Європейська колія України

Європейська колія України

Єврокомісія запропонувала всім європейським державам перейти на стандартну довжину колії (1435 мм, відома також як євроколія і вузька колія). Країни Балтії поки що думають, чи варто долучатися до цього проєкту, а влада Фінляндії висловила міркування, що така пропозиція необґрунтована. Здавалося б, що чекати на перехід України, де використовується широка колія (1520 мм), на євроколію – марна справа. Проте війна відкриває шлях і до цього, до того ж явно не в найдальшій перспективі.

За кілька тижнів до повномасштабної війни Укрзалізниця оголосила про плани будівництва євроколії до польського кордону із Равою-Руською, що мало стати першим етапом прокладання вузької колії зі Львова до Польщі. Роком раніше вітчизняний монополіст-перевізник заявляв про плани збудувати вузьку колію до 2025 року за наявности достатнього фінансування між найпопулярнішими дестинаціями України: Києвом, Львовом, Одесою й Харковом (у сучасніших варіантах замість останнього з’явилося рідне місто президента Володимира Зеленського Кривий Ріг). У травні 2022-го ці плани підтвердив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, зазначаючи, що розпочнуть роботи із великих і вузлових станцій, а потім мережу розширять на всю країну. Здавалося, що війна мала б зруйнувати ці задуми, проте вже на День Незалежности УЗ мала відправити в дорогу перший потяг від Варшави до Рави-Руської. Цього, схоже, не сталося, але на запуск ділянки все ж варто очікувати найближчим часом.

Питання зміни ширини колії назрівало вже давно, а війна показала, що варто було хоча б почати це здійснювати. Якби вдалося перейти на вузьку колію раніше, то це б стало черговою логістичною перешкодою для росії й перевагою для України. Суттєву частину своїх військових вантажів (зброї й техніки) росія доставляє залізницею. Якби в нас уже була євроколія, то рф мусила б гаяти багато часу на зміну колісних пар і на інші нюанси, аби використовувати вітчизняну залізничну інфраструктуру на окупованих територіях у своїх цілях. Натомість зараз вона не має із цим жодних проблем, тож вітчизняним партизанам доводиться створювати їх додатково, підриваючи мости й електричні підстанції та чинячи інші диверсії на залізниці. Так само Україна марнує час на перевантаження, коли європейські партнери надсилають свою гуманітарну і військову допомогу залізницею.

Чому ще зміна колії є важливою? Бо це пришвидшить рух на залізниці. Швидкість – це час, а час – це гроші. І це стосується як пасажирських, так і вантажних перевезень. В умовах кризової економіки критично важливо, аби не відбувалося жодного простою. Крім того, через блокування й окупацію росією українських портів виникла гостра проблема із транспортуванням вітчизняного зерна, залізної руди та інших товарів і сировини, що перевозилися здебільшого морськими шляхами. І “зернова угода” не розв’язує проблеми повною мірою, адже суттєва частина портів досі перебуває в окупації.

У липні Європейська комісія внесла зміни до Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T), додавши до неї українські й молдовські логістичні шляхи та вилучивши російські й білоруські. Крім того, Євросоюз запропонував Україні доєднатися до Конвенції про процедуру спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами. Це має полегшити митне оформлення вантажів, тож з’явилися додаткові стимули для з’єднання вітчизняних транспортних шляхів із європейськими та покращення української інфраструктури.

Так само зміна колії важлива і для пасажирських перевезень, особливо в умовах війни, коли мільйони українців втікають від бойових дій за кордон і переміщаються всередині країни. У цьому разі швидкість руху може буквально рятувати життя. Внутрішні шляхи теж потребують модернізації та заміни, а тому слід поступово переводити все залізничне господарство на вузьку колію. Це не лише зекономить купу часу, а й має заохотити українців подорожувати й розвивати внутрішній туризм.

І хоч повний перехід на європейську колію є досить довготерміновою перспективою, проте це необхідний крок. Саме тому слід зробити його одним із пріоритетних напрямів та максимально залучати до нього іноземних інвесторів і, зокрема,Європейський Союз, який усе більше демонструє зацікавленість в інтеграції України у свою економіку та логістичну інфраструктуру.

Перехід на вузьку колію вкотре підтвердить серйозність українських планів щодо євроінтеграції та остаточний розрив стосунків із країною-агресором. Цей рух європейськими рейками створить між нашими державами ще більшу дистанцію, а дорогу зробить довгою й невигідною. Крім того, це стане ще одним нюансом, який росії доведеться враховувати, якщо в кремлі знову з’їдуть із котушок і задумаються про чергову спробу окупації України. Необхідно постійно підвищувати ціну потенційного вторгнення. Так, про це слід думати навіть зараз, коли ще цю війну не завершено й ворогів не вигнано з окупованих територій. Також потрібно дати їм зрозуміти, що Україна цілком і повністю переходить на європейську колію. І це шлях, з якого її вже не збити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Політичне безпам’ятство українців і як його побороти Вони прозріють, але пізно буде