Вбивця лібідо

Вбивця лібідо

Хімічні засоби, що використовуються для захисту посівів можуть мати – як і невідповідні парфуми – неочікувану побічну дію, яка полягає в зменшенні привабливості партнера. Це стосується і деяких видів бджіл, що потенційно загрожує популяції тих ключових запилювачів – пише Деррен Інкорвайя в журналі Scientific American.

Фенбуконазол, широко застосовуваний пестицид, призначений для боротьби з грибками (таксономічно вкрай відмінними від комах), визнали відносно безпечним для бджіл, оскільки він їх не вбиває при безпосередньому контакті. Попередні дослідження показали, що інсектициди низького ризику для бджіл можуть впливати на їхній розвиток, харчову поведінку та навчання; натомість фунгіциди, такі як фенбуконазол, не були детально вивченими, бо їх вважали менш шкідливими.

Сем’юел Бофф, керівник нових досліджень і автор публікації в “Journal of Applied Ecology”, збирався разом з групою встановити, чи фенбуконазол – зазвичай використовуваний при вирощуванні пшениці, яблук і винограду – може впливати на бджіл. «Ми зайнялися цим фунгіцидом, оскільки його часто використовують – каже Бофф, еколог з німецького Julius-Maximilians-Universität Würzburg – хоч ми й не сподівалися якихось сенсаційних ефектів».

Тимчасом результати виявилися несподіваними: дія фенбуконазолу вплинула на два елементи ритуалу залицянь бджіл виду осмій. Зазвичай самець принадно вібрує черевцем і спокушає своїм запахом, аби звабити самицю. Під впливом фунгіциду частота вібрацій зменшується (мабуть, через вплив на конвульсії м’язів) і хімічний профіль самців змінюється, а відтак і їхній запах. Ці зміни відштовхують самиць, котрі вибирають собі самців, які не зазнали впливу фунгіциду. Вчені вважають, що таке уникання контакту може зменшити популяцію осмій та інших видів з подібним способом залицянь. 

«Це важливе дослідження і чудова публікація, оскільки вказує на один з механізмів занепаду видів» – зауважує С’юзен Вілліс Чен, дослідниця бджіл з University of Guelphв Онтаріо. Бофф надіється, що відкриття його групи спричиняться до проведення детального аналізу впливу фунгіцидів і допровадять до альтернативних методів боротьби зі шкідливими організмами.     

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Любовна перекуска Аеронавтика рептилій