Як скульптура комара підштовхнула до наукової ідеї

Як скульптура комара підштовхнула до наукової ідеї
П’ять років тому в адміністративному комплексі головного міста Камбоджі – Пномпень, що біля входу має велику скульптуру комара, у Джессіки Мейннінг виникла незвичайна ідея. Замість того, щоб і далі марнувати довгі роки свого професійного життя на пошук вакцини від малярії – завдання, яке їй здавалося все більш безнадійним, – Мейннінг вирішила оголосити війну всім патогенам, які переносить комар – пише Reuters.

Ключовою зброєю в цій війні мала б бути слина комара. Опираючись на праці колег та інших вчених, ця науковиця з Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США збагнула, що універсальну вакцину вона може створити за допомогою елементів протеїну зі слини комара. Якщо вдало її синтезувати, то вакцина буде захищати людину від усіх патогенів, що комарі в неї вприскують – малярії, денге, чікунгуні, жовтухи, вірусу Західного Нілу, Зіки, Маяра й будь-якого іншого, який міг би з’явитися в майбутньому.

“Нам потрібні інноваційні інструменти, – сказала Мейннінг, – вакцина такого типу стала б «святим граалем»”. Медичний часопис The Lancet у четвер опублікував початкові результати дослідження Мейннінг та її колег – першого клінічного тестування вакцини на основі слини комара, яку випробували на людях.

Експерименти показали, що вакцина на основі взірців Anopheles-а (різновид двокрилих комах із родини комарів) впевнено викликала реакцію антитіл і клітин. В одного учасника експерименту виникло почервоніння діаметром вісім сантиметрів навколо місця, де було зроблено ін’єкцію. Коли з’явилося почервоніння, йому дали стероїди й антигістамінні препарати.

“Почервоніння мене не хвилює так, як би мене хвилювало, якщо б у цієї особи почалася гарячка, головний біль, біль у м’язах, нудота чи блювання”, – говорить Стівен Томас, фахівець з інфекційних захворювань, який працював над створенням вакцини від денге на замовлення американського уряду, а також допомагав США реагувати на віруси Еболи та Зіки.

Майкл МакКракен, науковець, який також працював над цим дослідженням, назвав початкові результати експерименту потенційно “базовими”. “Це значна, важлива праця”, – сказав МакКракен, який у Військовому дослідницькому інституті Walter Reed, що в американському штаті Меріленд, вивчає реакцію імунної системи людини на віруси, що їх переносять комарі. “Комарі – найбільш смертоносні тварини на Землі”, – додав він.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тільки малярія щороку вбиває приблизно 400 тисяч людей, переважно мешканців бідних країн, які не мають достатньо грошей, щоби створювати вакцину. Через глобальне потепління комарі, які живуть у тропіках, починають поширюватися всією планетою, а пандемія Covid-19 поставила на перше місце інфекційні захворювання і пошук вакцини від них.

І хоча дослідження, яке проводила Мейннінг, стосується виключно комарів, воно демонструє, що науковці розширюють свої горизонти, коли мова заходить про боротьбу з інфекційними захворюваннями. Наприклад, Мейннінг своєю вакциною планує атакувати організм, який переносить патоген, а не сам патоген. Натомість усі наявні вакцини орієнтовані на патоген. Тож ідея в тому, щоби навчити людське тіло розпізнавати протеїни слини та відразу реагувати так, щоб ослабити чи знешкодити інфекцію.

Науковці вже десятиліттями змагаються з інформацією, що слина комара допомагає посилити всі інфекції, які ці комахи переносять, тож упродовж останніх п’яти років вони намагаються перетворити ці знання на щось корисне.

Ще один вчений із університету в Меріленді наразі експериментує зі слиною комара й іншою конфігурацією вакцини, а Мейннінг у Камбоджі проводить польове дослідження на Aedes – також різновидові двокрилих комах з роду комарів. “Комарі переносять тонну різноманітних вірусів, які ми щойно тепер відкриваємо”, – сказала Мейннінг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Полярна спека Чарівна паличка для дослідження води