Єврокомісія заборонила імпорт деяких продовольчих культур з України

Єврокомісія заборонила імпорт деяких продовольчих культур з України

Наприкінці квітня Єврокомісія ухвалила рішення про заборону постачання пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України від початку травня 2023 року зі збереженням можливості транзиту цих культур через східноєвропейські країни. Водночас вона вимагає, щоб Польща, Румунія, Болгарія, Угорщина і Словаччина скасували заборону одностороннього імпорту продовольства з України. Напередодні, 15 квітня 2023 року, східноєвропейські країни, зокрема Польща, заборонили ввезення молока, м’яса, більшості зернових культур та іншого продовольства з України, що було доволі неприємним кроком щодо нашої країни, тим більше з боку союзників.

Польський уряд був змушений ввести ці обмеження, оскільки місцеві фермери скаржилися на те, що українське продовольство, зокрема зерно, обвалило європейський продовольчий ринок, тож польські фермери майже не отримують прибутку. Схожі протести були також і у 2015 році, коли ЄС підписав Угоду про асоціацію з Україною, і тоді влада також змушена була піти на поступки місцевим фермерам. Частково їхні скарги виправдані, оскільки українська агропродукція справді є дешевшою, ніж польська, і поляки та представники інших східноєвропейських країн не можуть продати своє продовольство за прибутковими цінами.

Проте ситуація не така складна, як її зображують наші сусіди. Так, Україна впродовж попереднього року експортувала в Польщу 700 тис. тонн пшениці й приблизно 1 млн тонн кукурудзи, але це не дуже великі показники й суттєво на польський продовольчий ринок вони не вплинули. Така ситуація спостерігається і в інших східноєвропейських країнах, оскільки українське зерно йшло не так у ці держави, як транзитом через них — на продаж в азійські та африканські країни, які справді його потребували, оскільки були на межі голоду. Тому це питання швидше політичне, а європейські аграрії хотіли насамперед отримати дотації із Брюсселя. Крім того, у Польщі скоро будуть парламентські вибори. Керівна партія “Право і справедливість” хотіла заручитися підтримкою фермерів, які становлять частину її електорату, тому пішла на ці заборони, хоча й декларувала всебічну підтримку України як союзника. Загалом партія досягла потрібних результатів: фермери задоволені діями уряду, а Єврокомісія ухвалила рішення виділити 100 млн євро на підтримку фермерів Польщі, Румунії, Болгарії, Угорщини та Словаччини. 

Водночас Єврокомісія дозволила імпорт з України молочної продукції, м’яса і яєць, хоча і призначила розслідування щодо цих товарів на прохання Польщі. Загалом ситуація дещо врегулювалася, проте залишається неприємною для України, оскільки в умовах російської агресії кошти, які б отримали наші аграрії, пішли б на підтримку української економіки та зміцнення обороноздатності нашої країни. Проте не потрібно забувати, що наші східноєвропейські союзники загалом досить активно підтримують Україну у військовій сфері, але вони також мають свої інтереси, поступатися якими не хочуть.

Україна прагне ввійти до Євросоюзу, тому нам уже сьогодні потрібно активніше працювати в аграрній сфері. Річ у тім, що східноєвропейські фермери бояться, що в разі вступу України у ЄС українське збіжжя потіснить  їхні товари на європейському продовольчому ринку. Тож представники відповідного українського міністерства мають активніше комунікувати зі східноєвропейськими колегами, щоб погодити ці питання і не гальмувати євроінтеграційні прагнення України. Зокрема, потрібно ще раз пояснити європейським колегам, що Україна планує спрямовувати більшість продовольства не на європейський, а на азійський та африканський ринок. Так продовольча напруга в ЄС зменшиться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи введуть США санкції проти Угорщини? Результати візиту Зеленського до Польщі