Вогонь і лід

Вогонь і лід
Сьогодні вулкани вважають причиною всіх п’яти масових вимирань на Землі[1] – пише Шеннон Холл у статті для журналу Scientific American.

Приблизно 450 млн років тому континент, що був, імовірно, завбільшки з Європу, почав розтягуватися і розриватися внутрішніми силами. У земній корі відкрилися глибокі щілини, з яких вистрелила розпечена магма на висоту 500 м. І хоч земні рани згодом загоїлися, це було тільки початком нещасть. Коли лава перетворилася у скелю, дощові води почали розчиняти вуглекислий газ, який вулкани викинули в атмосферу, та повертати його у землю разом з собою. Усунення парникових газів спричинило утворення льодовиків і зниження рівня морів. Планета ввійшла в льодовикову епоху, внаслідок чого зникло 85% видів морських організмів.

Нещодавно такий сценарій “вогню і льоду” було висвітлено у статті на сторінках Geology. Якщо здогади підтвердяться, то ми нарешті дізнаємось, що спричинило перше велике масове вимирання на Землі. Гіпотез з цього приводу вже було чимало – від токсичних металів, що отруювали океани, до опромінення планети потоками космічних гамма-частинок. Найновіша версія розташовує вимирання з пізнього ордовицького періоду в хорошій компанії: інші чотири масові вимирання пов’язують з вулканами.

Головний автор досліджень Девід Джонс, геолог із Amherst College, не сподівався, що таке пояснення буде стосуватися і першого масового вимирання. Свої досліди він розпочинав, щоб розвіяти гіпотезу такого сценарію. Та коли в лабораторії він “виварив” скелі із пізнього ордовицького періоду, що походять з американського штату Невада та з південного Китаю, з них вивільнилося багато ртуті – очевидна ознака, що тоді вулкани потрясли світом.

Науковці сподіваються, що їм вдасться визначити велику магматичну провінцію, тобто велетенське скупчення лави з часів вимирання. “Це можна порівняти із ситуацією, коли на місці злочину ми знаходимо тіло людини з діркою в голові. Наступний крок – це пошук зброї – каже Сет Барджесс, геолог із U.S. Geological Survey, котрий не був членом дослідницької групи. – Якщо таку зброю знайдуть, то напевно вдасться перевірити, чи є на ній сліди пороху” – говорить він.

Девід Джонс вже розпочав свої “детективні” дослідження. Хоч і він, і його співробітники підозрюють, що саме вулкани стали ініціаторами глобальної льодовикової епохи, Сет Барджесс й інші дослідники вважають, що історія могла буди дещо складнішою, оскільки вулкани часто підігрівають атмосферу, а не охолоджують її. Але якщо всі п’ять масових вимирань якось пов’язані із вулканами, то геологи зможуть з’ясовувати подробиці кожного окремого “злочину”.

[1] Scientific American: Shannon Hall. Volcanoes May Have Triggered the Last Unexplained Mass Extinction

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ