Як відновити ліс після пожежі?

Як відновити ліс після пожежі?
Пожежа August Complex Fire, яка сталася минулого літа в Каліфорнії, випалила понад 4 тис. км2 лісів. Це була найбільша катастрофа такого типу в історії штату, яка побила рекорд 2018 року. Лісничі, яким доводиться змагатися з наслідками все масштабніших і гарячіших стихій, що винищують значні ділянки лісів, намагаються садити нові дерева найбільш ефективним способом – пише Елізабет Свобода в журналі Scientific American.

Їм може допомогти в цьому нова модель, описана в Ecological Application. На думку авторів, вона могла б заощадити й час, і кошти. Програма під назвою Post-fire Spatial Conifer Regeneration Prediction Tool містить зібрані на території дані, що вказують, де висаджування хвойного дерева буде для нього найбільш корисним, а де його ріст буде найшвидшим. “Наше комп’ютерне знаряддя може вказувати місця, у яких саджанці є найбільш потрібними, де ліс сам не зможе регенеруватися й необхідною є інтервенція людини, якщо хочемо його відновити”, – каже головний автор досліджень Йозеф Стюарт, еколог з Університету Каліфорнії в Девісі.

Модель виникла на базі даних, які Стюарт і його колеги зібрали в 1200 пунктах на 19 лісових локаціях, випалених пожежами у 2004-2012 роках. Учені доповнили ці дані інформацією про атмосферні опади, топографію території, клімат, видовий склад лісів і рівень знищень, завданих вогнем. Додатково вони накопичили ще й дані за 18 років щодо кількості насіння, яку продукують щороку 216 взірців хвойних дерев, що ростуть у різних місцевостях. Завдяки довготривалому моніторингові вони змогли оцінити, як дерева реагували на пожежі.

Лісничі можуть впроваджувати дані з конкретного простору й так орієнтуватися, наприклад, що ліси, які ростуть на нижчих чи середніх висотах, мають менше шансів на природну регенерацію, якщо відразу після пожежі їх охопить ще й посуха.

Цей інструмент може принести лісничим і лісові відчутну користь – вважає Кімберлі Дейвіс, біолог з Університету Монтани, яка не брала участі в дослідженнях. Виклики, що стоять перед лісовими експертами, які допомагають лісам у регенерації, ставатимуть щораз більшими. “Модель дасть їм змогу швидко встановити, де ліс, імовірно, зарадить собі сам, а де йому потрібно допомогти. Час і обмежені ресурси не буде змарновано”.

Лісничі однаково мусять приймати чимало важких рішень, наприклад – які види дерев треба висаджувати на тих територіях, що стануть теплішими й менш вологими внаслідок кліматичних змін, але модель принаймні дасть їм ретельну допоміжну інформацію для відновлення лісу. У випадку лісів, випалених під час пожежі August Complex Fire, усе ще є час на підготовку плану дій: саджанці для них надійдуть у 2022 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Історія здобування Америки Що убило титанозавра?