Українсько-грузинські відносини в умовах агресії Росії 

Українсько-грузинські відносини в умовах агресії Росії 

Триває російсько-українська війна, у якій наша держава дає гідну відсіч агресору. Зараз для України дуже важливою є підтримка світу, зокрема й кавказьких країн: Азербайджану, Вірменії, Грузії. Вірменія, однак, суттєво залежить від Росії, тож чекати від неї допомоги марно. Азербайджан підтримує суверенітет і територіальну цілісність України й надає нам чималу гуманітарну допомогу. Натомість Грузія, яка завжди позиціонувала себе нашим союзником, займає дещо дивну позицію, не виступаючи відкрито проти Росії й на підтримку України. Проте у 2008 році, коли РФ напала на Грузію, Київ активно допомагав Тбілісі, а тодішній президент Віктор Ющенко навіть вирушив до свого грузинського колеги Міхеіла Саакашвілі, щоб підтримати його. Росія відібрала тоді Південну Осетію й Абхазію. І тільки втручання міжнародного товариства зуміло зупинити її наступ на Тбілісі.

Що ж робить нинішня грузинська влада? Вона намагається дистанціюватися від війни. Спочатку вона затримувала грузинських добровольців, які хотіли потрапити до України, щоб воювати з агресором. Потім очільник грузинського парламенту Шалва Папуашвілі відмовився від візиту в Київ, а прем’єр-міністр Іраклій Гарібашвілі заявив, що Грузія не підтримає антиросійських санкцій, оскільки це може негативно вплинути на економіку країни. Після цього Росія швидко скасувала обмеження на грузинську молочну продукцію, хоча, за словами офіційного Тбілісі, це непов’язані події. Президент Володимир Зеленський навіть змушений був відкликати посла України в Грузії.

Керівною партією країни сьогодні є “Грузинська мрія”, яку очолює проросійський олігарх Бідзіна Іванішвілі, що активно співпрацює з російським бізнесом. Політсила не висуває жодних претензій до РФ щодо захоплених територій, пояснюючи це прагненням до стабільності, миру та уникнення нової війни. Проте інакше, ніж боягузтвом, це не назвеш. У 2018 році грузини виходили на протести проти керівної партії, звинувачуючи її в проросійських симпатіях, а сьогодні вони так само масово виступили на підтримку України. Саме через активну проукраїнську позицію більшості грузинів і вплив міжнародної спільноти, зокрема керівництва ЄС, грузинська влада змушена була змінити своє ставлення до війни в Україні. 

Грузія також подала заявку на вступ у ЄС, але, щоб долучитися до європейської спільноти, потрібно не тільки відповідати економічним чи правовим критеріям, а й дотримуватися європейських цінностей, які дорогою ціною обстоює саме Україна. Зараз Грузія приймає наших біженців, надала суттєву гуманітарну допомогу Україні. Вона однією з перших запропонувала, щоб Міжнародний кримінальний суд у Гаазі розслідував злочини РФ в Україні. Грузія підтримала деякі міжнародні санкції проти Росії, зокрема обмежила фінансові операції для російських бізнес-структур і високопосадовців. У середині квітня грузинська парламентська делегація відвідала Київ. Її представники запевнили, що вони будуть підтримувати Україну й активніше запроваджуватимуть санкції проти Росії.

Зараз у самопроголошеній республіці Південна Осетія відбуваються президентські перегони. Один із кандидатів і нинішній очільник “республіки” Анатолій Бібілов обіцяє в разі перемоги провести референдум щодо приєднання Південної Осетії до РФ. Ці ініціативи завдали удару по іміджу грузинського уряду, який вважає, що своєю миролюбною політикою ніби-то утримає Росію від агресії. Але Кремль сприймає це як слабкість. І щойно Бібілов чи якийсь інший проросійський політик прийде до влади і проведе референдум, на якому осетини підтримають приєднання до РФ, російські війська ввійдуть на територію Осетії і Грузія назавжди втратить цей регіон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи Молдова й далі є союзником України? Значення парламентських виборів в Угорщині для України