Віруси-захисники

Віруси-захисники
У 2020 році світ вразила новина, що найсильніший і найрозвинутіший вид на Землі виявився трагічно беззахисним проти найменших і найпростіших істот. Інфекціоністи попереджали про це впродовж десятиліття. Загрозою є не лише нові віруси, як-от той, що спричиняє Covid-19, і які переходять від тварин до людей, але й мікробні монстри, яких ми допомогли створити, безвідповідально застосовуючи антибіотики – пише Клаудія Волліс у журналі Scientific American.

Це стійкі до лікування бактерії, наприклад стійкий до метициліну золотистий стафілокок (MRSA) і стійка до багатьох ліків Acinetobacter baumannii, звана іноді Iraqibacter, оскільки її підхопило багато солдатів, що поверталися з Іраку. ВООЗ припускає, що кількість смертей через такі супербактерії, що зараз становить 700 тис. на рік, до 2050 року зросте до майже 10 млн. 

Однак, о іроніє, може виявитися, що віруси стануть для нас порятунком. Коли загроза з боку стійких до ліків бактерій зростала, а розвиток нових антибіотиків застряг у мертвій точці, науковці звернули увагу на бактеріофаги. Віруси, що належать до цього класу, вважають найстарішими і найчисленнішими організмами на Землі. Кожен із них в процесі еволюції вчився шукати і знищувати певний тип бактерій. Фаготерапію застосовували вже давно у Східній Європі, але після появи у 40-х роках антибіотиків її здебільшого ігнорували. 

Зацікавлення фагами почало підвищуватись у цьому столітті, оскільки “наростала проблема стійкості”, каже Вінсент Фішетті – керівник лабораторії бактеріального патогенезу та імунології в Університеті Рокфеллера. За допомогою сучасних технік вірусологи можуть точно підібрати фаги до відповідних різновидів супербактерій, досягаючи іноді дивовижних ефектів. 

Наприклад, Том Паттерсон, вражений Iraqibacter, врятувався завдяки своїй дружині, Стефані Стратді, інфекціоністці-епідеміологині, яка обнишпорила світ у пошуках фагів, які могли б йому допомогти. Вони обоє є професорами Каліфорнійського університету у Сан-Дієго. Випадок Паттерсона описали в 2019 році у книзі “Ідеальний хижак” (The Perfect Predator). Стратді стала згодом співзасновницею Центру інноваційних застосувань та терапії фагів UCSD. 

Наразі фаготерапія все ще є експериментальною. Здебільшого вона передбачає виготовлення індивідуального коктейлю з декількох фагів, які проявляють активність in vitro проти мікроелементів, які атакують конкретного пацієнта. У випадку Паттерсона було застосовано дев’ять різних фагів, які у вигляді різноманітних коктейлів вводили йому кілька разів на день упродовж 18 тижнів. Стратді планує створити бібліотеку, яка б містила “десятки тисяч фагів, очищених, описаних і розподілених”. Дослідники працюють також над готовими фаговими коктейлями проти деяких найпоширеніших різновидів супербактерій. 

Однак подальші зусилля стосуються не цілих фагів, а їхнього ензиму – лізину. Коли фаги накопичуються всередині бактерії, то використовують лізин, щоб розірвати її клітинну стінку, негайно вбиваючи бактерію. Очищений лізин, виготовлений із гена фага, ізольованого в лабораторії Фішетті, досліджували у 2 фазі на 112 пацієнтах із зараженням крові чи серця, викликаним стафілококами, зокрема у 43 із них був різновид MRSA. На базі результатів цього дослідження FDA визнала лізин, відомий як Exebacase, “переломною терапією”. Це означає, що його можуть швидко допустити, якщо результати будуть підтверджені під час досліджень 3 фази, що відбуваються саме зараз.

Підсумки 2 фази ще не були повністю опубліковані, але “багато уваги звертається на те, що ми побачили у групі, зараженій MRSA”, каже Кара Кассіно, медичний директор ContraFect – біотехнологічної фірми, яка працює над препаратом Exebacase. Інфекцію було знищено у 74% пацієнтів із MRSA, що отримували лізин разом зі стандартними антибіотиками, і лише у 31% пацієнтів, що вживали антибіотики з плацебо. Показник смертності після 30 днів становив відповідно 3,7 і 25%, каже Кассіно. У ContraFect та інших фірмах триває робота над іншими ліками, базованими на лізині. 

Лізин діє синергічно із стандартними антибіотиками, говорить Фішетті. Він може пробивати стінки супербактерій, даючи лікам змогу діяти. А ще усуває біоплівки, що спричиняють тривалі інфекції, які не піддаються легкому лікуванню антибіотиками. Ще однією його перевагою є своєрідність: лізин вбиває вибрані клітини, не пошкоджуючи мікробіом. Терапія фагами і лізином досі перебуває на ранній стадії розвитку, але в період, коли вірус спустошує світ, добре знати, що ці малі істоти можуть одного дня нас врятувати. 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Паразити в мозку Наука подорожування