Ведмідь на катамарані

Ведмідь на катамарані
Росія створює новий військовий флот. Чи варто турбуватися через це, зважаючи на агресивну політику Кремля на суші? Чи небезпечна Росія й на морі?

Про створення Арктичного флоту РФ активно говорять усі російські ЗМІ. Кремлівські експерти із захопленням стверджують, що на Півночі протистояти Росії не зможе жодна країна світу. Новий спеціалізований військовий флот, пристосований до умов Арктики, – це звучить справді серйозно. Але чи такий страшний чорт, яким його малюють?

Велике морське будівництво

Щоб створити флот, потрібно мати нові кораблі. 23 серпня під час форуму “Армія-2021” Путін наказав трьом корабельням розпочати будівництво двох військових кораблів, здатних вести бойові дії в прибережній зоні, а також чотирьох підводних човнів, два з яких мають бути ядерними ракетоносцями. Заплановано, що будівництво цих суден закінчиться у 2027 році.

Теоретично атомні підводні човни могли б увійти до Арктичного флоту, а от кораблі ближньої дії – навряд чи. Флот збираються створювати вже, а 2027 рік ще далеко. Можливо, Росія будує кораблі, які от-от зійдуть зі стапелів?

Плани в росіян справді грандіозні. У відкритих джерелах можна знайти інформацію про те, що зводяться або ще мають бути побудовані 24 підводні човни, 16 із яких – атомні. Два підводні судна з того списку вже передані до ВМФ Росії – це атомний підводний човен типу “Ясень” і дизель-електричний класу “Варшав’янка”. Три атомоходи та два дизелі проходять випробування й мають увійти до складу ВМФ до початку 2022 року. 12 підводних човнів росіяни планують завершити в період із 2023 до 2028 року, ще п’ять досі не почали будувати.

З надводним флотом справи гірші. До МВФ переданий один корабель дальньої морської зони – багатоцільовий фрегат із ракетним озброєнням, придатний для бойового чергування на Півночі, а також два кораблі ближньої морської зони, які навряд чи можна використовувати в умовах Арктики, –  наразі вони приписані до Тихоокеанського флоту. Балтійський і Чорноморський флот також отримали два нові малі кораблі, які фактично є великими катерами. У строю з’явилося нове десантне судно. Воно приписане до Північного флоту й, найімовірніше, має перейти до групи кораблів Арктичного флоту. Спущені на воду два тральники, але вони мають стандартне обладнання та озброєння – для використання на Півночі їх потрібно буде переобладнати.

Спущені на воду, але ще не завершені 12 кораблів різного класу. Терміни їхньої добудови розмиті. Якісь планують ввести в стрій до 2023 року. Для роботи на Півночі з-поміж них будуть придатні багатоцільовий фрегат “Адмірал Головко” та патрульний катер “Іван Папанін”. До 2027 року росіяни планують побудувати 39 кораблів різного класу – деякі з них матимуть доволі грізний вигляд. Будівництво 29 одиниць розпочалося, 10 кораблів зависли на стадії підписання контракту.

Оскільки Балтійський флот РФ, наприклад, складається із 63 надводних кораблів і двох підводних човнів, Арктичний флот мав би також нараховувати не менш як 50-60 суден. Але щонайменше десяток човнів із-поміж тих, що будуються, мали б підсилити Чорноморський флот. Навіть якщо уявити, що всі заплановані кораблі готують для бойових дій в Арктиці, на повноцінний флот однаково не назбирається.

Довгобуд

Запланувати будівництво корабля – це не те саме, що завершити його в установлений термін. Зважаючи на сучасні російські реалії, постає питання, чи ці кораблі взагалі будуть колись добудовані. Річ у тім, що Путін складав плани морського будівництва до того, як на Росію наклали санкції.

Через обмеження в росіян з’явилися серйозні проблеми з електронікою та двигунами – їх немає де взяти. Корабель, у якого нема двигунів, нікуди не попливе й нікого не налякає. Якщо проблему із двигунами для підводних човнів якось розв’язали, то задля виготовлення моторів для надводних кораблів довелося створювати цілі галузі виробництва.

Видання “РИА Новости” пише: “Останній фрегат проєкту 11356 продадуть за кордон. На калінінградському заводі збиралися побудувати шість фрегатів для Чорноморського флоту, але зведення довелося зупинити через порушення зв’язків з Україною, звідки надходили силові установки”. До війни росіяни отримали лише три установки. Будівництво трьох кораблів зупинилося. Ще один човен, зведення якого завершилося, вирішили продати за кордон.

Нещодавно Росія створила свій перший дизель-газотурбінний двигун, який встановили на фрегат “Адмірал флоту Радянського Союзу Ісаков”. Корабель на стадії будівництва, для нього мали надійти імпортні двигуни. Але “вдарили” санкції. Щоб встановити вітчизняний двигун, який явно відрізнявся від іноземних габаритами, на кораблі довелося зробити технологічні отвори й розібрати палуби.

Як будуть працювати ці двигуни – одному Богу відомо. Як ще треба буде змінити проєкт корабля – теж важко прогнозувати. Відомо тільки, що на монтування й налаштування двигуна планується витратити щонайменше пів року.

Ще один такий двигун отримав фрегат “Адмірал Головко”. Його спустили на воду рік тому, але не змогли добудувати. Це він мав увійти до складу Арктичного флоту. Попри те, що корабель ще не може плавати, російські журналісти вже поспішили повідомити, що на ньому встановлять новітні гіперзвукові ракети.

Корвет “Меркурій”, який будується на “Північній верфі”, теж чекає на свій двигун. Механізм зібрали у квітні цьогоріч і навіть лабораторно дослідили. Зараз його спробують встановити на корабель. Нагадаю, це той самий “Меркурій”, який мав бути побудований за програмою Stealth. Невидимий і не плаває.

Росіяни планували створити три авіаносці. Натомість уже з’явилися повідомлення про можливий перегляд цих планів через недоцільність появи такого класу кораблів у РФ. Про це заявив член Морської колегії в складі уряду РФ Володимир Поспєлов. Імовірно, його налякала перспектива зміни проєктів авіаносців, згідно з якою в корпусі треба було прорізати отвори для весел.

Нове – добре забуте старе

Зараз росіяни активно модернізують у своєму флоті старі кораблі, намагаючись встановити на них сучасніше озброєння. Мабуть, саме з цих старих переозброєних суден і буде сформований кістяк “нового” Арктичного флоту. Але звідки взяти достатньо кораблів? Вивід великої кількості суден зі складу наявних флотів суттєво ослабить їх. Зрештою буде, як кажуть у народі, “ні два, ні півтора”. Отже, навряд чи варто очікувати в найближчі кілька років появи в Арктиці потужної російської армади. Вона, звичайно, з’явиться на папері, але як швидко перепливе із паперового моря в справжнє – залишається загадкою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Зеленський готується до бою? Анкара налякала Росію “Стамбулом” Росія посилює свій вплив у Арктичному регіоні