В умовах поширення коронавірусу посилюється напруга між Китаєм та США

В умовах поширення коронавірусу посилюється напруга між Китаєм та США
Останнім часом між Китаєм і США зростає напруженість. Президент Америки Дональд Трамп неодноразово заявляв про те, що коронавірус нібито штучно вивели у лабораторії китайського міста Ухань, а влада Піднебесної свідомо приховувала кількість хворих.

 Друге звинувачення Трампа, ймовірно, таки має підстави. За деякими даними, кількість хворих на Covid-19 у Китаї почала зростати ще у грудні-січні. Пекін, однак, не оприлюднював цю інформацію, а натомість закуповував медичне обладнання для боротьби з коронавірусом. Водночас експерти та навіть представники американської розвідки зазначали, що коронавірус не має ознак штучного походження.

Проте напередодні виборів та ще в умовах значного поширення коронавірусу у США Д. Трамп робить популістські заяви, щоб знайти винних та перекласти на них свою відповідальність за провал у боротьбі з Covid-19 (у більшості штатів карантин було оголошено занадто пізно). Щоб якось виправдати себе, Трамп звинувачує не тільки Китай, але і ВООЗ, яка, за його словами, не попередила про поширення коронавірусу. Лідер Америки навіть пообіцяв припинити фінансування цієї організації. Однак насправді ВООЗ діяла відповідно до своїх протоколів і оголосила пандемію відразу, як тільки кількість хворих перейшла певну межу.

У США набирає обертів антикитайська кампанія, зокрема нещодавно майже п’ять тисяч американців подали колективний позов до суду у Флориді, у якому вимагають від Китаю компенсацію на суму 1,2 трлн доларів за збитки, завдані коронавірусом. Подібні групові позови були подані також у суди в Техасі й Неваді.

Деякі громадяни Ізраїлю, одного з найближчих стратегічних партнерів США, також подали позови проти Китаю, наприклад представники організації “Герцлія – на захист своїх громадян” вимагають від Піднебесної 100 млрд шекелів компенсації за “злочинну бездіяльність китайської влади”. Цей позов, скоріше за все, не буде розглянутий, оскільки це юрисдикція міжнародних судів, однак факт залишається фактом.

На думку експертів, хвилю ворожості з боку іноземних партнерів, зокрема США, з якою зіткнувся Китай через спалах коронавірусу, за масштабами можна порівняти з загрозою після масового придушення протестних виступів на площі Тяньаньмень у 80-х роках минулого століття. У доповіді, яку для безпекових структур Піднебесної підготували фахівці Китайського інституту сучасних міжнародних відносин, ідеться, що глобальні загрози можуть вплинути на інвестиції Китаю за кордоном, особливо в західних країнах, оскільки, на думку фахівців, США вважає економічні та політичні успіхи Китаю загрозою для демократичних західних країн і в умовах поширення коронавірусу хоче налаштувати світову спільноту проти Китаю, а також посилити внутрішньополітичну нестабільність в цій країні, підриваючи довіру мешканців Китаю до Комуністичної партії.

Аналітики з Китаю вже назвали доповідь аналогом “телеграми Новікова” – документа, підготовленого в 1946 році радянським послом в США, в якому йшлося про значну небезпеку для СРСР через економічне зростання в США, яке призвело б, на думку Новікова, до посилення військової могутності американців. Експерти вважають, що саме цей документ та “Довга телеграма” посла США в Москві Джорджа Кеннана дали початок “холодній війні”.

Міністерство державної безпеки Китаю вважає, що нинішні антикитайські настрої в світі є найбільш серйозними за останні 29 років, а лідером з негативного ставлення до Китаю є США. Міністерство рекомендує уряду підготуватися до можливих збройних зіткнень з американцями.

Будемо сподіватися, що до цього не дійде і що разом із поступовим завершенням пандемії коронавірусу напруга у світі почне спадати, а економіка більшості країн стабілізується. Потрібно завжди пам’ятати, що у складних міжнародних ситуаціях варто прагнути до порозуміння і діалогу, активно використовувати дипломатичні методи, оскільки будь-яка конфронтація, особливо між такими потужними геополітичними гравцями, як США і Китай, може призвести до непередбачуваних наслідків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Президентські вибори в Польщі хочуть перенести Ситуація на Корейському півострові після парламентських виборів у Південній Кореї