Україно-турецька співпраця посилюється

Україно-турецька співпраця посилюється

Нещодавно президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган зустрівся в Києві з очільником України Володимиром Зеленським. Турецький лідер укотре підтвердив підтримку територіальної цілісності й суверенітету України. Для нас це дуже важливо, оскільки Туреччина є потужним регіональним гравцем.

Одним із головних результатів зустрічі президентів стало підписання Угоди про вільну торгівлю, яка має сприяти активізації експорту, створенню нових робочих місць, посиленню трансферу технологій тощо. Україна й Туреччина введуть нульову митну ставку на багато товарів, зокрема Туреччина – на понад 10 тис. позицій. За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, домовленість суттєво підвищить наші експортні можливості: сьогодні ми відправляємо до Туреччини приблизно 1100 товарів, а після введення в дію угоди розширимо їх до понад 10 тис. безмитних позицій.

Турецький ринок більший за український, тож імпортні турецькі товари будуть конкурувати з вітчизняними. Проте українські високопосадовці стверджують, що уряд буде підтримувати деякі українські галузі, зокрема підприємства тепличного овочівництва. Виробництвам у сфері текстильної промисловості нададуть кредити, оскільки їхня продукція за сучасних умов програє турецькій. Водночас Україна зберегла право вводити мито на брухт, що становить приблизно 40 % експорту до Туреччини.

Документ ще має ратифікувати Верховна Рада, однак навряд чи вона швидко його прийме. У парламенті діють різні групи інтересів, які мають дещо суперечливе ставлення до угоди.

Україна й Туреччина підписали ще 12 документів, які посилюють співпрацю між державами в найрізноманітніших сферах суспільного життя, зокрема в авіабудівній і космічній, у царині науки та техніки для впровадження новітніх технологій. Країни планують активізувати співпрацю в молодіжній політиці, у галузі правоохоронних органів, в агропромисловому комплексі. Особлива увага надається безпековій сфері. Зокрема, в умовах посилення напруги на українських кордонах країни домовилися про будівництво заводу з виготовлення дронів Bayraktar із двигунами від “Мотор Січі”. Окрім того, буде створений спеціальний центр, де навчатимуть керувати безпілотниками. У межах співпраці в безпековій галузі Україна хоче придбати ще приблизно 20 безпілотників Bayraktar TB2, які посилять нашу обороноздатність.

Отже, Туреччина вкотре засвідчила нам свою добросусідську позицію, попри осудження і протести Росії, яка всіма силами намагається тиснути на Анкару щодо України. Торік РФ навіть заборонила своїм туристам відвідувати турецькі курорти, чим відразу скористалися українці, потік яких суттєво посилився. Туреччина неодноразово заявляла про те, що вона не визнає анексію Криму, а також і надалі буде робити все, щоб підтримувати Україну та допомагати кримським татарам, які зазнають переслідувань із боку російської влади.

На зустрічі Реджеп Ердоган заявив, що Туреччина готова стати переговорним майданчиком між Україною та Росією. Позиції країни суттєво зміцнилися після перемоги Азербайджану, союзника Туреччини, у війні за Нагірний Карабах. Але деструктивні дії Росії призводять до посилення напруги в регіоні та у світі, тому Ердоган хоче повернути мир і стабільність, сприяти деескалації ситуації. За його словами, європейські країни, зокрема Франція й Німеччина, так і не досягли успіху в переговорному процесі, оскільки мали на меті лише власні інтереси. Німеччина, наприклад, найперше керується не безпековими питаннями, а економічними. Мінськ, який раніше був посередником, втратив свої позиції, оскільки перебуває під повним контролем Кремля. Ці ініціативи Туреччини є доволі важливими для України, тож Володимир Зеленський уже заявив, що ми готові на будь-які перемовини, щоб дипломатичним шляхом врегулювати ситуацію. Росія також зазначила, що готова до зустрічі у Стамбулі, якщо буде визначено чіткий порядок денний, тобто питання, які будуть обговорюватися.

Загалом візит Реджепа Ердогана в Україну відбувся на високому рівні і значно активізував відносини між Києвом та Анкарою в різних галузях, але насамперед – в економічній і безпековій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи буде створений тристоронній союз між Великобританією, Україною та Польщею? Україно-азербайджанська співпраця посилюється