Європейський суд із прав людини визнав Росію відповідальною за вбивство Литвиненка

Європейський суд із прав людини визнав Росію відповідальною за вбивство Литвиненка
Нещодавно Європейський суд із прав людини визнав Росію винною в отруєнні колишнього працівника російських спецслужб Олександра Литвиненка. Позов проти РФ подала дружина ексрозвідника Марина Литвиненко. Вона вимагала відшкодування збитків і втрачених унаслідок смерті її чоловіка доходів. У позові були вказані факти вбивств і замахів в інших країнах Європи за останні роки, до яких також причетні російські спецслужби.

Суд постановив виплатити дружині Литвиненка 112 тисяч євро моральної компенсації та судових витрат. Президент РФ Володимир Путін не фігурував у справі, однак зрозуміло, хто віддавав наказ офіцерам ГРУ. У відповідь Кремль заявив, що не визнає цього рішення й не буде його виконувати. Окрім того, Москва апелює до новоприйнятих російських законів, згідно з якими норми російського законодавства є вищими, ніж міжнародні. Тому Росія може самостійно вирішувати, які постанови міжнародних інстанцій виконувати.

Та чи є якісь інші ефективні механізми стягування коштів із винуватця, якщо він не хоче виконувати рішення суду? У міжнародній практиці в такому разі мають право накладати арешт на судна, літаки інше майно країни-винуватця. Отже, якщо Росія не захоче виплачувати компенсацію, Великобританія може застосувати такі механізми.

Це рішення Європейського суду з прав людини є певним прецедентом: раніше суд зазвичай розглядав справи громадян проти держав щодо порушення їхніх прав, але після того, як Україна та Грузія подали позови проти Росії через недотримання міжнародного законодавства, почав активніше розглядати справи держав проти держав. Згодом Чехія подала позов проти Росії через шпигунський скандал, а Болгарія – через вибухи на військових складах і отруєння бізнесмена Еміліана Гебрева. Тож ця постанова суду є важливою, оскільки після її ухвалення, найімовірніше, пришвидшаться й інші справи проти Росії.

Щоправда, РФ не поспішає визнавати своїх провин, ба більше – ще й звинувачує інших. Так, Росія подала в Європейський суд із прав людини позов проти України через порушення прав російськомовного населення, блокування Північнокримського каналу, напади на дипломатичні представництва РФ в Україні. Москва також звинувачує Київ у катастрофі літака MH17, хоча вже було доведено, що його збили з російської зенітно-ракетної установки “Бук”. Окрім того, Кремль вимагає, щоб Європейський суд із прав людини зобов’язав Україну подати прісну воду в Крим і припинити обмеження прав національних та мовних меншин. Та оскільки ці звинувачення здебільшого є надуманими, суд їх відкине.

Отже, рішення проти Росії у справі Литвиненка засвідчує, що судові інстанції на міжнародному рівні визнають, що РФ системно порушує міжнародне законодавство.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи зможе Росія остаточно поглинути Білорусь? Чи принесла Україні користь зустріч Байдена та Путіна?