Уперше виявлено воду на планеті, подібній до Землі

Уперше виявлено воду на планеті, подібній до Землі
Ми стали на крок ближче до відповіді на найважливіше питання. Учені вперше виявили воду в атмосфері схожої до Землі екзопланети, на якій могло б розвинутись життя – пише хорватське видання “Jutarnji list” з посиланням на AFP.

Планета K2-18b увосьмеро важча та вдвічі більша від Землі. Вона кружляє навколо своєї зірки у “придатній для життя” зоні – не надто близько і не задалеко – йдеться у дослідженні, оприлюдненому в науковому журналі “Nature Astronomy”.

“Ця планета є найвідповіднішим кандидатом для дослідження слідів життя поза нашою Сонячною системою, – повідомила AFP Джованна Тінетті – астроном з Лондонського університету та одна із вчених, які причетні до цього відкриття. – Ми не можемо передбачити, що вона має на своїй поверхні океани, але це цілком можливо”.

Серед відкритих 4 тис. екзопланет (що розташовуються поза Сонячною системою) тільки ця має скелясту поверхню, атмосферу та воду. Екзопланети з атмосферою здебільшого схожі на великі м’ячі з рідиною, а ті нечисленні зі скелястою поверхнею, про які є інформація, не мають атмосфери. Та якби й мали, більшість екзопланет розташовані надто далеко від своїх зірок, щоб на них була вода, або перебувають так близько, що вся вода випарувалась би з них.

Відкрита ще у 2015 році за допомогою Kepler – космічного телескопа NASA, K2-18b є однією із кількох сотень планет, яких відносять до категорії “Надземля” – тобто планет, більших від Землі, але менших від газових гігантів.

“Виявлення води на потенційно придатній для життя планеті є неймовірно захопливим, – говорить Анґелос Тсіарас, вчений, який не брав участі дослідженнях. – K2-18b – це не Земля 2.0. Але вона наближує нас до відповіді на питання, чи Земля є єдиною”. Тсіарас та його команда опрацювали за допомогою алгоритму дані, які телескоп Hubble зібрав упродовж 2016-17 рр., та проаналізували атмосферу планети K2-18b. Вони знайшли безсумнівний слід водяної пари. Ще невідомо, наскільки це точно, але, згідно з комп’ютерними обрахунками, концентрація становить між 0,1% і 50%.

Для порівняння, відсоток водяної пари в атмосфері Землі варіюється між 0,2 над рівнинами та 4 – у тропіках. Вчені знайшли також докази присутності водню і гелію. Ймовірно, що є на цій планеті й азот та метан, однак їхню наявність неможливо довести за допомогою сучасних технологій – ідеться у звіті. Наступні дослідження нададуть дані про кількість хмар та відсоток води у атмосфері.

“Життя, яке ми знаємо, базується на воді”, – підкреслює Тінетті. K2-18b розташована на орбіті червоного карлика, віддаленого на 110 світлових років від Землі, у сузір’ї Лева. Ймовірно, планету бомбардує значно більш руйнівне випромінювання, ніж Землю.

Учені вважають, що це тільки перша із низки потенційно “житлових” планет, які невдовзі будуть відкриті. Принаймні, космічні телескопи із нової генерації, наприклад Jamesa Webba і ARIEL Європейської космічної агенції, зможуть досліджувати атмосферу екзопланет більш детально.

ARIEL, який буде запущено у 2028 році, “охопить” до 1 тис. планет – достатньо багато для вивчення взірців.

“Досі ми відкрили понад 4 тис. екзопланет, але не знаємо достатньо про їхній склад чи природу. Вивчаючи багато зразків таких планет, ми сподіваємось, що зможемо відкрити таємницю їхньої хімії, виникнення і еволюції”, – каже Тінетті.

Бет Байллер із університету в Единбурзі, яка не брала участі в цьому дослідженні, розповіла ВВС, що вона вірить, що це тільки питання часу, коли вчені отримають рішучий доказ існування життя на якійсь далекій планеті.

“Тоді для всього людства наступить зміна парадигми. Це не буде момент, коли з нами сконтактують якісь інопланетяни, немає необхідності, найімовірніше, ми знайдемо якісь мікроби чи будь-який інший простий різновид. Але й це буде величезним досягненням”, – заявила Байллер.

 

Джерело

Пов'язані статті


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ