Україна в системі атлантичних орієнтацій. Частина ІV

Україна в системі атлантичних орієнтацій. Частина ІV

Частина І.    Частина ІІ.    Частина ІІІ. 

В України історично сформувалися три головні вектори зовнішньополітичних взаємодій: євразійський, європейський (орієнтація і на США) та південно-східний. Чому ж європейські держави побоюються мати справу з Україною як потенційним членом ЄС?!

Очевидно, що одним із гальмівних чинників на шляху вступу до об’єднаної Європи є позиція Росії, яка, керуючись нашими тісними різноплановими стосунками, не бажає бачити Україну інтегрованою до європейських чи атлантичних структур. Проте це не вирішальний чинник українсько-європейських відносин. Не слід применшувати роль невідповідності України до стандартів ЄС за багатьма критеріями, і тут ніхто, крім нас самих, нам не допоможе.

До стратегічних планів України також входить і співробітництво з НАТО, й у цьому напрямі ми досягли більших успіхів, аніж у європейській інтеграції. Україна – активний співучасник у миротворчих операціях. Однак її входження до Північноатлантичного альянсу найближчим часом мало імовірне. Після розширення НАТО на Схід, Україна опинилася у “сірій зоні”, де відчуває тиск РФ, й, більше того, відверте збройне вторгнення на свою територію. Тож за відсутності важелів зовнішньої політики, що могли б вплинути на ухвалення міжнародних рішень іншими державами, Україна фактично стала буферною зоною між Заходом та Сходом.

Та й володіючи необхідним для розвитку потенціалом Україна не використовує його максимально ефективно. Окрім того, у нас не має достатньої кількості необхідних ресурсів, зокрема енергоносіїв, завдяки яким Україна у короткий термін могла б досягнути припливу закордонного капіталу та незалежності від тиску зовнішніх факторів. Якщо згадати ще й про засилля російського капіталу в Україні, то стає зрозумілим не лише неоколоніальний статус нашої держави, але і структура геоекономічних факторів, що забезпечують такий стан речей.

Сьогодні Україна потребує повномасштабної адміністративної та адміністративно-територіальної реформи, а також змін у законодавстві щодо врегулювання питань економіки відповідно до актуальних потреб. Лише становлення України як держави зі стабільною розвиненою економікою та високим рівнем життя змусить розглядати її не як об’єкт, а як суб’єкт геополітичних і геоекономічних стратегій. Та нашій державі ще потрібно знайти альтернативні джерела експорту енергоресурсів, оскільки вони й досі залишаються найсуттєвішим аргументом Росії у політиці щодо України.

В умовах сьогодення “українське питання” стає уже “українською проблемою”, яку, на відміну від геополітиків ХІХ і ХХ століть, сучасні геоекономісти Росії та Європи прагнуть вирішувати по-своєму. На геостратегічному рівні відносини України і Росії вплетені в контекст стосунків великої трійки Росія-ЄС-США та Китаю. На рівні геоекономіки і Україна, і РФ щільно інтегровані у світову систему і чутливо реагують на всі її зміни. Визначальну роль відіграє світова економічна криза, що має фундаментальний характер і значно впливає на майбутнє обох держав. Тож надважливо розуміти суть економічної кризи – перехід від моделі фінансово-спекулятивного капіталізму до хвиле-циклічної. У сфері міжнародних відносин світова криза остаточно добиває систему Ялтинсько-Потсдамських угод, що колись започаткували формування нового світового порядку.

На глобальному рівні можливості України вкрай обмежені, враховуючи значне зниження нашого економічного і військового потенціалу, а також те, що держава позбулася ядерної зброї. Внаслідок геостратегічного програшу Україна стала об’єктом тиску з боку США, РФ, ЄС та інших міжнародних фінансових структур. В нинішній ситуації геостратегічної ізоляції Україна може зберегти свій геоекономічний статус суб’єкта, якщо визначиться із стратегічними партнерами та проведе внутрішні реформи. Та реалії такі, що коли країна падає в прірву – це часто не зачіпає інтереси інших, водночас коли вона прагне зробити хоча б малий крок щодо підвищення власного статусу суб’єкта – неодмінно посилюється зовнішній тиск. Прикладом цього є ситуація навколо Криму та Сходу України.Очевидно, що і Росія, і США у своїх геостратегіях прагнуть змінити баланс сил. Причому РФ перебуває у позиції оборони, а світова криза та санкції істотно погіршують її економічну потужність, ставлячи під питання досягнення великих і амбітних цілей, що розглядались путінським режимом. Звідси стільки уваги до України, яку всі основні гравці розглядають як значний геостратегічний майданчик, контроль над яким дозволить реалізувати свої цілі як США, так і Росії чи Європі.Якщо Україні не вдаватиметься стабілізувати ситуацію, то рано чи пізно її могутніші сусіди, Росія і ЄС, спробують ухвалити рішення про розподіл української території. Німеччина і Росія неодноразово доводили, що можуть знайти компроміс щодо розподілу сфер впливу в Східній Європі, та не варто забувати про спроби США запобігти утворенню континентального союзу Німеччини та Росії. Вашингтону критично важливо, аби Східна Європа залишалася буфером між ЄС і Росією. Саме тому США прагнуть зіграти свою партію в Україні, роль якої в проекті “Розділена Європа” надважлива. Відповідно, це викликатиме протидію Росії, для якої перетворення України на американський плацдарм подібно смерті.Війна за українські території вестиметься в найжорсткіших, найрадикальніших формах, якщо США і ЄС не знайдуть аргументів впливу на Росію, тож обидві сторони через своїх гравців прагнутимуть радикалізувати ситуацію в Україні. З історичних прикладів відома роль і участь старої Європи у спробах реанімувати українську державність, а тому особливо розраховувати на підтримку з боку ЄС не варто. Просто показовою тут є негативна реакція Франції і Німеччини щодо вступу України в НАТО, тож історичні традиції Мюнхена не слід викидати на смітник історії.

Порівняльна фразеологія щодо України
Польща Україна Росія
Лех Валенса:

“Всі розуміють, що нема Європи без України. І всі розуміють, що ми повинні солідарно підходити до України не лише тут у Польщі, але й у цілій Європі. Це можливо – за мудрих рішень…”

Юлія Тимошенко:

“Модернізація ГТС України неможлива без участі Росії.” (29.04.2009 р.)

Лев Троцький:

“Росія без України неможлива.”

Збігнєв Бжезинський:

“Зберігши за собою Середню Азію й Кавказ, але втративши Україну, Росія вже не буде імперією. Утративши і Середню Азію, і Кавказ, але, поглинувши Україну, – Росія залишиться імперією.”

 

Віктор Янукович:

“Без Росії неможливо побудувати колективну систему безпеки на європейському континенті.” (19.09.2009 р.)

 

Дмитро Медведєв:

“Російсько-українські відносини піддаються випробуванням в результаті узятої Вашою адміністрацією лінії на перегляд спільної історії, героїзацію нацистських посібників, звеличення ролі радикал-націоналістів, нав’язування міжнародному співтовариству націоналістично забарвлених трактувань масового голоду в СРСР 1932-1933 років як “геноциду українського народу”. Продовжується витіснення російської мови з суспільного життя, науки, освіти, культури, засобів масової інформації, судочинства. В цьому контексті звертає на себе увагу пагубна практика втручання державної влади України у справи православної церкви.”

Збігнєв Бжезинський:

“Спроби знищити чи перетворити Україну на країну-сателіт, а потім – частину імперії, закінчилися б для Росії дуже погано.”
(2011 р.)

Володимир Литвин:

“Аналізуючи наше минуле і сьогодення, я дійшов висновку, що Україна як незалежна держава можлива, лише якщо в неї будуть нормальні стосунки з Росією.” (26.05.2010)

Олександр Волошин:

 “Ніколи Росія не залишить Україні Керченську протоку. Досить того, що Крим сьогодні український. І ми ледь заспокоїли людей з цього приводу. Досить знущатися над нами. Якщо треба, ми зробимо все можливе і неможливе, щоб відстояти свою позицію. Якщо треба ми скинемо туди бомбу.”
(2003 р.)

Єжи Гофман:

“Без України Росія не відбулася б як імперія…”

 

Констянтин Грищенко:

“Без співпраці з Росією неможливе просування до ЄС.”
(24.06.2010 р.)

 

Рамзан Кадиров:

“Грузія, Південна Осетія, Україна – все це буде тривати і тривати. Це якась таємна недуга Росії. Чому ми мусимо постійно страждати, якщо можемо ліквідувати це раз і назавжди? Ми велика держава, у нас все є – армія, техніка. Нам необхідно переходити у наступ.”
(2009 р.)

  Степан Гавриш:

“Україна не зможе взяти участь у створенні НАТО системи ПРО без Росії.”
(15.12.2010 р.)

Олександр Ковшарь (про Україну – авт.):

“Притягають придуману історію з глибини століть. Надумана держава, яка мала три області, а все інше наліпили.”

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ