Єгипетські піраміди – велич держави і диво архітектури

Єгипетські піраміди – велич держави і диво архітектури

Дзвенислава Гай-Нижник

Єгипетські піраміди є найвеличнішими архітектурними пам’ятками Стародавнього Єгипту, тож їх недарма відносять до Семи чудес світу. Ці кам’яні споруди були гробницями для фараонів Давнього Єгипту. Піраміди бувають пірамідальної, східчастої чи баштоподібної форми.

Першу піраміду збудували для фараона Джосера приблизно у 2670 році до нашої ери. Вона нагадує кілька поставлених одна на одну щораз менших за розміром плит. Архітектор піраміди Імхотеп розробив спосіб кладки з тесаного каменю. Фараон Снофру, батько Хеопса, побудував першу піраміду з рівними стінами – Червону. Єгиптологи припускають, що Снофру був вражений пірамідою фараона третьої династії Джосера, яка в той час була найбільшою гордістю Єгипту і мріяв про свою власну.

Піраміда Хеопса вважалася найграндіознішою спорудою Єгипту. Розміри піраміди неймовірні: спочатку висота становила 146 метрів, але під дією часу вона зменшилася до 137 метрів. Вершина піраміди зараз плоска, а колись закінчувалася маленькою пірамідкою, облицьованою полірованими плитами з білого вапняку. Внутрішній устрій піраміди Хеопса доволі складний – це система з коридорів, “поховальних” камер, вентиляційних тунелів, галерей і допоміжних приміщень.

Піраміда Хефрена менша за піраміду Хеопса: її первісна висота становила 143 метри, а сьогодні – 136 метрів. Піраміда Хефрена побудована на невеликому пагорбі. Найменша із трьох Пірамід у Гізі – піраміда Мікерина. Висота піраміди становить 66 метрів, а довжина сторони підстави – 108 метрів. Піраміда Мікерина ушкоджена найбільше.

До початку XXI ст. у Єгипті виявлено 93 піраміди на поверхні землі, і більше ста пірамід у підземному місті під Сфінксом і у численних підземних бункерах уздовж берегів Нілу. Піраміди побудовані з винятковою точністю: зорієнтовані за сторонами світу, а співвідношення горизонтальних і вертикальних ліній піраміди вирахувано так ретельно, що розбіжність не перевищує 2-ох сантиметрів.

Піраміди зводили селяни, вільні під час розливів Нілу від польових робіт. Зі знайдених у поселенні будівельників написів і малюнків можна припустити, що робітники працювали в командах, між якими навіть проводилося щось на кшталт змагання. Спосіб будівництва піраміди досі залишається таємницею.

Якщо час будівництва піраміди становив 20 років, то в середньому за день монтували більше 500 однотонних блоків. Археолог Вільям Фліндерс Пітрі дійшов висновку, що єгиптяни використовували прямі й кругові каменерізні пили, а також суцільні й порожнисті свердла, ріжучі кромки яких оснащували уламками особливо твердих каменів.

Єгипетські піраміди справді заслуговують на звання дива архітектури. Не даремно ж арабська народна мудрість говорить: “Світ боїться часу, а час боїться пірамід”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ