Виступ Генсека НАТО в Одесі

Виступ Генсека НАТО в Одесі
У середу, 30 жовтня, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прибув до Одеси. Під час візиту він виступив у Національному університеті “Одеська морська академія”. Повний текст промови Генсека оприлюднено на сайті НАТО:

“Мені приємно бути тут сьогодні. До мене приєднались 29 послів Північноатлантичної ради НАТО.

А також приєднався представник Північної Македонії, яка незабаром стане нашим 30-м членом. Кожен посол, який представляє свою батьківщину, і кожен з цих народів підтримує Україну.

Насправді приємно бути в цьому історичному місті, столиці українського флоту. Сьогодні ми відвідали 4 кораблі НАТО в гавані і я думаю, що вони демонструють сильну підтримку НАТО України, вашого суверенітету та вашої територіальної цілісності.

Ця морська академія має 75 років історії. НАТО не відстає. Цього року ми святкуємо 70-ту річницю Альянсу НАТО.

НАТО це потужна ідея.

Для народів, які є однодумцями і котрі поділяють однакові цінності та інтереси, підтримувати один одного і бути солідарними та дружити.

І якщо виникне потреба, захищати та боронити один одного на полі бою.

Це зобов’язання дозволяло союзникам бути вільними та безпечними під час Холодної війни, коли НАТО та Україна опинилися з протилежних сторін. Але, наступного місяця буде тридцять років, як впала Берлінська стіна. І зміни поширилися по всій Європі. Диктатури впали, а демократія поширилася. Свобода переважила гноблення. Ці спільні цінності дали нам змогу розвивати глибокі партнерські стосунки з нашими друзями по всьому світу. Друзі люблять Україну. Працювати разом і підтримувати один одного.

Ось чому, яким би важким не був виклик, якою б великою не була загроза, я впевнений, що підтримуючи один одного – друзів та партнерів – ми зможемо подолати будь-який виклик.

Пройшло більше п’яти років з моменту, коли Росія незаконно анексувала Крим. Невід’ємну частину України. Росія підірвала суверенітет та територіальну цілісність України. І це підірвало десятиліття роботи для досягнення миру та стабільності в Європі. НАТО ніколи не визнає незаконну та нелегітимну анексію Криму Росією. Усі союзники по НАТО, з Європи та Північної Америки, єдині у засудженні дій Росії. Ми закликаємо Росію припинити підтримку бойовиків на Донбасі, кібератаки та дезінформаційні кампанії. Вона повинна вивести свої війська та сили зі сходу України. І надати спостерігачам ОБСЄ повний і безперешкодний доступ до всієї території України. Я вітаю звільнення полонених моряків з трьох кораблів ВМС України. Вони проявили велику мужність та рішучість у дуже складній ситуації. Продемонстрували справжній український дух. Їх звільнення – це крок у правильному напрямку. Але Росія повинна звільнити всіх громадян України. Повернути захоплені судна. Дозволити свободу судноплавства. Забезпечити вільний доступ до українських портів в Азовському морі відповідно до міжнародних зобов’язань. І Мінські домовленості повинні повністю виконуватись усіма сторонами. Конфлікт на сході змусив понад мільйон людей покинути свої домівки. Вбито понад 13 000 українців. І ціна, яку доводиться платити, продовжує зростати. Ці страждання повинні закінчитися.

Тож я вітаю прихильність президента Зеленського мирному вирішенню конфлікту на сході України. НАТО продовжить підтримувати суверенітет та територіальну цілісність України.

НАТО та Україна були близькими партнерами вже багато років. І за останні п’ять років наше партнерство лише стало ближчим.

НАТО підтримує намагання України реформувати свої оборонні установи та збройних сили.

Наш Комплексний пакет допомоги для України охоплює широкий спектр різних видів діяльності, зокрема посилення демократичного контролю над збройними силами, покращення командування та контролювання серед військових, ліквідування корупції у секторі безпеки та оборони та забезпечення належного управління, боротьба з постійними кібератаками, підвищення військової підготовки і заохочення прийняття стандартів НАТО там, де ця академія відіграє провідну роль.

Ми також посилили нашу підтримку в Чорному морі, включаючи співпрацю з Вашим військово-морським флотом, більший обмін інформацією, відвідування портів та навчань.

Я щойно мав честь ознайомитись з вашою академією та зустрітися з деякими з вас. Мене дуже вразив рівень співпраці між НАТО та Україною. Вашим найсучаснішим обладнанням, включаючи тренажер небезпечної води. Як і інші традиційні засоби, які важливі для вивчення мистецтва бути сучасним матросом.

НАТО надає істотну підтримку на прохання уряду України. І за останні кілька років структура академії була вдосконалена. Зараз лідерство викладається як окремий предмет, який підтримується Військово-морською академією США. Польща, Болгарія та США допомагають створити логістичну навчальну програму. Новий акцент роблять на вивченні англійської мови для викладачів. Зараз на борту кораблів союзників доступні практичні стажування. НАТО з гордістю підтримує Україну. І ми горді, що підтримуємо цю академію.

Але наше партнерство не є одностороннім. Україна – сильна нація, віддана миру та стабільності у всьому світі. Незважаючи на труднощі, яких зазнає Україна вдома, вона робить цінний внесок у місії та операції НАТО за кордоном. Бере участь у нашій навчальній місії в Афганістані, розгортанні інженерно-будівельного обладнання в Косово, робить внесок в оперативні групи НАТО. І готується зробити свій внесок у навчальну місію НАТО в Іраку. В майбутньому багато хто з вас зможе взяти участь у місіях НАТО. Ваші вміння, досвід та сміливість стануть цінним внеском у міжнародний мир та безпеку.”

Відповідаючи на запитання журналістів, Генеральний секретар озвучив свою думку про членство України в НАТО:

“Моя думка щодо питання про членство України є такою ж як думка НАТО. Ми прийняли рішення в Бухаресті на саміті НАТО ще в 2008 році. І я дуже добре пам’ятаю, бо я був там в якості прем’єр-міністра Норвегії, беручи участь у цьому саміті НАТО в Бухаресті у 2008 році. І там ми вирішили, що Україна стане членом НАТО. І це рішення все ще залишається чинним. Ми неодноразово підтверджували це рішення. У той же час, зараз основний акцент робиться на реформах, на тому, як ми можемо допомогти вам, підтримати вас, дотримуючись стандартів НАТО, зміцнивши ваші інститути оборони та безпеки, вдосконалюючи те, що ми називаємо інтероперабельністю – це означає здатність ваших військових сил працювати разом з нашими силами. І той факт, що ми більше тренуємось разом, що ми більше працюємо разом, що НАТО бере участь у цій академії, надаючи підтримку цій академії, викладаючи англійську мову – все це є частиною просування вас вперед до членства в Альянсі НАТО. Тож це перше, що я скажу.

Зосередженість на реформах є найкращим способом просування в напрямку до членства. Друге, що я б сказав про членство України в НАТО, це те, що це рішення, яке має прийняти Україна та 29 діючих членів Альянсу. Ніхто інший не має права втручатися в таке рішення. Тому що іноді у нас складається враження, що питання про те чи Україна повинна бути членом НАТО чи ні вирішує Росія. Росія не має впливати на це. У них немає юридичної та реальної платформи, щоб впливати на таке рішення, оскільки це закріплено в документах, які Росія також підписала, наприклад, Гельсінка угода та багато інших документів. Кожен народ повинен вибрати свій власний шлях. Кожен народ має право вирішувати, частиною яких угод з безпеки вони хочуть бути чи не бути.

Отже, Україна повинна вирішити чи хоче вона претендувати на членство, чи хоче вона подати заявку на членство і тоді 29 членів, незабаром 30 з Північною Македонією, будуть вирішувати чи відповідаєте вона стандартам НАТО і чи може стати членом. Жодна інша країна світу не може позбавляти Україну цього права. Я захоплений відданістю, волею, силою ваших зусиль модернізувати, вдосконалити своє суспільство, впроваджувати реформи. Це добре для України, незалежно від членства, але це також важливо, оскільки це найкращий спосіб просуватися до членства в НАТО. Хотів би додати ще одне, двері НАТО залишаються відкритими. Ми це довели. Так як за останні два роки Чорногорія у 2017 році стала членом НАТО, а Північна Македонія стане членом протягом кількох місяців”.

Джерело


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ