Як не засохнути

Як не засохнути

Пінистий слиз не асоціюється в нас із приємним середовищем для життя, але для деяких молодих жаб він стає притулком під час посухи. Земноводні зазвичай відкладають свої желейні яєчка у водозбірниках, завдяки чому їхнє потомство під час розвитку має вдосталь води. Однак часом такі водозбірники висихають – пише Сандрін Чеурстемон у журналі Scientific American.

“Засихання – це головна причина смерті молодих земноводних”, – каже еколог Джон Гоулд з Університету Ньюкасла. Проводячи дослідження в гірському хребті Ватаган в Австралії, Гоулд натрапив на висохлі калюжі з жаб’ячою ікрою. Хоч води там не було щонайменше вже кілька днів, яйця не висохли, оскільки були оточені слизом, створеним кінцівками матерів. “Зародки були живими й активними”, – розповідає дослідник.

Науковці вже й раніше підозрювали, що деякі жаби й ропухи здатні виробляти піну, яка захищає потомство від засихання, але докази були слабенькими. Тож Гоулд і його колеги почали спостерігати за 641 гніздом зі слизу, збудованим жабами із виду Lechriodus fletcheri, щоб перевірити, чи справді ці гнізда захищають зародки від засухи. Потім у лабораторії вони провели експеримент, під час якого спостерігали за розвитком оточених слизом яєчок в умовах нестачі води.

Дослідники підтвердили, що зародки розвивалися нормально у висохлих калюжах, коли яєчка були оточені липкою пінкою. У кількох гніздах зародки навіть пройшли повний розвиток в очікуванні дощу, а з деяких яєчок встигли вилупитися пуголовки. “Пінкові гнізда утворюють систему підтримання життя у вкрай несприятливих для зародків умовах”, – каже Гоулд. Він виявив, що більші гнізда забезпечують кращий захист, а яєчка всередині мають більше шансів вижити, ніж ті, що на краях. Результати дослідження було опубліковано в Ichthyology & Herpetology.

Еліза Баррето Перейра, екологиня з Бразильського федерального університету Гояс, яка не брала участі в цих дослідженнях, вважає, що пінкові гнізда можуть допомогти багатьом жабам пережити кліматичні зміни. “Це дуже важлива адаптація, що проявилася кілька разів у різних групах жаб із різних континентів ще 55 млн років тому, коли температура на Землі була дуже високою”, – розповідає дослідниця.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Безпрецедентні пожежі Інженерні таємниці морських губок