Як б’ється серце гусениці “монарха”

Як б’ється серце гусениці “монарха”
Піддані стресові метелики вказують на проблеми їхніх  розсадників вздовж доріг – пише Еріка Тенненгауз в журналі Scientific American.

Кожного року мільйони метеликів «монархів», які приступають до розплоду в США і в південній Канаді, шукають ваточники, на яких відкладають свої яйця. Хвилювання через занепад розсадників схилили природолюбів до створення приязних для «монархів» просторів вздовж окраїн доріг, які займають значні поверхні на теренах, де живуть метелики і зазвичай належать державі. Однак, як показали нові дослідження, шум, який створюють автомобілі, стресує гусениці «монарха». Врешті-решт вони звикають до галасу, але це для них закінчується проблемами в пізніший період.

Забруднення шумами є відомим чинником, що спричиняє перешкоди в житті птахів, китів та інших організмів. Але досі науковці не перевіряли, чи це викликає стрес у комах. Коли Енді Дейвіс, фізіолог з Університету Джорджії, побачив у інтернеті відео, в якому гусениці «монархів» на узбіччях доріг помітно здригалися підчас проїзду автомобілів, то почав задумуватись над тим, як той постійний шум впливає на них. Дейвіс сконструював прилад, що моніторує пульс гусениці, прилагоджуючи маленький датчик таким чином, щоб точно вимірювати биття серця лярв, яким у лабораторії емітували запис звуків, які видають автомобілі.

Серця гусениць, які були піддані упродовж двох годин впливові шуму автостради, билися на 17% частіше, ніж тих, котрі були поміщені у тихому приміщенні. Однак, пульс гусениць, підданих безперервній емісії звуків упродовж цілого 12-денного періоду їхнього розвитку в виді лярв, повертався до нормального рівня, як твердять Дейвіс та його співробітники у травневому номері Biology Letters.

Звикання до галасу може стати проблемою, коли гусениці перетворяться в дорослі особини, каже Дейвіс. Швидка відповідь на стрес є ключовою для метеликів «монарха» підчас їхньої подорожі, що триває два місяці, на зимівлю у Мексиці, коли вони змушені вправно уникати хижаків або змагатися із повітряними струменями. «Гадаю, що те, що відбувається (на окраїнах доріг), полягає в гнітючому впливі шуму на гусениць, який може упосліджувати реакції дорослих особин в ході їхньої міграції до Мексики» – каже Дейвіс.

Не відомо, чи шум в лярвенний період знижує життєздатність метеликів, каже Раян Норріс, еколог із University of Guelph, що в Онтаріо, котрий не брав участі у дослідженнях. В будь-якому випадку, він вірить, що терени вздовж доріг майже точно підвищують смертність метеликів у результаті колізій з автотранспортом. «Вздовж доріг є так багато потенційних розсадників для «монархів» та інших комах, що було б добре це використати – твердить Норріс. – Але не можна так просто проминути проблеми руху автомобілів». Дейвіс додає: «Вважаю, що дороги – це не місце для «монархів».

 

Джерело

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ