Як геймери з військовими (не) дружили

Як геймери з військовими (не) дружили

У теорії відео- і комп’ютерних ігор є поняття просторів спорідненості (близькості). Воно окреслює місце, де відбувається спільне навчання секретів гри та її обговорення. За словами Джеймса Пола Гі, одного з найвпливовіших теоретиків відеоігор, у просторах спорідненості групи людей збираються разом через спільний сильний інтерес або участь у спільній діяльності. Іншими словами, простір спорідненості — це місце або сукупність місць, де люди об’єднуються з іншими на основі інтересів і цілей, а не спільної раси, класової культури, етнічної належності чи статі. Такі простори характерні для онлайн-спільнот, які заохочують обмін знаннями або участь у певній сфері культури, а спільним результатом цього є неформальне навчання. У своєму визначенні цього терміна Гі бере поняття партисипативних культур і переосмислює його до ідеї простору. Для дослідника те, що відбувається в цих онлайн-культурах, не є просто культурою, воно суттєво відрізняється від “живої спільноти”. На думку Гі, слово “спільнота” викликає в уяві образи належності та членства (як-от у родині), натомість він визначив ці світи як просторові практики (йдеться переважно про онлайн-простір), оскільки цей термін дає йому змогу надійно схарактеризувати різні рівні залучення та участі, які демонструють члени групи. Він твердить, що в будь-якому разі створення просторів, у яких можуть взаємодіяти різні типи людей, є лейтмотивом сучасного світу.

Власне, у такому просторі спорідненості реалізувався найгучніший шпигунський скандал останніх місяців. Нещодавній витік секретних військових документів США про російсько-українську війну вважається одним із найбільших провалів західної розвідки в новітній історії. Однак ветерани розвідки шоковані з іншої причини, а саме через особливий спосіб поширення надсекретних документів і мотивацію витоку. Інформацію не передали іноземній розвідувальній службі або прихильному ЗМІ, а розмістили на сервері ігрового чату, присвяченому мемам, відеоіграм і інтернет-товариству. Витік не мав нічого спільного з традиційним шпигунством або хактивізмом, але, схоже, був мотивований гонитвою за впливом на маловідомому інтернет-форумі. Цей витік — не дивний поодинокий випадок, а передвісник майбутнього, де секретні державні структури зустрічаються з онлайн-світом, який багатьом людям замінює фізичний як джерело спілкування, товаришування і соціального впливу. Цей онлайн-світ швидко витісняє традиційне шпигунство як джерело витоку розвідувальної інформації.

Американська прокуратура висунула звинувачення проти 21-річного військовослужбовця першого класу Джека Тейшейри, який працює в розвідувальному підрозділі ВПС Національної гвардії штату Массачусетс. Витоки документів, що містили, серед іншого, суворо засекречені оцінки російських і українських втрат, інформацію про західні сили спеціальних операцій, розгорнутих в Україні, і про угоди з продажу зброї між іноземними державами, сталися через систему нішевих серверів на Discord — платформі для приватних онлайн-спільнот, що особливо приваблює ентузіастів відеоігор. Вони розпочали свою подорож на Thug Shaker Central, сервері Discord, який модерує Тейшейра. Він присвячений відеоіграм на військову тематику, зброї та іншим спільним інтересам. Група Тейшейри раніше відкололася від більшого сервера, присвяченого популярному військовому ютуб-інфлюенсеру під псевдонімом Oxide. Звідти секретні документи потрапили на форум у ютубі, а також на інший онлайн-форум під назвою Minecraft Earth Map, звідки їх завантажив анонімний користувач. Потім юзери поширили документи, розміщені на Discord, на інших хабах, зокрема на проросійських каналах у телеграмі й на 4chan — анонімній дошці оголошень, що відома своїми навмисно шокуючими фотографіями, кібержартами та вірусними мемами.

На відміну від звичного цілеспрямованого витоку розвідданих, це повільне витікання секретної інформації тривало кілька місяців. Тейшейра під ніком OG (скорочення від “оригінальний (чи справжній) гангстер”), схоже, скидав документи в простір Thug Shaker Central з постійною періодичністю. Але лише через три місяці чи більше засекречені документи нарешті потрапили в поле зору західних ЗМІ та спантеличених спецслужб. Хоча траєкторія розповсюдження документів може здатися новою, під час уважного розгляду виявляється, що багато суттєвих витоків розвідувальної інформації за останні 15 років були значною мірою вмотивовані онлайн-реальністю. Вони були не продуктом шпигунства, медіарозслідувань чи політичної активності, а наслідком цифрової культури, зокрема прагненням здобути авторитет серед онлайн-друзів. Наприклад, починаючи з 2021 року, на форумах, пов’язаних із War Thunder, багатокористувацькою бойовою відеогрою з високореалістичною зброєю, неодноразово з’являлася секретна інформація про дизайн і характеристики систем озброєнь. Сподіваючись виграти онлайн-суперечки про такі деталі, як швидкість обертання танкової башти, або переконати розробників покращити реалістичність віртуальної зброї, гравці публікували засекречені креслення бронетехніки, закриті інструкції для винищувачів F-16 і технічні характеристики китайських танків. Розробники War Thunder були змушені благати користувачів припинити розміщувати секретні матеріали на форумах гри.

Новий тип витоку секретної інформації фактично був зумовлений іншим видом соціальних зв’язків. Десятки тисяч технічно обдарованих молодих людей, як і 21-річний Тейшейра, змащують гвинтики глобальної системи національної безпеки США. Через свою секретну роботу та особливі завдання вони можуть опинятися в соціальній ізоляції, часто переїжджати, працювати за кордоном або в ненормований робочий день. Вони не можуть відкрито говорити про свою роботу з друзями чи родиною. Натомість можуть знайти розраду, радість і справжній зв’язок там, де багато хто з їхнього покоління формує простори спорідненості. Граючи у відеоігри або спілкуючись в інтернеті з іншими людьми, які поділяють їхні інтереси чи ідеї, ці молоді люди стають частинами віртуальних і реальних спільнот. Як пояснюють самі “злочинці”, онлайн-чати з людьми, охочими поспілкуватися, давали їм змогу відчути зв’язок з іншими, навіть коли вони були на самоті, допомагали провести час і зберегти мотивацію впродовж розгортання їхньої секретної кар’єри. 

Є кілька очевидних політичних рішень щодо цих нових видів витоків. Це, зокрема, досконаліша дактилоскопія секретних документів і більш вивірені обмеження щодо того, хто має до них доступ до секретних звітів. Але співробітники розвідки, які, можливо, вважали витоки дивними, мають змиритися з тим, як кардинально змінився ландшафт контррозвідки. Уже були спіймані агенти, пов’язані з групою ПВК “Вагнер”, під час спроби проникнення на сервери відеогри Minecraft. Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін оголосив про “перегляд процедур відомства, щоб інформувати про зусилля, спрямовані на запобігання таким інцидентам у майбутньому”. Але адаптація зусиль американської контррозвідки до абсолютно нової культури витоків інформації потребуватиме набагато більше, ніж кілька процедурних змін. Злиття розвідувальних операцій і інтернет-культури, що вже давно стало темою наукової фантастики кіберпанку, швидко стає реальністю. Світ, де автори нішевих відеоігор також є інформаторами, де агенти ФБР обстежують сервери K-Pop Discord у пошуках потенційних витоків інформації, а створені штучним інтелектом віртуальні подружки, якими керують іноземні спецслужби, полюють на самотніх аналітиків, показує, що майбутнє контррозвідки буде цифровим. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Штучний інтелект на службі у порнографії Користь від вештання