В Афганістані сформований новий уряд

В Афганістані сформований новий уряд
Радикальний рух “Талібан”, що в серпні захопив владу в Афганістані, сформував свій уряд. Його головне завдання – стабілізувати політичну ситуацію в країні й налагодити відносини з іншими державами.

Уряд переважно складається із представників пуштунського племені дурані, здебільшого – вихідців із Кандагару, ключового регіону для “Талібану”. Окрім того, туди ввійшли також два таджики й один узбек, щоб якось заспокоїти ці етнічні меншини й не викликати їхнього спротиву проти талібів. Однак бойовики так і не створили інклюзивного уряду, хоча ще в середині серпня акцентували на тому, що запросять навіть представників попередньої влади. Такі перемовини справді велися з Хамідом Карзаєм і Абдулою Абдулою, колишніми урядовцями, але остаточних домовленостей не було досягнуто. Найімовірніше, нинішній уряд буде тимчасовим. Через деякий час сформують його постійний склад, до якого ввійдуть деякі попередні високопосадовці, представники інших племен і етнічних груп. Афганістан – племінно-кланова країна, і якщо інтереси певних племен не будуть задовольнятися бодай частково, це призведе до громадянської війни. 

Найперше новий уряд має стабілізувати економіку. Раніше економічну допомогу Афганістану надавали західні країни, наприклад США, однак зараз вони не зацікавлені в співпраці з новим урядом, до якого, зокрема, входять підсанкційні чиновники. Водночас західні країни мають певні моральні зобов’язання перед населенням Афганістану: майже двадцять років афганці отримували допомогу від США, а сьогодні їх залишили напризволяще. Представники ООН, які нещодавно побували в Кабулі, також заявили про те, що місцевому населенню потрібно надавати гуманітарну допомогу. Однак треба ще вирішити, як це зробити, аби таліби її не привласнили.

Уряд “Талібану” вже веде переговори з Пакистаном, який готовий допомогти країні, не забуваючи і про власні інтереси; із Китаєм, який хоче посилювати свій вплив у цьому регіоні; а також із Росією, яка має тут свої зацікавлення. 

Посилення позицій талібів – це геополітична поразка США. Виведення американських військ відбулося саме напередодні 20-річчя терористичного акту в Нью-Йорку, у відповідь на який американці й розпочали військову кампанію в Афганістані. І хоча Усама бен Ладен був знищений, “Аль-Каїда” – значно послаблена, США не змогли остаточно подолати тероризм і розбудувати демократію в Афганістані. А все тому, що ця країна живе за іншими традиціями і правилами, тут дуже сильний ісламський фундаменталізм. І якщо в містах Афганістану якісь демократичні принципи ще приживаються, то в провінціях переважає патріархальний устрій, згідно з яким жінка завжди повинна підкорятися чоловікові й займатися тільки домашніми справами. Головне її завдання – це народжувати й виховувати дітей. У серпні таліби говорили, що вони надаватимуть жінкам деякі права, однак уже у вересні заборонили їм займатися публічними справами й обіймати посади в уряді. Тепер жінки змушені ходити в нікабі й перейматися переважно сім’єю.

Отже, ситуація в Афганістані нормалізується, але є ще далекою від стабільності. Новий уряд мусить запустити економіку й забезпечити бодай мінімальний матеріальний добробут населення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Що чекає на Афганістан після перемоги талібів? Американські війська покинули Афганістан