Україна у рейтингу інноваційності: успіхи та проблеми релевантності інформації

Україна у рейтингу інноваційності: успіхи та проблеми релевантності інформації
У рейтингу Глобальний індекс інновацій в 2017 році Україна посіла 50-те місце, показавши значний прогрес, у порівнянні з минулорічним показником.

Щорічний рейтинг успішності країн Глобальний індекс інновацій (Global Innovation Index) публікується Корнелльським університетом США, французькою бізнес-школою INSEAD і Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (WIPO). Рейтинг ґрунтується як на суб’єктивних, так і на об’єктивних даних, отриманих з таких джерел як Міжнародний союз електрозв’язку, Світовий банк, Всесвітній економічний форум та інші.

У 2017 році першою серед інноваційних країн, як і рік тому, стала Швейцарія. У трійку лідерів увійшли Швеція та Нідерланди, які потіснили Великобританію, що втративши два пункти опустилась на 5 місце. Четверту позицію в рейтингу посіла США, на шостій опинилась Данія. За ними йдуть Сінгапур, Фінляндія, Німеччина, Ірландія. Японія за рік піднялася з 16 на 14 місце, Китай – з 25 на 22. Традиційно список замикають Того, Гвінея і Ємен.

Країни СНД і сусіди України мають таки показники: Польща на 38-й позиції; завдяки міжнародним санкціям Росія скотилась на 45 місце, втративши 2 пункти; Турція стала 43-ою; Молдова – 54-ою; Вірменія – 59-ою; Грузія – 68-ою; Казахстан – 78-ий; Азербайджан – 82-ий; Білорусь на 88-й позиції; Таджикистан – на 94; Киргизія на 95 місці.

Україна у 2017 році показала значний прогрес, обійнявши 50-е місце серед 127 країн, у порівнянні з попередніми роками: 2016 рік – 56-е, 2015 рік – 64-е. Поруч із нами у рейтингу опинився Таїланд (51 місце) та Катар (49 місце). Загалом Україна отримала індекс інноваційності – 37,6. Минулого року цей показник складав 35,6.

Аналізуючи механізм формування рейтингу Global Innovation Index в цілому слід наголосити, що він є інтегральним і складається з безлічі показників, кожен з яких також має власний індекс. В цілому рейтинг поділений на 7 груп критеріїв, що налічують по декілька підгруп.

Позитивні показники рейтингу України. Людський капітал – 41 місце, знання і технології – 32 місце, рейтинг інноваційної ефективності – 11 місце серед 127 країн. Такий результат країна отримала, першочергово, завдяки запуску системи Prozorro, що змінила механізм держзакупівлі і була відзначена безліччю міжнародних нагород.

Негативні показники. В цілому, тут проявились традиційні проблеми України: інфраструктура – 90 місце, економічне середовище – 81. Водночас бізнес середовище на пристойному 51 місці. Найгірші показники України – 101 місце з 127-ми у першій групі критеріїв “Інституції”, що включає три підгрупи: політичне, регуляторне і бізнес-середовище. Найбільш проблемна підгрупа “політичне середовище” (122-е місце) складається з двох позицій: політична стабільність і безпека (124 з 127); та ефективність управління (96 з 127). Таким чином, саме показники безпеки тягнуть Україну вниз рейтингу.

Але, за аналітикою групи “Інформаційний спротив” оцінкювання “політичної стабільності і безпеки” відбувається за даними Світового банку. Якщо бути абсолютно точними – це дані індикатора “політична стабільність і відсутність насильства/тероризму” з Worldwide Governance Indicators (WGI), які готує Світовий банк. У свою чергу вони з’явилися з 9 джерел, серед яких 8 – експертні оцінки дослідницьких структур, а ще один – дослідження Всесвітнього економічного форуму. Проблема ж в наступному: укладачі рейтингу вказали, що використали дані Світового банку за минулий рік, та у 2016 році він оприлюднив дані за підсумками досліджень 2015, що зазначено на сайті WGI. Тобто нинішній рейтинг за 2017 рік фактично сформований за даними 2015 року, коли в Україні йшли бої за ДАП і під Дебальцево, а в регіонах регулярно здійснювалися терористичні атаки.

Цей же рейтинг впливає на міжнародний імідж України, відповідно, формує ставлення до нас зарубіжних партнерів і потенційних інвесторів. Змінити ситуацію можливо за умов, що органи влади, і центральні, і регіональні, постійно інформуватимуть національні та зарубіжні ЗМІ про конкретні державно-управлінські рішення у сфері безпеки і оборони. Актуальна інформація дозволить міжнародним партнерам скласти адекватну картину про стан безпеки в Україні, що безумовно впливає на інші показники держави та на її міжнародну привабливість для політичних та бізнес партнерів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ