ЄСПЛ зобов’язав Україну скасувати мораторій на продаж госпземель

ЄСПЛ зобов’язав Україну скасувати мораторій на продаж госпземель
Представники Європейського суду з прав людини вважають, що абсолютна заборона купівлі та продажу сільськогосподарських земель в Україні спричинила порушення прав, уряд повинен прийняти більш збалансований закон.

У рішенні Європейського суду з прав людини йдеться:

“…Під час засідання палати у справі Зеленчук та Цицюри проти України (заяви № 846/16 та 1075/16) Європейський суд з прав людини одностайно визнав, що було порушено статтю 1 Протоколу № 1 (захист майна) Європейської конвенції з прав людини. Справа стосується скарги двох людей про державну заборону на продаж сільськогосподарських угідь, яка, як вони заявили, порушила їхні права як власників тих ділянок.

Суд зауважив, що після розпаду Радянського Союзу Україна здебільшого розподілила сільськогосподарські землі серед людей, які раніше працювали в колгоспах, але начебто на тимчасовій основі запровадили заборону на продаж такої землі, яка називається “мораторій на землю”. Уряд стверджував, що заборона перешкоджає зосередженню землі в кількох руках, запобігає зубожінню сільських жителів і гарантує, що землю використовують для культивації. 

Однак суд встановив, що держава не створила справедливого балансу між загальними інтересами громади та майновими правами заявників. Суд зазначив, що жодна інша країна Європи не має такої заборони, і наголосив на невідповідності підходу України щодо припинення мораторію. Також незрозуміло, чому менш жорсткі обмежувальні заходи були б неефективним для досягнення тих самих цілей. Суд постановив, що уряд повинен вжити законодавчих заходів для забезпечення необхідного справедливого балансу для власників сільськогосподарських земель, хоча це не означає, що Україна повинна негайно запровадити необмежений ринок сільськогосподарських угідь. Жодна грошова компенсація не була присуджена заявникам”.

Judgment Zelenchuk and Tsytsyura v. Ukraine – ban on sale of agricultural land

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ