Україно-азербайджанська співпраця посилюється

Україно-азербайджанська співпраця посилюється
У середині січня 2022 року президент Азербайджану Ільхам Алієв зустрівся в Києві з українським очільником Володимиром Зеленським. Лідери країн підписали декларацію про поглиблення стратегічного партнерства, а також низку документів у торговельній, паливно-енергетичній, військово-технічній, транспортній, авіабудівній, сільськогосподарській, культурно-гуманітарній та інших сферах. 

Це був дуже важливий візит.Очільник Азербайджану й раніше відвідував Україну, але цього разу він зробив це в статусі лідера країни-переможця, що успішно діяла в 44-денній війні в Нагірному Карабасі й повернула собі територію, яка дорівнює Лівану й чотирьом Люксембургам. І ця перемога була здобута всупереч тому, що деякі держави, зокрема співголови Мінської групи ОБСЄ (Франція, Росія), упродовж тривалого часу скеровували зусилля на те, щоб зберегти в регіоні статус-кво, за якого Азербайджан фактично був змушений назавжди змиритися з втратою своїх земель. 

Нині подібна ситуація спостерігається і в Україні, яку Росія називає псевдодержавним утворенням і намагається дискредитувати на міжнародному рівні. Проте демократичні країни здебільшого підтримують Україну й у разі повномасштабної кремлівської агресії введуть жорсткі санкції проти керівництва Росії, яка все глибше занурюється в низку складних внутрішніх соціально-економічних проблем. Сьогодні в РФ приблизно 18 млн осіб проживають за межею бідності, проте Москва й далі не розв’язує власних проблем, а посилює тиск на інші країни. Так, представники Держдуми озвучили певні територіальні претензії до Казахстану, куди були введені “миротворчі війська”ОДКБ для придушення протестів. А кремлівська журналістка Маргарита Симоньян, відома своїми гучними неправдивими заявами щодо порушення прав російськомовного населення на Донбасі, почала вимагати, щоб Казахстан перейшов із латиниці на кирилицю. Щоб бути послідовною, такі самі претензії вона має висунути і Вірменії. Але поки Єреван займатиме чіткі проросійські позиції, від нього цього не вимагатимуть. 

Усі ці дії є закономірним продовженням політики Росії, яка мріє про відродження минулої імперської величі. Для цього РФ мусить насамперед підпорядкувати собі Україну. Збігнєв Бжезінський ще наприкінці минулого століття зазначав, що без України Росія не зможе стати великою імперією. І сьогодні ми вже регулярно чуємо думки різноманітних аналітиків та експертів про неминучість повномасштабного військового конфлікту між Україною та Росією. У цих умовах візит президента Азербайджану до Києва був украй важливим.

Азербайджан має значний вплив у Південному Кавказі, одну з найсильніших армій у регіоні й досвід успішної перемоги. До того ж країна завжди підтримувала Україну на різноманітних міжнародних майданчиках (ООН, ОБСЄ), і президент Володимир Зеленський щиро подякував Ільхаму Алієву за це. Так буде й надалі, хай як обурюється через це Росія та інші країни ОДКБ. Вірменія, зокрема, незадоволена тим, що Володимир Зеленський заявив про намір деяких українських компаній узяти участь у відновлювальних роботах у Нагірному Карабасі.

Утім, попри складну ситуацію в регіоні й негативну реакцію Росії та її союзників, Україна й Азербайджан активно розвиватимуть двосторонні відносини. У планах – збільшення товарообігу між країнами до 2,5 млрд доларів. 

Отже, візит президента Азербайджану в Україну підтвердив стратегічне значення країн одна для одної і створив нові передумови для посилення між ними політичної, економічної, інформаційної, науково-освітянської, культурної та іншої співпраці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Геополітичні наслідки протестів у Казахстані Результати саміту “Східного партнерства” в Брюсселі