Як американці створили “велику курку”

Як американці створили “велику курку”
Літо 1945 року. Війна підходить до кінця. Перемога союзницьких військ окрилює, але не всіх: пташиній галузі крила підрізає, бо на тарілки тепер повинні повернутися яловичина і свинина. Щоб врятувати виробників м’яса птиці від погибелі, одному “яйцеголовому” спадає на думку влаштувати конкурс на “курятину майбутнього”, – пише Стів Мірскі у колонці для журналу “Scientific American”.

“Нова, забавна, а часом жахаюча книжка Мейрін МакКенна “Big Chicken” розповідає про загальнодержавний проект птахівництва, метою якого було створення дуже великої курки. У 1925 році, коли Міністерство сільського господарства США розпочало збирати статистичні дані щодо птахівництва, середня вага курки становила трохи більше кілограма. Переможець конкурсу “курятини майбутнього” Чарльз Вантресс виростив екземпляр, який через 86 днів після вилуплення (термін, зазначений в умовах змагань) важив на півкілограма більше. Якщо помножити цю різницю на мільйони курчат, то виходить суттєвий заробіток.

Ніхто не проводив конкурс на курча постмайбутнього, хоча сьогодні птиця в США може важити майже три кілограми, і цієї ваги вони досягають, як стверджує МакКенна, впродовж 47 днів. Таке прискорене збільшення маси стало результатом експериментів виробників та нестримного застосування стимуляторів росту – вітамінів, а передусім антибіотиків.

Коли конкурс на “курку майбутнього” підходив до кінця, Томас Джакс, біохімік із Lederle Laboratories, виявив, що птиця, якій давали нашпиговану антибіотиками пашу, помітно набирала вагу. Профілактичний курс антибіотиків також запобігав вибухам епідемій.

Хоч винахідник пеніциліну Олександр Флемінґ і попереджав про загрози від надмірного вживання антибіотиків і стійкість до ліків, у сільському господарстві наступив бум. Більшість виробників м’яса, зайняті підраховуванням прибутків, ігнорували перестороги бактеріолога.

Флірт із антибіотиками спричинив короткотривалу моду в 50-х роках, відображенням якої стало рекламне гасло “Наша птиця є акронізованою!” (Our poultry is acronized!). Термін “acronize”, запозичений з грецької, означає “понадчасовий” чи “вічний”; під цією ж назвою існує також антибіотик хлоротетрацикліну. Тож мертвих курчат занурювали, немов малого Ахіллеса, у розчин антибіотику. У такий спосіб утворювалась оболонка, що мала б захистити курятину від мікробів упродовж місяця, тобто безкінечно довго, якщо мова йде про термін придатності їжі.

Але у працівників, які занурювали курятину у розчин, почали виникати шкірні інфекції. Через епідемію хвороб, що передаються через продукти харчування, провели нові дослідження. “Процес акронізації змінював склад бактеріологічної флори на поверхні м’яса, – пише МакКенна, – сприяючи розвиткові і розмноженню стійких бактерій”. Продавці змушені були рекламувати своїх курчат за допомогою нового гасла “Не піддавалися процесові акронізації”.

Усі ці дії, зокрема генетична модифікація, спричинили різке збільшення кількості курчат. У 1909 році у Сполучених Штатах було продано 154 млн курчат, призначених на м’ясо. Зараз ця цифра становить майже 9 млрд, а це тони салату з курятини (хоча людська популяція з того часу зросла тільки у чотири рази). 80% антибіотиків, що продаються в США, використовують у тваринництві. Через те, що більшість тих ліків застосовують також для боротьби з інфекціями у людей, лікостійкі бацили, які з’являються на фермах, є небезпечними для нашого здоров’я.

Та на обрії все ж видніється зміна, від якою перехоплює подих (і це зовсім не результат інфекції дихальних шляхів). Як пише МакКенна, у 2014 році голова Perdue Farms Джим Пердью, котрий написав дисертацію на тему вирощування риби, оголосив, що з 2007 року його підприємство не використовує антибіотики, що стимулюють ріст. Не зважаючи на це, розведення курей надалі залишається рентабельним. На це рішення вплинули результати досліджень Пердью, які показали, що застосування стимуляторів зросту не є вигідним.

За кілька тижнів до Пердью мережа фестфудів Chick-fil-A задекларувала, що до 2019 року вилучить антибіотики із процесу вирощування птиці. Це рішення підтримали також McDonald`s, Subway, Costco, Walmart і Tyson Foods.

Коли курятина на антибіотиках з’являється і зникає, пригадай, дорогий читачу, ці поетичні слова Емілі Дікінсон: “Надія – це пернате створіння”. Навіть якщо вона закінчить, як створіння обскубане”.

Джерело

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ