негативне сприйняття Китаю

У світі зростає негативне сприйняття Китаю
Пандемія коронавірусу продовжується й кількість її жертв зростає. У цих умовах усе більше країн звинувачують Китай у навмисному приховуванні інформації про виникнення та поширення Covid-19.

Найбільш потужна антикитайська кампанія розгорнулась у США. Чинний очільник Америки Дональд Трамп жорстко критикує Пекін за приховування правдивої інформації про коронавірус і закликає американців подавати позови проти Китаю, щоби відшкодувати збитки. Соціологічні дослідження підтвердили, що приблизно 66% американців підтримують позицію президента й мають антикитайські настрої. Не довіряють очільнику КНР понад 70% американців. Серед республіканців такі настрої мають 72% респондентів, а серед демократів – майже 62%.

Зрозуміло, що Д. Трамп, критикуючи китайців, намагається в такий спосіб трохи виправдати свої помилки в боротьбі з поширенням коронавірусу. Окрім того, у гонці за світове лідерство США намагаються дискредитувати Китай у очах світової спільноти і їм це вдається, оскільки КНР і справді приховувала інформацію про поширення коронавірусу.

Інші країни також ставляться до Китаю прохолодно чи навіть вороже. За інформацією Європейської ради з міжнародних відносин, приблизно 60% мешканців Данії та Франції та 50% німців негативно ставляться до Китаю. Серед основних причин – приховування інформації про коронавірус та економічна війна між Китаєм і європейськими країнами. Подібно ставляться до КНР і мешканці Британії. Так, серед причин поширення коронавірусу англійці найперше виділяють недотримання дистанції між людьми (75%) та дії китайського уряду (64%). Понад 70% мешканців Чехії також вважають, що головною причиною поширення Covid-19 було приховування правдивої інформації про хворобу Китаєм.

За даними Київського міжнародного інституту соціології 66% українців вірять у те, що вірус був штучно створений, а 70% з нихпереконані, що це зробив Китай. Ще приблизно 5% респондентів вважають, що коронавірус створили в США, а 3% – що в Росії.

Доволі поширеними сьогодні є також конспірологічні версії. Зокрема, 45% чехів вважають, що Китай свідомо використовує коронавірус, щоби збільшити свій вплив у світі, а на початку пандемії він приховав інформацію про Covid-19, щоби хвороба нанесла більше збитків економіці розвинутих країн. Таку позицію відкрито підтримує й Дональд Трамп, який взагалі говорив про те, що Китай штучно створив цей вірус, щоби підірвати економічний потенціал США та інших країн.

Китай натомість заявляє, що такі звинувачення є лише провокацією США та їхніх союзників. Водночас Пекін іноді також переходить на прямі погрози деяким країнам, наприклад, у відповідь на звинувачення Австралії в непрозорості інформації про поширення коронавірусу Китай пригрозив припинити постачання в цю країну ячменю та руд, які є для Австралії життєво важливими. Китай також посилив свою безпекову стратегію, де вказав на можливість застосування активних дій, зокрема використання збройних сил, якщо інші країни будуть нести йому загрозу.

Пекін доволі довго використовував політику м’якої сили, тобто намагався досягати своєї мети завдяки позитивному іміджу, а не примусу.Виступаючи в Україні, професор Гарвардського університету та автор терміну “м’яка сила” Джозеф Най зазначив, що така політика дуже часто випливає з культури країни. Китайці доклали багато зусиль для популяризації своєї культури, оскільки були переконані, що культурна експансія сприяє реалізації економічних інтересів. У багатьох країнах відкривалися китайські культурні центри, проводилися різноманітні заходи, щоб популяризувати традиції, філософію та національну кухню Піднебесної.

Сьогодні ж для підвищення свого авторитету Китай все активніше починає використовувати жорсткі, навіть агресивні методи. Деякі експерти уже називають нещодавно розроблену лобістську стратегію популяризації Китаю “вовчою” через її наступальні методи. Вона спрямована насамперед на спростування можливих звинувачень у свідомому створенні чи поширенні коронавірусу на адресу Пекіну.

Китайці стверджують, що вони дали іншим державам декілька місяців для підготовки до боротьби з Covid-19. Щоби підвищити свій імідж, КНР відправляє медичні маски та захисне спорядження в низку країн, хоча водночас доволі активно вимагає від урядів цих держав, щоби вони висловили подяку за гуманітарну допомогу. Зокрема, німецький уряд заявив, що представники китайського посольства наполягали, щоби німецька влада та бізнес відправили листи з подякою Пекіну за допомогу в боротьбі з коронавірусом.

Деякі експерти також стверджують, що китайці заробили немалі кошти, піднявши ціну на медичне обладнання. КНР також закидають те, що на початку пандемії вона активно купляла медичне обладнання в інших країн, а потім частину його перепродала третім державам за більшими цінами.

Звичайно, не всі звинувачення проти Китаю є виправданими, однак те, що Піднебесна приховувала інформацію про виникнення та поширення коронавірусу підірвало довіру до неї, а доволі жорстка політика Компартії Китаю щодо спростування цих звинувачень тільки ще дужче послаблює міжнародний авторитет КНР.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Китай посилює тиск на Гонконг Геополітичні відносини між Китаєм та Індією у світлі сучасних викликів