Зарубіжний досвід протидії тероризму: уроки для України

Зарубіжний досвід протидії тероризму: уроки для України
В умовах гібридної війни з боку Російської Федерації в Україні також посилюються терористичні загрози. Ключові нормативно-правові акти в сфері безпеки (Стратегія національної безпеки України, Воєнна доктрина України, Концепція розвитку сектору безпеки і оборони України) визначають терористичну загрозу як одну з основних загроз національній безпеці України.

За даними експертів з2000 до 2013 року від тероризму в Україні зафіксовано всього три смерті. У 2014 р. – 665 смертей, що пов’язано насамперед з  обстріламии, які здійснювали сепаратисти з ДНР та ЛНР, в тому числі через запуск ракети земля-повітря по літаку MalaysiaAirlines, коли було вбито 298 іноземних громадян. У 2014 році в Глобальному рейтингу тероризму, Україна зайняла 12-те місце, піднявшись відразу на 43 позиції.

 Аналізуючи останні дані Генеральної прокуратури України, слід зазначити що за 258 статтею(терористичний акт)КК Українив Україні зареєстровано: • у 2013 р. – 4, у 2014 р. – 1515, у 2015 р. – 1305, у 2016 р. – 1869, у січні–квітні 2017 р. – 538терористичних актів.

В даному контексті важливо досліджувати зарубіжний досвід протидії тероризму.

Наприклад, для протидії тероризму Ізраїль, спорудив потужний 703-кілометровий бар’єр безпеки, що відокремлює Західний берег річки Йордан. Його складовими є паркан з 60-метровою смугою відчуженнята восьмиметрова стіна. Ізраїльські солдати, що охороняють бар’єр безпеки, мають надзвичайні повноваження і можуть без попередження стріляти у будь-кого, хто намагатиметься подолати смугу відчуження і паркан. Відтак після спорудження цього об’єкту кількість терористичних актів зменшилася у десятки разів. 

Але в Україні цей проект не може бути застосований, так як кордон з Росією занадто протяжний. Стіну яку почали будувати за часів А. Яценюка змогли добудувати тільки в декількох місцях. При цьому були виявлені певні корупційні схеми, коли на будівництві стіни відмивалися значні кошти. Тому в Україні  уразі заморожування конфлікту на сході оптимально було б ввести специфічний режим на кордоні з Росією і тимчасово окупованим Кримом та посилитиконтрольза пропуском іноземних громадян.

В США після теракту 11 вересня Сенатом був прийнятий Акт «Про згуртування і зміцнення Америки шляхом забезпечення належними засобами, необхідними для припинення та перешкоджання терроризму», який посилював повноваженняполіції, ФБР та уряду щодо нагляду за громадянами, зміцнення візового та прикордонного контролю, запроваджував постійний моніторинг за інформаційним простором,  спрощував  процедуру прослуховування і електронногостеженняза жителями США. Хоча це викликало громадське обурення, так як обмежувало четвертупоправкудо Конституції США, яка захищає права простих американців. Але тим не менше, цей акт був достатньо дієвим і сприяв підвищенню ефективності боротьби з тероризмом. Було виділено 1,8 мільярда доларів на реалізацію заходів щодо попередження й захисту від тероризму населення великих міст США. Ще $4 млрд. було виділено на підтримку взаємодії чиновників федерального і місцевого рівня.

Для України в умовах інформаційної боротьби з пропагандою РФ досить актуальним є запровадження постійного моніторингу за інформаційним простором. Варто також посилити прикордонний  контроль, ввести візи для громадян Росії, так як часто під виглядом простих громадян, кордон перетинають диверсанти чи інші антиукраїнські елементи.

Особливе значення для безпеки країни має захист стратегічних військових, політичних і народногосподарських об’єктів. Всі ці заходи можуть здійснюватися при підтримці місцевих органів влади, які володіють правом надавати спеціальні дозволи на окремі види діяльності, забезпечувати ретельне виконання обов’язків низовими ланками правоохоронних структур та охоронних підрозділів всіх видів підпорядкування.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ