“Президент Зеленський чітко сформулював свою прихильність до миру. Він ініціював зусилля щодо розведення сил у Станиці Луганській. Він звертається до людей в окупованій частині України, щоб дати зрозуміти, що вважає їх громадянами України, які заслуговують на підтримку та допомогу. І я б сказав, що це вже має позитивний вплив”, – заявив спеціальний представник США з питань України Курт Волкер під час на прес-конференції разом із тимчасовим повіреним у справах США в Україні Вільямом Тейлором 27 липня у Києві.
По-перше, хочу сказати, що ми вітаємо народ України з успішними парламентськими виборами. Це були вільні й чесні вибори, і справді відображали волю українського народу. Я думаю, що враховуючи президентські вибори, які також були вільними та чесними, це надає керівництву України необхідний мандат для просування вперед шляхом реформ, а також надає людям підставу очікувати від свого уряду те, за що вони проголосували.
Це те, як і повинна працювати демократія, ми дуже раді за вас, і США повністю стоять на боці України. Ви маєте нашу дуже сильну підтримку. І що ми бачимо з виборів, це те, що український народ явно проголосував за зміни. Люди проголосували за мир. Вони проголосували за реформи. Вони проголосували за Україну, яка є частиною Європи, частиною НАТО, частиною Заходу.
Це вибір українського народу, але, знову ж таки, ви маєте повну підтримку Сполучених Штатів у цих прагненнях. Як відомо, президент Трамп привітав президента Зеленського з його обранням. А у четвер на цьому тижні вони знов мали розмову. Ми працюємо над візитом президента Зеленського до Білого дому. Мій нинішній візит був для того, щоб зустрітися з президентом та його командою, а також відвідати зону конфлікту на Донбасі.
Як ви знаєте, я вчора [26 липня] побував у Станиці Луганській на лінії зіткнення. Я думаю, що людям на сході України дуже важливо знати, що про них не забувають, а натомість розглядають як дуже важливий пріоритет відновлення миру та можливості для цих українських громадян возз’єднатися з рештою країни й повернутися до нормального життя.
І ще є гуманітарна трагедія, яку переживають ці люди – це неприпустимо. Ми прагнемо зробити все можливе, щоб підтримати зусилля з наближення миру на сході України. Гранично ясно, що цього прагне і президент Зеленський. Він чітко сформулював свою прихильність до миру. Він ініціював зусилля щодо розведення сил у Станиці Луганській. Він звертається до людей в окупованій частині України, щоб дати зрозуміти, що вважає їх громадянами України, які заслуговують на підтримку та допомогу.
І я б сказав, що це вже має позитивний вплив. У Станиці Луганській сили, очолювані Росією, також відійшли з деяких опорних пунктів, їм ще дещо потрібно зробити, але вони зробили крок. Зараз зосереджено увагу на спробі відремонтувати міст, де в минулому помирали люди, – щоб зробити це місце перетину контактної лінії набагато безпечнішим та легшим у використанні. Будівельні інженери вже мали можливість роздивитись на місці, і я розумію, у будівельних бригад може бути така можливість і у понеділок. І якщо Росія позитивно відреагує, зробить кроки до миру, то я впевнений, що ми зможемо розвивати цей прогрес. Я сподіваюсь, що це призведе до збільшення районів розведення сил в інших місцях та до відкриття більшої кількості пунктів перетину контактної лінії, що полегшить життя мешканців Донбасу.
Ще один дуже важливий крок, котрий може зробити Росія, – звільнити українських моряків, які перебувають в ув’язнненні в Росії з листопада. На українські кораблі та українських моряків напали і незаконно захопили, і вони продовжують незаконно утримуватися, отож їх потрібно повернути без будь-яких умов.
Окрім того, я сподіваюся, що між Росією і Україною може відбутися швидший обмін ув’язненими. Це конфлікт між двома державами, і немає жодної причини, щоб ці особи й надалі були відлучені від своїх родин та своїх країн.
І нарешті, президент Зеленський сформулював дуже чітку прихильність до реформ, які [нечутно] в Україні. Є так багато напрямків, на які слід звернути увагу, але однією з найважливіших сфер є верховенство закону та судоустрій і створення клімату, привабливого для залучення інвестицій, іноземних інвестицій в Україну. У цій країні є все, чого можна бажати. Тут добре освічене, добре навчене населення. Тут природні ресурси. Тут потужне землеробство. Країна має чудове розташування. Присутній дух динамізму. Все, що потрібно, – це верховенство права, щоб залучити інвестиції та створити динамічне зростання в економіці України. І в цьому також Україна може розраховувати на США як на партнера. Я думаю, що сказав досить і тепер готовий почути ваші запитання і намагатися на них якнайкраще відповісти.
Запитання від журналіста: Ви згадали українських моряків, затриманих Росією, та пришвидшення обміну полоненими. Чи можете ви сказати, чи є прогрес у переговорах щодо цих двох питань? Можливо, ви могли б навіть назвати дату можливого звільнення чи обміну?
Спеціальний представник Волкер: По-перше, про моряків: на жаль, ми нічого не чули від Росії, що вказувало б, що вона розглядає питання про звільнення. Росія створила судовий процес і увесь час посилається на нього, замість того, щоб просто вирішити це питання. Щодо обміну ув’язненими, то є дві ідеї. Одна – обмін в’язнів-громадян України, які перебувають у Росії, на громадян Росії, які ув’язнені в Україні. Це не дуже далеко зайшло, але це ідея на переговорному столі. Інша ідея – це обмін полоненими в контексті Мінських угод, тобто тими особами, які потрапили у полон під час конфлікту. Тут пожвавилася робота, щоб спробувати досягти такого обміну. Сторони склали свої списки ув’язнених, яких можна було б обміняти, але порівняння списків… – вони продовжуватимуть роботу над цим на Мінських нарадах.
Запитання від журналіста: Ви згадали, що проходять якісь переговори щодо майбутнього візиту Зеленського до Білого дому. Багато хто каже, що є умови, які Україна має виконати, щоб такий візит відбувся до 1-го вересня, оскільки ми знаємо, що вони можуть зустрітися протягом 5-10 хвилин у Варшаві. Або навпаки, виникає питання, що, можливо, президент Трамп матиме короткий візит до 1-го вересня. Чи можливо це, що можна чи потрібно робити?
Спеціальний представник Волкер: Дякую. По-перше, немає ніяких умов. Запрошення чинне. Президент Трамп повторив це запрошення президенту Зеленському в четвер. І ми з нетерпінням чекаємо, коли зможемо приймати президента Зеленського у Сполучених Штатах. Проте, звичайно, ми хочемо розробити порядок денний, щоб ця зустріч була максимально продуктивною. І посол Тейлор, і інші з нас були в тісному контакті з командою президента Зеленського для розробки такого порядку денного. І ще одне питання – узгодити графіки обох президентів. Ми не знаємо сьогодні точно, яка дата підійде для них обох, але посол Тейлор працює над цим, і я впевнений, що у нас незабаром з’являться новини.
Запитання від журналіста: Пане посол, ви вчора завітали в зону конфлікту, побачили, як там живуть люди. Які конкретні кроки можуть зробити США, щоб допомогти їм у повсякденному житті?
Спеціальний представник Волкер: Думаю, багато чого. Одна із речей, яких я хотів досягти, поїхавши туди вчора – я хотів, щоб ми звернули увагу саме на те, про що ви сказали. Ця війна триває вже більше п’яти років. І іноді увага людей притуплюється чи переключається на інше. Але нам не можна забувати, що люди переживають це кожен день. Друга річ – це наші дипломатичні зусилля: ми, безумовно, підтримуємо Мінський процес, ми підтримуємо Нормандські зустрічі, які організовують Франція та Німеччина, ми підтримуємо ініціативи президента Зеленського щодо активізації деяких кроків за Мінськом для досягнення миру і ми готові дипломатично брати участь у всіх цих форматах, а також двосторонньо з Росією, щоб підтримати зусилля з досягнення миру. А щодо прямої гуманітарної допомоги – ми робимо найбільший внесок в допомогу ООН на Донбасі, ми є найбільшим учасником моніторингової місії ОБСЄ і ми працюємо на двосторонній основі по каналах США, зокрема шляхом USAID, щоб підтримувати зв’язок з людьми і їхню взаємодію з рештою України. Але давайте чітко пам’ятати: єдина причина, що люди на сході України страждають – це через вторгнення Росії та окупацію цієї території. Якби їх не окупували, люди з Донбасу були б частиною того динамічного розвитку, який зараз відбувається на решті території України. Тож ми сподіваємось, що шляхом усіх цих механізмів, про які я згадував, ми зможемо змусити Росію дійти висновку, що цей конфлікт вже того не вартий. Так Росія справді могла б зробити крок для покращення життя людей на Донбасі.
Запитання від журналіста: Після успішних виборів тут, в Україні, багато людей чекають справжнього знаку підтримки, стратегічного партнерства, особливо на візит американського президента. Це лише одна година авіаперельоту з Варшави до Києва. Тож які шанси, що це може статися, і що потрібно зробити в Україні, щоб президент Трамп на це погодився?
Спеціальний представник Волкер: Як відомо, подорожі американського президента зазвичай плануються задовго заздалегідь; це дуже велике починання. І так, для цього треба було б докласти велике зусилля. Я не хочу нічого виключати, але що я можу сказати, – це те, що запрошення президенту Зеленському приїхати до Вашингтона чинне, і ми активно працюємо над датами, коли це відбудеться. Але ми, звичайно, сподіваємось, що і у нашого президента буде можливість відвідати Україну – чи то зараз, чи в якийсь момент у майбутньому.
Запитання від журналіста: Я хотів би поставити вам конкретне питання стосовно нещодавнього телефонного дзвінка між нашими президентами. І особливо, [чи було порушено питання] можливих продажів зброї, будь-яких невеликих продажів оборонної зброї в Україну? І чи слід очікувати до кінця цього року якого-небудь прогресу в цьому плані, щоб Україна могла отримати нову зброю від Сполучених Штатів для української армії?
Спеціальний представник Волкер: Відповідно до викладу змісту телефонної розмови між двома президентами, це не обговорювалося. Але, як відомо, ще в 2017 році адміністрація Трампа скасувала ембарго на озброєння для України, яке застосовувалося попередньою адміністрацією. Отже, більше немає обмежень щодо надання летальної оборонної допомоги Україні. Як результат, ми працюємо разом з Україною, як і з будь-яким іншим близьким другом США. Ми маємо асигнування через Конгрес на наше військове фінансування. Ми цим шляхом забезпечили постачання оборонної техніки, як-от ракети Javelin чи протиснайперські системи. Ми також передали судна берегової охорони. Ми також відкриті для продажу військової техніки Україні, якщо Україна хоче таку придбати. Раніше цього року Україна внесла зміни до свого законодавства, щоб дати змогу купувати іноземну військову техніку. Наступним етапом є пряме обговорення між українським урядом та урядом США, між Пентагоном та Міністерством оборони, про те, які є потреби, і які системи є у США, що придатні для задоволення цих потреб, а потім Україна зможе це придбати. Тож я хочу сказати, що це зараз на нормальній траєкторії, і результати будуть такими, якими будуть, виходячи з природного підсумку обговорень, що потрібно Україні, що можуть поставити США, які є фінанси тощо.
Запитання від журналіста: Ви зустрічалися з деякими лідерами політичних партій тут, в Україні. І ви обговорювали, як говорилося в ЗМІ, якісь реформи. Отже, які реформи ви обговорювали та на яких реформах в Україні [будуть] наполягати США?
Спеціальний представник Волкер: Отже, по-перше, я дуже вдячний за можливість зустрітися з лідерами всіх тих політичних партій, які зараз пройшли до Ради. Було корисно почути різні точки зору на речі, і це дійсно добре відображає демократію в Україні. Декілька речей незмінно фігурували на всіх цих зустрічах, і вони також є пріоритетом для нової влади. Однією з них є судова реформа та зміцнення верховенства права. Інша справа стосується впливу, який олігархи мають в Україні на різні аспекти суспільства – стільки контролю в руках такого вузького кола людей – і як змінити це, включно із ЗМІ. Земельна реформа – це ще одне питання, що порушувалося, – та підходи до його вирішення. І були розмови також про виборчу систему та конституційну реформу, а також про орієнтацію України на Європу – це такі речі, про які говорять усі. І США, звісно, підтримують усі ці різні зусилля. Уряд повинен взяти на себе ініціативу в пропонуванні законодавства, парламент ухвалити це, і тоді, звичайно, ключовою буде справа втілення. Хоча варто підкреслити, що ці реформи є питанням, яке українцям вирішувати самим, США не збираються керувати, які саме реформи проводити, але ми підтримуємо ці зусилля, оскільки це зробить Україну сильнішою, більш успішною, процвітаючою демократією.
Запитання від журналіста: Ви говорили про лідерську роль України у наближенні миру на Донбасі, згадали про реконструкцію мосту в Станиці Луганській. Які наступні кроки Україна може зробити для виконання своєї лідерської ролі?
Спеціальний представник Волкер: Дуже дякую. Ви праві, що Україна вже виступила з новими ініціативи. І я думаю, що Росія також повинна вжити заходів для взаємності та побудови миру. І тоді, ми сподіваємось, деякі з цих речей могли б мати результатом додаткові зони розведення сил, відкриття додаткових пунктів перетину лінії між окупованою територією та рештою України. Наприклад, у Золотому, до якого Україна готова, але Росія поки що не хоче цього робити. І я думаю, якщо ми… Я повинен також додати сюди розширення режиму припинення вогню, щоб воно було більш тривалим і глибшим, постійнішим, зокрема шляхом розведення сил. Це також може надати можливість на додаткових пунктах переходу, у встановленій там безпеці, розбудувати державні центри надання послуг, щоб громадяни мали набагато простіший доступ до державних послуг – пенсій, освіти тощо. Я також згадував обмін полоненими – це теж важливо. Угоди про відведення сил для забезпечення захисту та ремонту критичної інфраструктури, наприклад водо- і електропостачання. Тож важливо десь починати, як це відбувається, як це починається у Станиці Луганської. Але метою було б потім розвинути процес, відштовхуючись від цього, і створити імпульс для більшого. І в результаті дійти до успішних переговорів про закінчення конфлікту назавжди.