Увага! Космічні бурі!

Увага! Космічні бурі!
У 1989 році потужна геомагнітна буря спричинила перебої в постачанні електричної енергії у всій провінції Квебек. Порушення магнітного поля Землі, викликане раптовим спалахом заряджених часток, що йшли від Сонця, індукувало сильний електричний струм у підземних енергетичних лініях, наслідком чого стало перевантаження мережі – пише Джонатан О’Каллаґан у журналі Scientific American.

З найновіших досліджень випливає, що властивості скельних шарів на різних теренах можуть впливати на ймовірні наслідки таких особливо інтенсивних геомагнітних бур, які трапляються приблизно раз на 100 років.

Локальні електричні поля, індуковані під час геомагнітних бур, призводять до припливу струму. Щоб вирахувати максимальну напругу електричного поля, яка може супроводжувати такі бурі, група, якою керував Джеффрі Лав, геофізик із U. S. Geological Survey, розмістила у північно-східній частині Сполучених Штатів мережу детекторів. Поєднуючи отримані дані з інформацією на тему бур, дослідники створили мапу, яка ілюструє загрозу blackout-ів. Результати було опубліковано у березні 2019 р. у часописі Space Weather.

Дослідники дійшли висновку, що напруга і напрямок електричного поля, спричиненого геомагнітною бурею, залежать від типу скель на певній території. Якщо вони є добрим провідником, індукований струм може в них пропливати легко. Якщо ж опір є сильним, струм може вибрати шлях через енергетичні лінії, створюючи загрозу для енергетичної мережі.

Поля з напругою дещо вищою, ніж вольт на кілометр, можуть спричиняти перебої в енергетичній мережі. Але якщо вони стають значно сильнішими, то зростає загроза blackout-у. Колектив визначив, що на найбільш вразливому на загрозу просторі Вірджинії під час сильних геомагнітних бур напруга електричного поля може доходити до 25,44 вольта на кілометр. У найбільших містах, як-от Нью-Йорк, Бостон і Вашингтон, напруга електричного поля також може доходити до порівняно високих показників. Там домінують метаморфічні скелі, які зазнали перетворень під впливом високої температури або тиску, а також магматичні скелі, які виникли із охололої і затвердлої лави.

На інших просторах, як, наприклад, північно-східна частина Аппалачів, є багато провідних скель з осадів, для яких загроза, пов’язана з електричним полем, є значно меншою. Група переконує, що отримані результати можуть допомогти місцевим спільнотам підготуватися до майбутніх бур, а тому анонсує подібні дослідження в інших регіонах.

“Наша галузь активно займається цією проблемою, використовуючи допомогу наукових середовищ із різних частин світу”, – пояснює Девід Ботелер, дослідник з Natural Resources Canada, який не брав участі в проєкті. Він також заспокоює, що вже і зараз енергетична мережа проєктується так, аби вона витримала наступну “геомагнітну бурю століття”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Товариський, як свиня Сила плазми проти раку