На 42 сесії Ради ООН з прав людини представники 41 країни виголосили спільну заяву щодо незаконних виборів у тимчасово окупованому Криму та безперешкодного доступу до півострова міжнародних моніторингових механізмів. У ній ішлося, зокрема, про таке:
“Пане Голово, цей виступ виголошується від імені 41 країни.
Стаття 3 Віденської декларації передбачає, що “слід вживати ефективних міжнародних заходів для гарантування та контролю за дотриманням стандартів у сфері прав людини стосовно народів, які перебувають під іноземною окупацією, а також забезпечувати ефективний правовий захист у разі порушення їхніх прав людини згідно з нормами у сфері прав людини та нормами міжнародного права, зокрема, з Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни від 14 серпня 1949 року та іншими нормами гуманітарного права, які можуть застосовуватися”.
У цьому зв’язку нагадуємо, що Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 73/263 “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна” закликала Російську Федерацію дотримуватися всіх своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права як держави-окупанта і засудила всі намагання Російської Федерації легітимізувати або нормалізувати свою спробу анексії Криму, у тому числі, шляхом автоматичного запровадження російського громадянства та незаконних виборчих кампаній.
Ми засуджуємо продовження таких спроб, зокрема проведення Російською Федерацією 8 вересня 2019 року на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь так званих “місцевих виборів” до незаконних інституцій, утворених російською окупаційною адміністрацією, що є черговим порушенням міжнародного права. Результати цього незаконного голосування є юридично нікчемними.
Наголошуємо, що будь-які особи, обрані у ході російських “місцевих виборів” 8 вересня 2019 року на території Кримського півострова, які видаватимуть себе за “представників” населення Криму та м. Севастополь, не визнаватимуться нами за представників цих територій, які належать Україні.
Пане Голово, Російська Федерація має поважати права людини в Криму, дотримуватися своїх зобов’язань держави-окупанта згідно з міжнародним гуманітарним правом та забезпечити повний і безперешкодний доступ до Криму для міжнародних та регіональних моніторингових механізмів. Ми закликаємо Російську Федерацію виконувати її зобов’язання згідно з міжнародним правом, також підтверджені резолюціями ГА ООН 71/205, 72/190 та 73/263, як і наказом Міжнародного Суду ООН від 19 квітня 2017 року.
Ми підтверджуємо свою підтримку територіальній цілісності, політичній незалежності, єдності та суверенітету України в межах її міжнародно визнаних кордонів, які й далі порушуються в результаті триваючої тимчасової окупації та спроби анексії Криму. Закликаємо до повної поваги прав всіх жителів Криму.
Дякуємо”.