За дві з половиною хвилини до Апокаліпсису

За дві з половиною хвилини до Апокаліпсису
Зараз стрілки Годинника Судного дня показують дві з половиною хвилини до опівночі – стільки залишилося до моменту ядерного катаклізму. Що ж змусило вчених знову пересунути стрілки хронометра?

Годинник Судного дня – це символічний барометр, за допомогою якого кращі американські вчені, працівники журналу “Bulletin of Atomic Scientists”, оцінюють стан міжнародної напруженості та загрозу ядерного конфлікту в світі.

Особливий хронометр для обкладинки першого випуску “Bulletin of Atomic Scientists” намалювала Мартіл Ленгсдорф, дружина одного з творців атомної бомби Александра Ленгсдорфа. Згодом цей годинник став впізнаним в світі символом і за рухом стрілок почали стежити не лише вчені, а й журналісти. Та реального Годинника Судного дня не існує, його стрілки рухаються лише на обкладинках бюлетеня та на спеціальному сайті, де доступна уся історія наближення та віддалення катастрофи.

Спершу час до “опівночі” визначав головний редактор “Bulletin of Atomic Scientists” Євген Рабіновіч – відомий фізик, один з лідерів всесвітнього руху за роззброєння. Він постійно узгоджував рух Годинника із колегами-ученими і членами урядів США і СРСР, що допомагало об’єктивно оцінювати ситуацію в світі. Після смерті Рабіновіча (1973 р.) рішення про зміну розташування стрілок почала приймати Рада директорів бюлетеня спільно із запрошеними експертами. Члени ради зустрічаються двічі на рік і обговорюють світові події, щоб прийняти рішення про доцільність зміни часу на Годиннику Судного дня.

Сьогодні США і Росія володіють понад 90% світової ядерної зброї й зберігають протистояння на багатьох аренах – від Сирії і України до кордонів НАТО. Обидві могутні держави продовжують широкомасштабну модернізацію ядерної зброї, водночас між ними не відбувається серйозних перемовин щодо контролю над озброєннями. Росія будує нові ракети шахтного базування, атомні підводні ракетоносці класу “Борей”, з балістичними ракетами і ядерною зброєю, відновлює будівництво бойових залізничних ракетних комплексів та проводить модернізацію іншої балістичної зброї. Натомість США оголосили про плани удосконалення кожного компонента ядерної тріади (бомбардувальники, наземні ракети, підводні човни) і збільшення арсеналу ракет розширеного діапазону.

У січні і вересні 2016 року КНДР провела четверті і п’яті підземні випробування ядерної бомби. Через декілька років КНДР теж матиме повний цикл розробки міжконтинентальних балістичних ракет – про це заявив північнокорейський лідер Кім Чен Ин в новорічному зверненні до нації. Також залишаються напруженими стосунки Індії та Пакистану. Як результат, обидві країни нарощують ядерний арсенал, а Китай допомагає Пакистану будувати платформу для підводних човнів з озброєнням масового ураження.

І хоча без’ядерні країни готуються ухвалити в ООН резолюцію щодо заборони ядерної зброї, та вона буде лиш символічною, оскільки навряд чи її підпишуть 38 країн, зокрема і жодна з ядерних. Історія уже знає приклад, коли попри усі міжнародні домовленості про скорочення викидів вуглекислого газу, забруднення в 2016 році було таким ж, як і раніше, тобто ситуація ніяк не змінилася.

Минулого року до екзистенціальних загроз ядерної війни і глобальної зміни клімату вчені додали нові всесвітні небезпеки: кіберзагрози, інформаційну турбулентність, недовіру до джерел інформації, поширення фейкових новин, підвищення рівня націоналізму та радикалізму в різних країнах. Усе це збільшує ризик початку світової війни в результаті випадковості або непорозуміння.

У 2016 році ситуація ускладнилася й через те, що під час виборчої кампанії Дональд Трамп дозволив собі небезпечні коментарі щодо намірів США модернізувати ядерний арсенал та за необхідності використати його проти терористів. Майбутній президент США також висловив недовіру до можливостей наукового прогресу у контексті боротьби з глобальним потеплінням. Результатом цих подій стала заява Ради з науки і безпеки від 26 січня 2017 року, буцімто остання президентська кампанія в США пройшла з втручанням російського уряду з метою підриву довіри до фундаментальних демократичних цінностей та інформаційного суспільства, що ставить під питання майбутнє американської демократії і викликає занепокоєння щодо намірів Росії.

Тож ситуація в світі стала іще більш небезпечною, аніж рік тому. Через це Рада вирішила пересунути стрілки Годинника Судного дня на 30 секунд ближче до півночі. До ядерної війни на Землі залишилися символічні 2,5 хвилини – і це мінімальний показник з 1953 року, коли СРСР і США випробували водневі бомби. Проте Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг не погоджується з рішенням учених – у інтерв’ю “BBC” 30 січня 2017 року він заявив, що в НАТО не бачать загрози глобальної війни.

Тим часом людству залишається втішати себе лише тим, що Годинник Судного дня – це абсолютно ненаукова і символічна метафора, яка відображає тільки суб’єктивну думку вчених про те, що чекає нас в майбутньому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ