Як працюватиме програма ленд-лізу для України?

Як працюватиме програма ленд-лізу для України?

Нещодавно Конгрес США підтримав законопроєкт щодо запровадження ленд-лізу для України. Схожий механізм діяв під час Другої світової війни, коли американці допомагали Радянському Союзу та деяким іншим країнам у боротьбі з нацистською Німеччиною. Тоді США передали союзникам приблизно 60 млрд доларів, що за нинішніми цінами становить 700 млрд. 

П’яту частину допомоги отримав Радянський Союз. Цілком імовірно, що без неї він би не зміг здобути перемогу у вирішальних битвах Другої світової. Особливо в 1942–1943 роках, коли в СРСР бракувало власних ресурсів, оскільки нацистська Німеччина захопила низку стратегічно й ресурсно важливих радянських регіонів. ВВП Союзу впав утричі, і Йосип Сталін особисто просив Франкліна Рузвельта надати СРСР приблизно 30 тис. тонн алюмінію (насамперед для авіабудування), а також щомісяця відправляти не менш як 500 літаків і танків. Рузвельт пішов назустріч керівнику Кремля.

Тому сьогодні мають дуже дивний вигляд чергові заяви Володимира Путіна про те, що Другу світову виграв переважно “великий російський народ”, а вклад інших республік Союзу був незначним. Насправді ж найбільше в економічному й демографічному плані під час війни постраждали Україна й Білорусь. Водночас про внесок Заходу в перемогу над нацизмом російська історіографія намагається взагалі не згадувати, оскільки це суперечить її сучасному імперському наративу, де возвеличується вирішальна роль у перемозі саме росіян.

Сьогодні ж Вашингтон буде допомагати Україні в боротьбі з нацистською Росією. Це дуже важливо для нашої країни, оскільки Америка надасть нам цілий спектр різноманітних товарів та обладнання: від озброєння різного виду, медикаментів, екіпірування для військових до харчів, одягу тощо. Платити за них ми будемо лише після війни й за пільговими цінами. За знищену і використану техніку оплата стягуватися не буде.Деякі аналітики пропонують розраховуватися за товари коштом заморожених за кордоном російських активів, зокрема резервів Центробанку РФ. І це цілком можливо, оскільки після війни Україна не буде мати суттєвих ресурсів, а от російські активи можна буде використати для фінансування відбудови країни, оплати товарів за ленд-лізом, а також інших послуг, що їх надав нам Захід. 

Хоча США підтримували Україну й раніше, ухвалення такої допомоги в державних інституціях вимагало багато часу. Натомість програма ленд-лізу фактично усуває цю бюрократичну тяганину. Допомагають нам і інші демократичні країни, зокрема члени ЄС, але сьогодні в деяких із них також виникли проблеми, тому вони не можуть робити це в такому обсязі, як США.

Для Америки ухвалення законопроєкту про ленд-ліз має найперше іміджеве значення. Це показує американцям, які активно підтримують Україну, що їхній уряд також налаштований на допомогу українцям, котрі борються за свободу й демократичні цінності.Тож подолання Росії має не тільки політичне чи військове значення, а й цивілізаційне, оскільки свідчитиме про перемогу західної демократичної цивілізації над варварською євразійською, яку уособлює РФ.

Крім того, ленд-ліз також сприятиме збільшенню обсягів військово-промислового комплексу США, а отже, загалом позитивно впливатиме на посилення американської економіки. Це надзвичайно важливо в постковідний період, особливо перед обличчям Китаю, економіка якого останнім часом також активно розвивається і який намагається витіснити США з лідерських позицій. Це рішення Штатів буде прикладом для деяких європейських країн, які допомагають Україні в незначних обсягах, водночас не припиняючи економічної співпраці з Росією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи хоче Росія захопити Молдову? Чи застосує Росія ядерну зброю?