Яблука і війна

Яблука і війна

Від мешканців тих сіл, де ще вірять у прикмети (включно з тими, що стали передмістями агломерацій), я почув, що люди знали про прихід великої війни, бо торік був аномально великий урожай яблук. Цього року теж, отже, війна ще потриває. Абсурд із великим яблучним врожаєм полягає в тому, що він не передбачає більших, ніж зазвичай, заробітків. Навпаки: що більше яблук, то менша закупівельна ціна, навіть не вартує їх збирати й здавати. “Нехай їх свині їдять”, хай це буде їм відплатою, що напророчили війну.

Що ж, мешканці сіл, як рустикальних, так і урбанізованих, здебільшого вірять у прикмети, знання про які їм передали “старі люди”. Тому їх важко переконати, що цю війну ми могли б спрогнозувати ще задовго до аномального яблучного врожаю, якби чесно і прагматично оцінювали наслідки й перспективи після кількох століть колоніального статусу України, а ще тридцятиліття безвідповідального зловживання її державними атрибутами, безсоромного розкрадання ресурсів, безсовісного приниження і пригноблення її населення.

На жаль, “старі люди” не залишили своїм нащадкам прикмет, за якими можна було б визначити, коли і як ця війна завершиться. Тому тут вони можуть прогнозувати тільки підвищення цін, збільшення податків, виникнення дефіцитів тощо. А от на осяжну перспективу прогнозів немає. Ну є, звичайно, пророцтво про “вершників Апокаліпсиса”, але це ж остаточна загроза для всього людства. Зрештою, вони вже давно в дорозі. Мабуть, не поспішають, бо їхали, але не доїхали ні до “давніх людей”, ні до наших незнаних і знаних предків. То чого б мали доїхати якраз до нашого покоління? Немає ж зараз тих прикмет, які супроводжують їхню появу. А що з кліматичними змінами, глобальним потеплінням, забрудненням атмосфери, вичерпанням природних ресурсів? Але прості люди не цікавляться тими справами, на які вони нібито не мають впливу.

Та, може, просто апокаліптичні прикмети змінилися, сказати б, актуалізувалися? Можливо, однією з них є народження 15 листопада 2022 року восьмимільярдної людини? Це ж теж знак, який до того ж, на думку вчених, не віщує нам нічого доброго. Проблема в тому, що перший мільярд населення Землі людство осягало від своїх начал і аж до початку ХІХ століття, а восьмий наплодився всього за 11 років. З такими темпами до кінця століття людей може бути аж десять мільярдів. Науковці сумніваються в тому, чи наша планета здатна витримати й прогодувати таку кількість населення.

До того ж є “показник суспільного розвитку” (Human Development Index), який говорить, що найбагатші держави, де є надмір ресурсів, старіють і розмножуються дуже повільно, натомість найбідніші країни, навпаки, відчувають нестаток засобів для існування, зате мають суттєвий приріст населення. А це, на думку фахівців, може спричинити невдовзі нові масові міграції населення. Грубо кажучи, бідні підуть до багатих, щоб забрати в них частину ресурсів. Тобто прийдуть і по наші яблука. І не скрізь це відбуватиметься мирно. Хтось у цій боротьбі програє, а може, й усі.

22 жовтня кілька вчених із NASA в Каліфорнії оприлюднили в інтернеті працю, у якій висувають тезу, що земляни ніколи не контактували з іншим розумним життям у Всесвіті, найпевніше, тому, що всі інопланетні цивілізації знищили себе ще до того, як сягнули такого рівня розвитку, аби зв’язатися з нами. Водночас теорія Великого фільтра, яка стосується відфільтровування інших форм життя, твердить, що інші цивілізації у Всесвіті все-таки існували.

На думку вчених, усе те, що на нашій планеті сприймається як імовірна причина знищення людства: ядерна війна, глобальна пандемія, кліматичні зміни чи неконтрольований штучний розум, могло вбити життя й на інших планетах. Тому науковці не відкидають того, що й наша цивілізація сама себе може знищити, якщо людство негайно не зробить відповідних кроків для свого порятунку.

Ця праця наразі не прорецензована, тобто невідомо, чи гіпотеза американських вчених правильна. А от яблука, найімовірніше, не помиляються. Не дарма ж їх із давніх-давен вважали символами досконалості, краси, мудрості, плодючості й здоров’я. Можливо, просто люди неправильно тлумачать їхні послання.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Постдемократія Бумеранг ненависті