Вулканічна активність Місяця

Вулканічна активність Місяця
Перші взірці скелястої породи з Місяця, доставлені на Землі після довгої перерви, показують, що супутник нашої планети був вулканічно активним і в пізніший час, ніж вважалося досі. Про це днями повідомили китайські вчені – пише інформаційне агентство Hina.

Китайське космічне судно минулого року доставила місячне каміння і ґрунт на Землю – це була перша місія людства за останніх сорок років заради збору взірців з Місяця і переламний момент у всезростаючій космічній програмі Пекіну.

Серед взірців був базальт – різновид охолодженої лави – віком у 2,03 мільярдів років – виявили вчені, пересуваючи ближче до нашого часу майже на 900 мільйонів років визнаний досі період вулканічної активності Місяця.

Аналіз взірців «відкрив, що внутрішня частина Місяця розвивалась ще приблизно два мільярди років тому» – сказано у повідомленні Китайської академії наук (CAS). Попередні взірці з Місяця, які доставили американські та радянські місії, мали в собі ознаки Місячної активності періоду до 2,8 мільярдів років тому, але залишили прогалину у знаннях вчених про новішу історію природного сателіта Землі, тому що вони були зібрані із старіших ділянок Місячної поверхні.

Місія Chang’e-5, названа в честь міфологічної богині Місяця, зібрала два кілограма взірців із недослідженого раніше простору на Місяці, званого «Океан штормів». Цей простір було обрано, бо вчені вважали, що він формувався у новіший час, на основі меншої густини кратера метеора на його поверхні.

«Загалом ці дані є дуже захопливими, бо дають неймовірні наукові можливості і результати для розуміння утворення Місяця і його еволюції упродовж часу» – сказала Одрі Був’є, професорка планетології з німецького університету в Байройті, у своєму відео-зверненні на конференції для журналістів у Пекіні.

Найновіші відкриття, оприлюднені у трьох працях в часописі Nature позаминулого вівторка, ставлять нові питання перед науковцями, які намагаються розгадати історію Місяця. «Як Місяць витримав вулканічну активність так довго? Місяць природно є малим і мав би швидко розпорошити тепло чи це тільки так здається» – сказав журналістам науковець із CAS Лі Сіньхуа, один з авторів досліджень.

Взірці, принесені Chang’e 5, означають великий крок для китайської космічної програми, в рамках якої було відправлено марсохід на Марс і спущено ще одне судно на іншу сторону Місяця. Країна, яка змагається, щоб наздогнати США та Росію, відправила минулої суботи трьох космонавтів на свою нову космічну станцію, котра мала б стати оперативною ще до 2022 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Лижа віком у 1300 років Дилема денної пори для досліджень