Відкриття в дантиста

Відкриття в дантиста

Звичайний інструмент стоматолога, можливо, незабаром можна буде використати не лише для забезпечення здоров’я ротової порожнини. Нові дослідження показали, що стоматологічні сканери можуть слугувати переносними пристроями для стеження за розвитком молодих коралових колоній — чинника, що має принципове значення для прогнозування того, як рифи порадять собі в умовах кліматичних змін — пише Сюзен Косьєр у журналі Scientific American.

Тепловий стрес може вбити зрілі коралові рифи й обмежити їхнє відновлення. “Розвиток, репродукція і виживання — це головні речі, на які ми завжди звертаємо увагу в контексті оцінювання здоров’я рифів”, — каже Кейт Квіглі, морська біологиня з Австралійського інституту морських наук. Моделюючи молоді коралові колонії у 3-D, дослідники здатні відстежити, як ті розгалужуються, творять складні форми й досягають розмірів, що уможливлюють репродукцію. Коли складні водні умови призведуть до того, що корали ростимуть надто повільно, риф не відновиться.

Такі малі коралові колонії складно моделювати в 3-D. Дослідники можуть занурювати їх у віск, сканувати комп’ютерним томографом  або доступними на ринку сканерами 3-D і скрупульозно поєднувати знімки, але ці методи є повільними й можуть надавати зображення низької роздільної здатності. Тому одного дня, коли дантист Квіглі використовував інструмент, схожий на паличку, який, зосереджуючи світло, утворював детальну тривимірну модель зуба, у вченої виникла ідея. Вона подумала: якщо такий пристрій може відображувати щілини поміж її зубами, то має бути здатним просканувати маленькі живі корали — як зуби, так і корали є однаково вологими й містять кальцій.

В опублікованій у Methods in Ecology and Evolution праці Квіглі випробувала сканер-паличку і виявила, що та уможливлює дешеве й безпроблемне моделювання молодих коралових колоній — до того ж набагато швидше і з більшою роздільною здатністю, ніж інші доступні технології. Це знаряддя може полегшити вченим вивчення того, як окремі види коралів переносять стрес.

“Молоді коралові колонії мають критичне значення для відбудови рифів і регенерації після таких порушень, як урагани й теплові хвилі. На жаль, про ці стадії нам відомо найменше, оскільки їх надто складно точно відобразити без велетенських затрат, — говорить Джошуа Мейдін, дослідник із Гавайського інституту морської біології, який не брав участі в цих дослідженнях. — Ця праця є чудовим прикладом освоєння готового технічного рішення, опрацьованого в іншій сфері, і використання його для поширення знань про коралові рифи”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Онкологія за підтримки слонів Всебічна омела