Відлік розпочато. Де Україна? (Ч-2)

Відлік розпочато. Де Україна? (Ч-2)
Після припинення дії міжнародного Договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності, умови якого порушила Росія, важливо передбачити долю України, яка в жовтні 1992 р. підписала “Рішення про участь держав-учасниць СНД у ДРСМД”.

У першому пункті того документу йшлося про те, що країни СНД як правонаступниці СРСР будуть виконувати положення ДРСМД щодо їхніх території і з урахуванням їхніх національних інтересів. Однак про яке правонаступництво може йти мова, коли Росія обікрала Україну, не поділившись ні внутрішніми, ні зовнішніми активами? І чи були враховані українські національні інтереси, щоби так ревно дотримуватися цього “Рішення…”? Ці запитання, звісно ж, риторичні. І хоча Україна є співзасновницею СНД, Статут організації вона не ратифікувала і формально була лише спостерігачем, тому про жодну “правонаступність” тут ітися не може.

Попри це, Україна дотримувалася всіх зобов’язань і обмежень із ДРСМД. Можна було б навести аргументи щодо непідписання різноманітних “рішень” та “меморандумів”, якими так завзято обкладали Україну зі сходу та заходу, можна пригадати, як Київ добровільно відмовився від третього за потужністю у світі ядерного арсеналу. Історія, звісно, не терпить умовності, та якби Україна зараз мала ядерну зброю, ніхто б не наважився на неї напасти.  

Розвал системи контролю над озброєннями з вини Росії звільняє Україну від її міжнародних зобов’язань, якими наші політики щоразу сплутували собі руки і ноги, та дає право створювати сучасні ефективні системи озброєнь для самозахисту, зокрема – ракетні комплекси великої дальності. Про це вже говорять західні політики. Наприклад, колишній посол США в Україні Стівен Пайфер сказав, що “нині, коли договір перебуває на шляху до його припинення, Україна зможе вільно розробляти, випробовувати та розгортати наземні балістичні і крилаті ракети з радіусом дії від 500 до 5 500 кілометрів. Цікаво, чи Кремль про це подумав?”. Це також дасть нашій країні можливість стати реальним геополітичним гравцем принаймні в східно-європейському регіоні.

Водночас жодних змін у без’ядерному статусі України чи ядерному балансі в Європі припинення дії ДРСМД не несе, оскільки договір стосується виключно засобів доставки, а не виробництва ядерних бомб і боєголовок. Але легалізація ракет малої та середньої дальності створює перспективи для розвитку українського оборонного комплексу, а також дозволить за потреби розміщувати ракети на своїй території. Для цього в Україні є й відповідні технології, і виробництво, і науковий потенціал.

До того ж Київ може також отримати певні преференції щодо розробки технологій та випуску всіх типів ракет, а найперше – гіперзвукових, що згодом дозволило б нам протистояти російській агресії. На безпеку України вплине і ймовірне розміщення американської зброї в Європі. Якщо США справді вироблятимуть ракети малої та середньої дальності, нема жодного сенсу тримати їх на власній території за океаном. Нещодавно польські урядовці заявляли, що розглядають можливість розміщення ядерної зброї НАТО на своїй території.

Гіпотетична поява американських ракет біля кордонів України потребує стратегічного переосмислення пріоритетних видів озброєння з огляду на реальних та потенційних ворогів і союзників. П’ятирічна війна Росії з Україною, анексія Криму, окупація Донбасу поставили акцентовану відповідь для багатьох країн на перспективи ядерних озброєнь разом із їхніми носіями. Навряд чи хтось у світі серйозно розглядатиме можливість відмови від ядерної зброї, навіть якщо в обмін пропонуватимуть “юридичні гарантії” на кшталт тих, які Україна має від Будапештського меморандуму.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ