Відлік нової гонки озброєнь розпочато? (Ч-1)

Відлік нової гонки озброєнь розпочато? (Ч-1)
Напередодні 5-ї річниці анексії Криму, що перекреслила порядок, створений після Другої світової війни, США оголосили про вихід із Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД) через його неодноразове порушення Кремлем.

У 1987 р. М. Горбачов і Р. Рейган підписали угоду щодо ліквідації ракет середньої (1000-5500 км) і малої (500-1000 км) дальності враження. Сторони зобов’язалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування із зазначеним діапазоном дії, а також не виробляти, не випробовувати і не розгортати їх у майбутньому. Щоправда, підписанти забули уточнити, що саме означає слово “майбутнє”, а тому кожен розумів його по-своєму.

До червня 1991 року дві супердержави ліквідували всі наземні ракети малої та середньої дальності. Європейці зітхнули з полегшенням: імовірність того, що Захід стане першою ареною для ядерної війни, суттєво зменшилася, хоча й не зникла зовсім.

Договору про заборону РСМД Росія дотримувалася так само, як й інших міжнародних угод – ніяк. У 90-х рр. росіяни за традицією почали потай розробляти нові зразки ракет. Згодом були численні порушення у 2010-2017 рр., а у 2018 р. Путін оголосив про “проривні успіхи” у розробці гіперзвукових ракет, що стало відвертим нехтуванням домовленостями. Ба більше, Росія розміщувала заборонені ракети не лише на своїй території, але й в окупованому Криму.

Згодом з’ясувалось, що РФ вже має понад 16 крилатих ракет 9М729 (SSC-8 за класифікацією НАТО). За іншими даними, Кремль розгорнув чотири дивізіони, озброєні 9М729. Зараз Росія має 100 таких ракет. Американці та їхні союзники в НАТО вважають це порушенням ДРСМД, оскільки ракети, оснащені ядерними боєголовками, мають радіус дії від 500 км. Західні експерти в галузі озброєння та фахівці інституту SIPRI (Швеція), зважаючи на технічні характеристики, говорять про радіус дії 2500 кілометрів.

За свідченнями директора Національної розвідки США Дена Коутса, ракету 9М729, яка може нести як звичайну, так і ядерну боєголовку, розробило російське конструкторське бюро “Новатор” в Єкатеринбурзі. “Росія почала випробування ракети наприкінці 2000-х років і до 2015 року завершила комплексну програму польотних випробувань, що складається з кількох випробувань ракети 9М729 як із стаціонарних, так і з мобільних пускових установок”, – запевнив Коутс. За його словами, випробування проводилися так, щоб приховати існування ракети, що порушує умови ДРСМД.

Окрім цього, Росія розробляла та випробовувала балістичні ракети РС-26 “Рубеж” з дальністю приблизно 2200 км, а також розширяла бойові можливості оперативно-тактичного ракетного комплексу “Искандер-М”, який зафіксували під час військових навчань у Криму.

Так крок за кроком Москва порушувала всі пункти угоди про ліквідацію ракет. До слова, якби договір досі діяв, Кремлю було б набагато складніше здійснювати військову агресію проти України та мілітаризувати анексований півострів.

4 грудня 2018 р. США та їхні союзники з НАТО висунули ультиматум Росії – повернутися до виконання ДРСМД в повному обсязі до початку лютого 2019 року, інакше Америка призупинить свою участь в договорі на півроку, а згодом вийде з нього. У заяві НАТО щодо цього питання наголошується: “Росія розробила і виготовила ракету 9М729, яка порушує ДРСМД та створює значний ризик для євроатлантичної безпеки. Ми рішуче підтримуємо висновок США про те, що Росія суттєво порушує свої зобов’язання за ДРСМД. Ми закликаємо Росію терміново повернутися до повного та контрольованого дотримання. Відтепер від Росії залежить доля ДРСМД”.

Як відреагував Кремль на такий “демарш”? Як і очікувалось, у відповідь на цілком аргументовані звинувачення Москва заявила, що 9М729 не порушує договору. “У Росії дійсно є ракета наземного базування 9М729. Вона є модернізованим варіантом ракети для комплексу “Искандер-М”. Модернізація цієї ракети найперше стосується її бойової частини”, – сказав заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков.

Водночас очільник Генштабу російської армії Валерій Герасимов у відповідь на заяву США узявся погрожувати ракетним обстрілом союзників Америки: “Якщо договір про РСМД буде зруйнований, то це не залишиться без відповіді з нашого боку… Не територія США, а країни, які розмістили в себе американські комплекси з ракетами малої та середньої дальності, стануть об’єктами ураження за відповідних дій Росії”.

Термін ультиматуму сплив 2 лютого 2019 року. Того ж дня Держдеп США офіційно повідомив Москву про призупинення своєї участі в Договорі про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, а також про початок процедури виходу з нього. Виступаючи перед Конгресом, президент США Дональд Трамп заявив, що “…можливо, ми зможемо домовитися про інший договір, додавши Китай та інших гравців. А може й ні. У такому разі, ми будемо витрачати на інновації набагато більше, ніж інші”.

4 березня 2019 р. президент РФ В. Путін підписав указ “Про призупинення Російською Федерацією виконання ДРСМД”. Участь Росії у договорі буде відновлена, коли США “усунуть допущені ними порушення зобов’язань за названою угодою або до припинення її дії”. 

Росія не хотіла відкрито відмовлятися від договору, адже розуміла, що фінансово не витримає нову гонку озброєнь. Валовий внутрішній продукт Росії становить лише 7% від ВВП США та 10% від ВВП Китаю.

Очевидно, що за нинішнього керівництва РФ та США договір буде припинено повністю. Відтак Америка розпочне гонку озброєнь, яку можна умовно порівняти із політичним протистоянням двох країн у 80-х роках. Її наслідком, про який В. Путін, здається, забув, став розвал СРСР.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ