Всередині нашої голови

Всередині нашої голови

Чому саме ми, а не горили, створили зоологічні сади? Інші примати спокійно живуть на своїх щораз менших територіях, не кидаючись у вічі, водночас люди поширилися по планеті, змінюючи її до невпізнанності, – пише Томас Саддендорф у журналі “Scientific American”.

“Проте наше панування не є результатом фізичної переваги – інші тварини сильніші і швидші, а їхні органи чуттів краще розвинені. Людське домінування – заслуга наших розумових здібностей. Однак виявити ментальні риси, що відрізняють нас від решти тварин, надзвичайно важко. До того ж все нові дослідження начебто доводять, що тварини – від птахів до шимпанзе – у деяких аспектах не поступаються людям.

Фото. shutterstock.com

Минулого року у “Science” з’явилася стаття, яка стверджувала, що круки здатні планувати майбутнє так, як це роблять люди. Науковці навчили п’ятьох птахів підіймати камінчик і кидати його до коробки, за що пернаті отримували винагороду. Згодом круки безпомилково вибирали камінці із більшої кількості різних предметів, які мали відволікти їхню увагу, а потім прилітали з ними до коробки за кілька годин до її відкриття. Автори досліджень стверджують, що круки здатні гнучко “думати про майбутнє”, що є ключовою пізнавальною навичкою людей.

Однак ці вчинки круків, як і подібні когнітивні досягнення мавп, за якими спостерігали під час інших досліджень, можна пояснити простіше. Пізнавальні здібності тварин і людей є наближеними, але відрізняються у двох аспектах: потребі обмінюватись своїми роздумами з іншими особами та вмінні будувати базові сценарії – вигадувати різноманітні можливі ситуації і ментально ними маніпулювати, щоб протестувати різні варіанти подій. Виникнення цих двох рис призвело до трансформації людського розуму, тому ми почали змінювати світ”.

Переклад Володимира Павліва

Джерело

 

 

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ