Вогнестійка грибниця

Вогнестійка грибниця

У світі, де вогонь загрожує щораз більшій кількості людських домів, науковці розробили несподіваний вид матеріалу, який може призвести до того, що будинки стануть більш безпечними, — тоненькі, мов пластини, аркуші грибниці. Про це пише Тіммі Бровдерік у журналі Scientific American.

У праці, опублікованій нещодавно в часописі Polymer Degradation and Stability, ідеться про те, що науковці розробили метод вирощування такої грибниці у формі прямокутного аркуша завбільшки з “хлібний тост”. Ті аркуші можуть стати протипожежним бар’єром для будівельних матеріалів.

Використання такого біологічного матеріалу, як грибниця, має чимало переваг, як твердить головний автор праці Еверсон Кандаре. На відміну від азбесту, який і надалі додають до будівельних матеріалів для підвищення їхньої вогнестійкості, грибниця не виділяє шкідливих сполук під впливом вогню. “Коли доходить до пожежі в будинку, то часто не інтенсивність полум’я чи високі температури спричиняють смерть або опіки людей, — каже Кандаре, інженер із Мельбурнського королівського технологічного університету, що в Австралії, — а токсичні випари з будівельних матеріалів”.

Новаторські аркуші грибниці, вирощені в унікальній формі в пластиковій посудині й викладені у захисні мати завтовшки кілька міліметрів, передусім не допускають згоряння будівельних матеріалів. Грибниця містить багато вуглецю. Під впливом вогню аркуш швидко згорає, вивільнюючи воду і вуглекислий газ в атмосферу, після чого гасне, залишаючи чорний вугільний пласт. “Аби пожежа могла поширюватись, полум’я повинне мати підтримку. Коли вогонь доходить до субстанції, яка не загоряється, тоді він гасне”, — говорить Кріс Гоббс, хімік полімерів із Державного університету Сема Х’юстона, що в Техасі, який не брав участі в цих дослідженнях, але однаково вважає матеріал перспективним.

Науковці знають про вогнестійкість грибниці вже кілька років, але Кандаре твердить, що цього разу вперше було використано цю властивість у будівельному матеріалі. Він вважає, що грибниця могла б замінити вогнестійку ізоляційну піну, яку застосовують у багатьох комерційних будівлях. Під час згорання вона може виділяти чадний газ та інші токсичні сполуки.

Колектив Мельбурнського університету зв’язався з виробниками грибів, щоб перевірити, чи вони зможуть розвинути таку технологію в промислових масштабах. Кандаре залишається оптимістом, оскільки грибниця може рости в темряві, що означає, що її потреби в енергії є мінімальними. Його група вирощувала грибницю на звичайній мелясі. До того ж грибниця — це біологічний матеріал, а всі відходи після неї можна компостувати. 

“Коли закінчується її придатність, можете викинути грибницю у свій город, — каже Кандаре. — Вона чудово підійде для стручкової квасолі”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Згубний канібалізм Рибний фотошоп