Як люди стали особливими створіннями? Безпрецедентна еволюція

Як люди стали особливими створіннями? Безпрецедентна еволюція

Більшість людей оптимістично припускає, не дбаючи про наведення наукових аргументів, що ми є винятковими створіннями, які суттєво відрізняються від інших тварин. Однак учені зазвичай дуже стримано коментують унікальність Homo sapiens. Можливо тому, що вони не хочуть підсилити ідею винятковості людини, присутню в усіх релігійних доктринах. Водночас науковці частіше підтверджують, що люди є доволі надзвичайними особами, – пише Кевін Лейленд у журналі “Scientific American”.

“Чисельність людей є значно більшою, ніж інших тварин зі схожою масою тіла. Наше географічне поширення є величезним, а вплив на планету значним. До того ж розум, комунікація, здатність накопичувати і ділитися інформацією та ще й створювати чудові мистецькі вироби свідчить, що людина є дуже нетиповим різновидом істот. Здається, що наша культура ізолювала нас від решти природи, однак врешті й культура має бути продуктом еволюції.

Теорія, що пояснювала б еволюцію нашого розуму та його експресії у культурі, є науковим викликом, який ми звемо “незакінченою симфонією Дарвіна”. Чарльз Дарвін цікавився цими проблемами ще 150 років тому, але, як він сам визнавав, його розуміння культурних аспектів еволюції Homo sapiens було “недосконалим” і “фрагментарним”. На щастя, його справу продовжили інші дослідники, які відчувають, що відповідь вже близько.

Науковці припускають, що людство досягнуло успіху лише завдяки здатності обмінюватись знаннями і навичками, які накопичувались здавна. Спільна мудрість і досвід полегшують вирішення все нових проблем. Тобто це не наші великі мізки, розум і мова створили культуру, а навпаки – культура дала початок нашому розумові, вплинувши на процес еволюції.

Термін “культура” асоціюється з модою чи вишуканою кухнею, але його наукове визначення є іншим: культура – це обов’язкові серед спільноти схеми поведінки, які виникають під час використання інформації, що постійно надходить до цієї спільноти. Байдуже, чи йдеться про автомобілі, популярну музику, наукову теорію чи функціонування примітивних суспільств, – усі ці явища еволюціонують завдяки все новій інформації, яка з давніх-давен поповнює загальні ресурси знань. Постійне, вперте наслідування та інновації – ось де таємниця нашого успіху”.

 

Джерело. Scientificamerican

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ