Як у різних країнах зустрічають Новий рік?

Як у різних країнах зустрічають Новий рік?
Ось і наближається 2022-й – рік блакитного водяного Тигра. Звичайно, рік, що минає, був суперечливим і неоднозначним, він приніс нам багато проблем. Пандемія коронавірусу так і не завершилася, до того ж з’явилися нові штами, зокрема “Омікрон”, який є ще більш заразним, ніж його попередники. Проте ми маємо з оптимізмом дивитися в майбутнє й радісно зустріти Новий рік.

Попри те, що григоріанський календар визнаний у всьому світі, багато країн дотримуються різних літочислень. Тому деякі народи святкують Новий рік не першого січня! Хай як дивно це звучить, є дебати щодо того, яка країна першою відзначає це свято.

В Індії Новий рік святкують у середині квітня, у перший день індуїстського сонячного календаря. Але конкретний період різниться залежно від регіону. У Єгипті святкування Нового року змінюється відповідно до місячного календаря, коли настає новий місяць. Але, на відміну від інших країн, які чекають нового місяця, тут святкування не починаються, доки не спостерігається півмісяць. Ще одна країна, яка святкує Новий рік у квітні – Камбоджа. Свято відзначають упродовж трьох днів, що продиктовані кінцем сезону збору врожаю.

В Ізраїлі початок року (Рош га-Шана) святкують восени, а в ісламських країнах – зазвичай наприкінці вересня. Багато православних християн Ізраїлю відзначають Новий рік першого вересня. За східним календарем це свято припадає на кінець січня – початок лютого. Проте здебільшого світ святкує Новий рік першого січня, і кожна країна має свої традиції.

Британці вважають, що першим гостем у новому році має бути молодий темно-русявий чоловік, який несе хліб (щоб бути ситим), сіль (щоб бути багатим) і вугілля (щоб залишатися в теплі). У Шотландії також практикується правило “першої ноги”. Перший, хто в новому році переступить поріг будинку, мусить мати із собою подарунок на удачу. Шотландці також проводять церемонії розведення багаття, де люди розмахують вогняними кульками, символами сонця, щоб очистити прийдешній рік.

У Філіппінах на свято популярними є круглі фігури, які символізують процвітання в наступному році. Багато родин виставляють на святкових столах купи фруктів, а опівночі їдять рівно 12 круглих плодів. Багато філіппінців також носять горошок на удачу.

У Бразилії, а також в інших країнах Центральної та Південної Америки, як-от Еквадор, Болівія і Венесуела, вважається, що в новорічну ніч потрібно одягати спеціальну спідню білизну. Найпопулярнішими кольорами є червоний, який віщує любов, і жовтий, який приносить гроші. В Італії, зокрема у Венеції, є звичай цілуватися на Новий рік. Тож закохані намагаються відзначити це свято на площі святого Марка, яка в новорічну ніч рясніє парами, що цілуються.

У Греції на Новий рік на вхідні двері традиційно вішають цибулю як символ відродження. Батьки на це свято будять своїх дітей, постукуючи їх по голові цибулиною. А от китайці фарбують вхідні двері червоним кольором, щоб мати щастя та успіх у прийдешньому році. У переддень Нового року в Китаї цей колір узагалі дуже популярний: червоні стіни, червоні пачки символічних грошей для подарунків, червоні ліхтарики.

Японці Новий рік святкують із родиною – разом прибирають і декорують оселю. Особливу роль у підготуванні до свята відіграють природні прикраси, як-от бамбук, соснові гілки, квіти сливи тощо. На новорічному столі у японців традиційно є довга локшина тосі-косісоба – символ довголіття, печиво з рису, що означає достаток у сім’ї, страви з гороху – символ здоров’я, а також із риби (віддають перевагу коропові) – символ сили. До того ж у Японії, як і в Південній Кореї, б’ють у дзвони, щоб почати новий рік. Дзвін лунає 108 разів, адже це щасливе число для японців.

Пуерториканці, як і японці, перед святом прибирають, зокрема наводять лад у машині, в оселі, у саду й навіть на вулиці. У них також є практика викидати відра з брудною водою у вікно, щоб відпустити погану енергетику минулого року.

У Панамі є традиція спалювати на свято опудала відомих людей, як-от телевізійних і політичних діячів, щоб прогнати злих духів. Опудала символізують рік, що минає.

Фіни передбачають, яким буде наступний рік, заливаючи розплавлене олово в посуд із водою. Потім вони інтерпретують форму, яка виникає у воді після затвердіння: серце, наприклад, означає романтичну пригоду, корабель пророкує подорож, а свиня символізує достаток.

У Данії на Новий рік заведено бити тарілки. Посуд зазвичай розбивають на порозі будинку друзів, щоб принести їм удачу на наступні 12 місяців.У Бразилії їдять сочевицю, оскільки вона символізує гроші та успіх на рік уперед! А от в Іспанії споживають виноград. Роблять це рівно опівночі, щоб мати 12 щасливих місяців у новому році.

У Вінсенні, що в Індіані, США, люди на свято скидають кавуни з висоти. А в південноафриканському Йоганнесбурзі з вікон полюбляють викидати старі меблі, щоб почати рік без зайвих речей. Тож у цих містах напередодні свят потрібно дуже обережно ходити вулицями, щоб ненароком щось не впало на голову.

У Румунії є традиція одягатися на свято як ведмідь, що танцює, аби прогнати злих духів. А все тому, що ведмеді, згідно зі старовинними румунськими історіями, здатні захищати та зцілювати людей.

Австрійці новорічними символами успіху та достатку вважають сажотруса і свиню. Тож коли у давнину вулицею йшов сажотрус, містяни бігли за ним, щоб доторкнутися й забруднитися сажею, а отже – здобути удачу на цілий рік. У деяких країнах Південної Америки люди в новорічну ніч ходять із порожньою валізою. Дехто вважає, що така прогулянка віщує рік, повний пригод.

Та хай як ми зустрічаємо Новий рік, головне, щоб він нам усім приніс здоров’я, радість, щастя, гармонію, мир і добробут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ