Варіації на одну тему

Варіації на одну тему

Одним із ймовірним варіантів падіння Росії може бути занепад західних європейських економік, які здебільшого замикаються на російські енергоносії. Рухнуть ціни на нафту та газ – рухне і сама Росія. А тому зрозуміла занепокоєність і європейців, і американців станом економіки Росії, як і Росії  – державного утворення.

Пригадується, свого часу президент США Дж.Буш-старший застерігав весь світ від жахливих наслідків розвалу СССР. Варто нагадати, що Україну, як незалежну державу, США визнали 26 грудня 1991р., а до того часу – періоду підготовки та створення належних умов функціонування самостійної держави – не можна однозначно позитивно оцінювати роль США. Проблема України посідала різне місце у політиці адміністрацій президентів США. Особливо позитивним було розуміння і ставлення до українських проблем  в адміністрації Р.Рейгана, дякуючи якому було чітко окреслено пріоритети в зовнішньополітичній діяльності США, визначено хто є «імперією зла» і хто є її жертвами.

Нульовою, якщо не мінусовою у порівнянні до бачення Р.Рейгана точкою відліку українсько-американських відносин можна вважати промову Президента США Дж. Буша-старшого, виголошену 1 серпня 1991р. у Києві, в якій він однозначно висловився за збереження СССР і підтримку М. Горбачова. І це напередодні путчу – 19 серпня 1991 року! З 1991 до 1993 рр. Державний департамент США дотримувався «московоцентричної тенденції», демонстрував фатальне нерозуміння глибинних процесів, що відбувалися на пострадянському просторі. Визнавши Росію єдиною правонаступницею СССР, США фактично блокували політичні й економічні контакти з Україною.

Щось подібне можна було спостерігати і в досучасних умовах, коли тодішній  президент США Б.Обама намагався шляхом перерозподілу сфер впливу (скажімо, торгу в координатах: Ірак/Чечня) між США і Росією вирішити питання стабільності у світі, ядерного роззброєння. А тому можна було б поставити питання в ще одній геополітичній площині і в дещо іншій редакції: чи збережуть США Росію, як це вони прагнули зробити з СССР?

Відповідь на це питання вже історія давала, але уроки, як бачимо,  дехто прогулював…

Повернімося до наших «баранів». Тепер дещо про внутрішні соціально-економічні процеси, які незворотньо ведуть до розпаду РФ. Навіть без експертно-аналітичних викладок, шляхом емпіричного спостереження (досить проїхати поїздом від Москви і за Урал) кидаються ув очі диспропорції, неоднорідність соціально-економічного простору Росії.

Якщо виділити три значимі соціальні показники, а саме: середньодушовий дохід, рівень безробіття і коефіцієнт смертності новонароджених дітей та провести за ними порівняльний аналіз т. зв. перспективних і депресивних регіонів – суб’єктів РФ, то можна отримати картину, яка в яскравих і темних тонах демонструє внутріколоніальний стан російського суспільства.

Не менші небезпеки чатують на кремлівських керівників у зв’язку з  демографічними проблемами, і зокрема з тим, що зміниться співвідношення працюючих і непрацюючих (приблизно 1:1).

Маючи де-факто 132 млн. населення, Російська Федерація налічує 109 млн. осіб, які нічого не виробляють і живуть на утриманні державного бюджету та податків. 62% мешканців РФ складають люди пенсійного або передпенсійного віку. Росія має 39 тис. покинутих сіл і селищ з загальної кількості 157 тис. 800 поселень, переважно у Центральному федеральному окрузі, Сибіру і на Далекому Сході.

Внутрішній валовий продукт РФ не набагато відрізняється від розміру ВВП, скажімо, Лос-Анжелесу в США. Якщо вірити Банку Росії, зовнішній борг за попередніми оцінками на 1 січня 2017 року склав 518,7 млрд. доларів США, що дорівнює приблизно вартості золотовалютного резерву держави.

За підсумками 2016 року зовнішній борг РФ зріс на 0,05% і в перерахунку на душу населення складає $3,54 тис. доларів. Це, якщо вважати, що на РФ проживає 140 млн. її мешканців. Але це не так.

З кінця 2002 року і до початку 2014 р. борг фінансових і нефінансових компаній виріс у 14 разів – з  $47 млрд доларів до $651,2 млрд доларів. Найбільшого обсягу ($659,4 млрд) цей показник досяг  в середині 2014 року – в момент введення секторальних санкцій проти Росії за її військову агресію в Україні та анексію Криму. Санкції обмежили доступ найкрупніших російських компаній на зовнішні фінансові ринки.

Відплив капіталу за кордон тільки у третьому кварталі минулого року сягнув 50 млрд. дол. Багаті росіяни масово скуповують нерухомість за кордоном, а інші, скажімо, Китай придбав у РФ 80,4 тис. гектарів угідь на 21,4 млн. дол., Данія – 121 тис. га, шведські компанії контролюють 790 тис. га земель.

Для нас цікавою є інша тенденція – неофіційна втеча саме  російського капіталу, а не якогось іншого («імпортного»). У 2014 р. “втекло” 153 млрд дол., що на 93 млрд дол. більше, ніж у 2013 р. Майже 90% «збіглих» інвестицій (-7,2 млрд дол.) припадає  на Кіпр, що по суті, оффшоризований російським  капіталом. По суті, це  санкції російських інвесторів проти Росії.  А що стосується провідних країн ЄС, що визначають його зовнішню політику (Німеччина, Франція, Італія), то тут не простежується не тільки вилучення (втеча), а й скорочення. Те саме поширюється і на таких велетнів як США та Китай.

Та все ж, можемо не без задоволення бачити, що економіка РФ є заручницею політики Кремля, а остання (політика) веде її )економіку) «правильним курсом». Про це свідчить і дискусія відомого економіста, екс-міністра фінансів РФ Кудріна з Путіним на одному із засідань президії економічної ради. Кудрін тоді сказав: «Росія технологічно відстала… Країна повинна хоч би на другорядних ролях вбудуватися у міжнародні технологічні ланцюги. Але для цього потрібно знизити геополітичну напругу». На що Путін із властивою йому пихою відповів: «Хай навіть країна в чомусь відстала, але в неї тисячолітня історія».

Принагідно зауважимо, – вкрадена, не московська історія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ