“Зайві люди” 2, або Привабливість теорії змови

“Зайві люди” 2, або Привабливість теорії змови
Багатотисячні протести проти примусової вакцинації від коронавірусу та впровадження додаткових обмежень громадянських свобод – covid-паспорта – як рідко коли, охопили водночас США та країни Східної й Західної Європи. Відповідь держав доволі одноманітна – насильство: і поліційне, і вербальне, зокрема окреслення учасників протестів як прихильників та жертв теорії змови. Прибічників конспірологічних теорій звикли вважати диваками й навіть “шизиками”, але так оцінювати мільйони covid-дисидентів на просторах усієї західної цивілізації було б щонайменше нерозважно. У них мусять бути якісь вагомі причини для того, щоб вийти на вуличні протести.

Люди на Заході взагалі, як пишуть фахівці, розчаровані й дезорієнтовані, часто почуваються покинутими своїми елітами й обманутими політичним класом. Вважають своїх лідерів нездатними або й незацікавленими в розв’язанні глобальних проблем, оскільки бачать, що політики й урядовці займаються здебільшого короткотерміновим плануванням від виборів до виборів. І пандемія коронавірусу не є єдиною причиною цього. Є ще стихійні лиха як наслідок кліматичних змін, неконтрольована навала нелегальних мігрантів з Азії й Африки, загроза ісламізації, помітне розшарування між багатими й незаможними на тлі постійного збідніння других. Чимало європейців і американців уже давно почуваються “зайвими людьми” у своїх країнах.

Про проблему “зайвих людей” на сторінках Matrix я писав три роки тому, тож дозволю собі кілька автоцитат: “Грубо кажучи, ті розумні, освічені, креативні зможуть відігравати роль своєрідних «бригадирів роботів», а ті інші будуть робити те, чим і робот «гидує». [….] Зрештою, й одні, й інші становитимуть тільки частину популяції Землі, та й то, мабуть, не найбільшу. Та що ж буде з іншими людьми? Частину заберуть конфлікти, епідемії і стихійні лиха – грубо, але факт. А інші – будуть боротися за кусок хліба чи помруть із голоду? Зовсім ні. […] Тобто навіть «зайвих людей» можна буде якось прогодувати й одягти. Але для чого? Ну, по-перше, ніхто ж не наважиться людей відкрито знищувати. А по-друге, навіть «зайва» людина може до чогось пригодитися. Цинічно кажучи, наприклад – на розплід, для сексуальної експлуатації, як донор органів чи крові, зрештою, як об’єкт масових розваг, учасник і глядач реаліті-шоу”.

У тій статті я зосередився на тому, яка може бути користь від “зайвих людей”, але проґавив те, яка від них буде ймовірна шкода. А виявляється, що навіть планетарного масштабу – це передусім забруднення довкілля й атмосфери, а ще – руйнування багатостолітніх цивілізаційних надбань людства. Споживацьке суспільство купує забагато й без потреби, чим стимулює перевиробництво, яке приносить втрати для флори, фауни й атмосфери; суттєвий приріст бідного населення спричиняє масове поширення товарів низької якості зі шкідливих для природи матеріалів; унаслідок щораз нижчого рівня освіченості й культури більшості “землян” залишки цього ж неякісного, шкідливого й часто непотрібного “споживацького мотлоху” опиняються в лісах, урочищах, річках, морях і океанах, а також у повітрі.

Жодні застереження, попередження, вмовляння чи й погрози компетентних міжнародних організацій не мають впливу на “простих людей”, а здебільшого до них і не доходять. А якщо й доходять, то ігноруються: висновки Паризької конференції з проблеми кліматичних змін – це надто абстрактно, а волання Ґрети Тунберг – доволі смішно. Це все разом дає експертам підстави робити висновки на кшталт: “використано вже всі способи переконувань у дусі просвітництва для того, щоб громадяни активізувалися і співпрацювали в процесі порятунку планети”.

Що ж у такій ситуації робити тим, хто розуміє загрозу й переймається нею? Люди, які вважають, що не мають на це впливу, або впадають у фаталізм, або живлять ілюзорну надію, що людство якось упорається з викликами, як робить це завжди. Більш активні намагаються діяти на індивідуальному рівні – відмовляються від пластику, сегрегують сміття, їздять на велосипедах там, де можна обійтися без автомобіля.

Натомість люди, які можуть реально вплинути на долю планети, – умовний 1% найбагатших чи міфічний “таємний світовий уряд” – не мають таких ілюзій і не можуть собі їх дозволити, бо насправді мають що втрачати. Судячи з підземних бункерів класу “люкс”, які вже не тільки збудовані, але й розкуплені, а також зі штучних житлових островів в океані чи “фантазій” про переселення на Марс або Місяць, вони вже давно готуються до найгіршого розвитку подій. Але цей останній варіант особистого порятунку не означає, що вони не хочуть змінити ситуацію в якийсь інший спосіб.

Їх можна зрозуміти – бо нащо ж приватні острови, ексклюзивні нерухомості в райських закутках, елітні плантації й ферми, де вирощують екологічно чисту і здорову їжу, якщо в один несподіваний момент планета стане непридатною для життя? Усе втратити, і то через кого – через “зайвих людей”? Можливо, простіше усунути джерело проблеми, тобто самих “зайвих людей”, а залишити тільки незайвих? Погодьмося, логіка залізна, хоч і здається неймовірною.

Як же розібратися з “зайвими людьми”? Брутально й досить швидко: винищити слабших і взяти під контроль тих, хто залишиться – змусити їх до відповідального ставлення, стриманішої поведінки тощо. Та як це реалізувати? Звичайно ж, не війнами, принаймні конвенціональними – це негуманно, затратно, забагато руйнувань, непередбачені жертви серед імовірно потрібних людей і знов-таки – розбалансування планети. Тут більш придатними є універсальні, невидимі, безадресні, “безкорисні вбивці” – пандемії і стихійні лиха. Й одні, й інші, як бачимо, уже тут. Науковці не приховують, що в найближчі десятиліття від спеки та інших стихійних лих помре більше людей, ніж від пандемій.

Усе це звучало неймовірно, поки не з’явився Covid-19 – роздута загроза, небачені раніше превентивні й оперативні заходи, похмурі перспективи – нові й ще небезпечніші штами, ненадійність вакцин, прогнозування інших пандемій у недалекому майбутньому. До того ж зараза перебуває в дивній змові з якимись “таємними урядами”, бо винищує передусім “зайвих” – літніх і хворих людей, з яких мало користі, але багато клопотів.

Що ж, прихильники теорії змови мають підстави підозрювати, що коронавірус є зброєю темних сил для винищення “непотрібної” частини людства і для взяття під більш жорсткий контроль інших – covid-паспорти, маски, дистанція залишаться з нами надовго, якщо не назавжди. І більшість людей не буде проти, аби знову “нормально” жити. Про це можна здогадатися хоч би й зі щасливих публічних вихвалянь про отримання обох доз вакцини. Успішно щеплені, мабуть, гадають, що матимуть серйозніші шанси на виживання. Не факт.

Досі невідомо, чи масова вакцинація спричиниться до виникнення “стадного імунітету”, але вже видно, що призвела до поширення “стадного менталітету”. А він і є головною ознакою “зайвих людей”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Глобальний брехун і його локальні жертви Коронабізнес